Para piyasalarına yeni haftada İsviçreli Credit Suisse ve Alman Deutsche Bank’la ilgili kriz iddiası damga vurdu. Yaklaşık 1.5 trilyon dolarlık varlık yöneten Credit Suisse ve Deutsche Bank’ın hisseleri tepe taklak oldu.

Hisselerdeki değer kaybı 2022 yılı içerisinde yüzde 60’ı buldu. Piyasalarda yaşanan bu gelişme akıllara, ‘Avrupa’da yeni bir bankacılık krizi mi yaşanacak?’ sorusunu getirdi.

Avrupa’da Bankacılık Krizi Yaşanabilir!

Rusya’nın Ukrayna savaşı sonrası Avrupa ülkelerinin uyguladığı yaptırımlar sonrası enerji kriziyle boğuşan Avrupa ülkelerinde yeni kriz kapıda.

Dünya piyasalarında merkez bankalarının agresif faiz indirimleri sonrasında 2022 genelinde borsalarda satışlar yaşanırken yeni haftada bankacılık devi Credit Suisse ve Deutsche Bank ekseninde yeni bir kriz iddiası ortaya çıktı.

İsviçre merkezli yatırım bankası Credit Suisse ve Alman yatırım bankası Deutsche Bank hisselerinin düşmesi sonrası ‘Lehman Brothers tarzı yeni bir kriz mi geliyor’ sorusunu gündeme getirdi.

1,5 trilyon dolar varlık yöneten Credit Suisse’in hisseleri Şubat 2021’de 14,90 dolar düzeyindeyken, ekim itibariyle 3,90 dolara kadar gerilemiş durumda.

Bankanın 14 yıllık CDS’leri Eylül 2022 itibariyle Lehman Brothers’ın çöktüğü 2008 yılından bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Deutsche Bank hisseleri de 2008 krizi sonrası yükseldiği 45 Euro zirvelerinden 7,65 Euro’ya kadar gerilemiş durumda. hisseler bu sabah da yüzde 9 düştü. Böylece 2022 yılındaki kayıp yüzde 60’ı buldu.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER