Dünyanın en çok konuşulan dilleri dahil olmak üzere, Avrupa’da en çok konuşulan dilleri sizleri için derledik. Farklı coğrafya ve bölgelere sahip olan ülkelerde mevcuttur.

Avrupa’da en çok konuşulan 5 dil, küçük kıta da 150’den fazla çeşitli dil konuşuluyor. Avrupa bilindiği üzere çoğu kişinin gitmek istediği ve orada ikamet etmek için vatandaşlık almak istediği en önemli coğrafi bölgelerin başında gelmektedir. Kültürel yoğunluk, farklı dillerin konuşulması, demokrasi ve yaşam standartlarından dolayı, Avrupa’yı ziyaret etmek bu şekilde cazip kılıyor.

Eğitim ve iş fırsatlarından yararlanmak için de bu dilleri bilmek çok önemli bir yer tutmaktadır. En çok konuşulan dillere bakalım.

Avrupa’da En Çok Konuşulan 5 Dil

Avrupa’da en çok konuşulan dilleri sizler için derledik. Bu diller tabi dünyada en çok konuşulan diller arasında da bulunmaktadır.

1- RUSÇA

Avrupa’da En Cok Konusulan 5 Dil

120 milyon kişinin anadili olarak Rusça Avrupa’da en çok kullanılan dillerin başında gelmektedir. Avrupa latin alfabesini kullanmasına rağmen Rusya’da Kiril alfabesi kullanılmaktadır. Rusça öğrenmesi zor dillerin başında gelmektedir. Rusya ve Belarus’un resmi dili olarak kullanılmaktadır.

Rusya’da sadece %5 lik bir kısım İngilizce’yi bilmektedir. Bu yüzden Rusya’ya giderseniz, kendinizi ifade edecek kadar Rusça bilmenizde yarar vardır.

2- ALMANCA

Avrupa’da En Cok Konusulan 5 Dil webhakim

Düşünürlerin ve filozofların dili olarak geçmektedir. Almanca, Lihtenştayn ve Avusturya resmi dilidir. Lüksemburg, Belçika ve İsviçre’deki 2.resmi dilidir.

Avrupa’da yaklaşık olarak 95 milyon insan Almanca konuşmaktadır. Buradaki sebep ise Almanca’nın Finlandiya, İsveç, Slovenya, Danimarka, Hollanda, Macaristan, Polonya gibi ülkelerde popüler olmasıdır.

3- FRANSIZCA

Avrupa’da En Cok Konusulan dil webhakim

Rusça ve Almanca’dan sonra, Avrupa’da en çok konuşulan dil Fransızca’dır. Tahmini 80 milyon kişi ana dili olarak konuşmaktadır. Fransa’nın resmi dili Fransızca’dır, ayrıca Lüksemburg, İsviçre ve Belçika gibi ülkelerin 2.resmi dilidir.

Dünya’da ise yaklaşık olarak 30 ülke Fransızcayı ana dili olarak konuşmaktadır. Eğitim ve idari dil olarak karşımıza çıkmaktadır.

4- İNGİLİZCE

dunyada En Cok Konusulan dil webhakim

İngilizce küresel olarak konuşulan dildir. İrlanda’nın ve Birleşik Krallığı’nın resmi dilidir. Avrupa’da dünya çapında ise 400 milyon kişinin ana dilidir. Avrupa’da yaşayan çok sayıda göçmen sayesinde bu kadar artmaktadır. İkinci dil olarak ise yaşlı Avrupalıların yaklaşık üçte biri konuşurken, 15 ile 35 yaş arasındaki kişilerin yarısı İngilizce konuşmaktadır.

5- TÜRKÇE

dunyada En Cok Konusulan 10 dil webhakim

Beşinci sırada ise Türkçe’miz bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 75 milyon kişinin ana dili olarak konuşulmaktadır. Türkiye’nin resmi dili Türkçedir. Yunanistan, Makedonya, Sırbistan gibi ülkelerde konuşulmaktadır. Akdeniz’de konuşulmaktadır, ve Kıbrıs’ta da konuşulmaktadır.

Almanya’da ise yaklaşık olarak 2 milyon kişi Türkçe konuşmaktadır. Avrupa’da ve Asya’da da konuşulmaktadır.

Soru Cevap

Soru: Dünyada En Çok Konuşulan Diller 

Cevap: 1- Çince dünyada toplam 1.300.000.000 insan konuşmaktadır. 2- İngilizce 427.000.000 kişi konuşmaktadır. 3- İspanyolca 267.000.000 kişi konuşmaktadır. 4- Hintçe 266.000.000 kişi konuşmaktadır. 5- Türkçe 220.000.000 kişi  Türkiye başta olmak üzere orta Asya da konuşulmaktadır.

Soru: Avrupa’da En Çok Konuşulan Diller

Cevap: Rusça, Almanca, Fransızca, İngilizce, Türkçe, İtalyanca, İspanyolca, Ukraynaca, Lehçe, Flemenkçe

 


Trend içerikler

Kaynak : https://es.babbel.com/es/magazine/idiomas-mas-hablados-en-europa
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!