Avustralya yangınına ait sosyal medya platformlarından olan Facebook’ta yeni bir görüntü ortaya çıktı. Görüntülerde alevlerin saniyeler içerisinde itfaiye ekibine ulaştığını ve yan ormana sıçradığını görebilirsiniz.

Avustralya yangını için son durum

Görüntülerde de açık ki yangın, gerçektende çok hızlı yayılmış ve yaklaşık 1 dakika bile geçmeden bulunduğu bölgeyi yok etmiş.

# Bahsi geçen video 04.01.2020 tarihinde Sidney taraflarında çekilmiş. Alevlerin içerisinde görüntüyü çeken kameranın nasıl erimediğini açıkcası merak ettim ve araştırdım. Video açılmadı ise buraya tıklayak videoya ulaşabilirsiniz.

Kamera, koruma sistemi ile donatılmış bir kamyonun içerisindeymiş. Görüntülerde de anlaşılıyor, alevler yaklaştığında bir sprey veya su sistemi devreye girip kamerayı soğutma görevi görüyor. Sanırım bu yüzden kamera o kadar sıcağa rağmen çekime devam edebildi.

4th January 2020 Dunmore 1 Overrun

4th January 2020Currowan Fire ShoalhavenDunmore 1 Crew 5Overrun Dash CamTimely reminder how quick a fire can impact under a southerly wind which hits 10 minutes earlier than forecasted.Our Brigade was tasked to undertake property protection ahead of the Southerly Wind which is expected to hit around 19:10 hours in Tomerong.18:59.14 Crew has set up for property protection and receiving supplies from other units. You will notice there is no current wind in the area.18:59:24 Southerly wind begins to hit the area.19:00.05 Crew brace for property protection, which is out of view on the left side of our truck.19:00.10 Day turns to night.19:00.25 Ember attack commences.19:00.40 Southerly wind hits at 100kph.19:01.00 Extreme ember attack, spot fires and overrun hits our crew and truck.19:01.22 Crew member activates cab sprays to protect truck as fire spreads rapidly to the North.19:01:35 Crew continue to protect themselves, property and truck.19:02.14 Cab sprays turned off. Visibility still poor with ember attack continuing to hit.19:02.40 Cab sprays activated again for protection.This goes to show what happens in just over 3 minutes. The crew continues for another 9 minutes on the ground bringing a massive positive outcome, with a complete safe crew, protected truck and property saved.People are reminded to adhere to the warnings when given from the appropriate services as this is not a pleasant place to be when a fire impacts at any time, especially at short notice.Ensure your Bushfire Plan is in place.Kind Regards Dunmore RFS.

Dunmore Rural Fire Brigade paylaştı: 28 Ocak 2020 Salı

Avustralya yangını için son durum ise yangının bir nebze olsun söndürüldüğü yönünde. Ancak bu sefer de dolu ve kum fırtınaları baş gösterdi.

Ayrıca son durum olarak yangın söndürme helikopteri ışığı başka bir yangına sebep olmuş durumda.


Trend içerikler

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!