Her yıl gerçekleşen rutin kozmik hadiselerden birisi olmasına karşın ay tutulması nedir insanlığın mistik çıkarımlarda bulunduğu bir hadisedir. Esasında güneş ve ayın pozisyonlarının ışığın geçişini engellemesi dışında bir özelliği bulunmayan bu kozmik hadise tam olarak bazılarımız tarafından bilinmez. Ki ay tutulması konusunu anlayabilmek için, ayın ışık kaynağının ne olduğunu kavramak gerekir.

ay tutulması nedir

Evren, yıldızlar olmasaydı korkunç bir karanlıktan başka hiçbir şey olmazdı. Yine bir yıldız olan güneş de bizim ışık kaynağımızdır ve ayın parlamasını sağlayan ışık kaynağı da yine güneştir. Bizim galaksimizde güneş dışında bir ışık kaynağı bulunmaz. Dünya kendi etrafında döndükçe gece gündüz olayı meydana gelir. Ancak, ay dünyanın gündüz veya gece kesiminde yer alabilir ve farklı bir açıdan güneş ışığını alır. Dolayısıyla ayın aydınlanma zamanı ile dünyanın ki aynı değildir ve zaten bu sayede ayı görebilmekteyiz. Zira ay güneş ışığını almıyor olsaydı, yani dünya ile aynı hızda ve aynı eksende güneşin etrafında dönüyor olsaydı, asla şekli değişmezdi. Bu durumda ya ayı hiç görmezdik ya da devamlı aynı formda görürdük.

ay tutulması nedir

Ay Tutulması Nedir?

Güneş dünya ile ayı karşıdan görüdüğü sürece ay tutulması yaşanmaz. Zira ay bu şekilde aydınlanabilir ve görünür. Ancak, Dünya ay ile güneşin arasına girdiğinde güneş ışığının aya ulaşmasını engeller ve ay tutulması ismini verdiğimiz olay ortaya çıkar. Buradan da anlayabileceğimiz gibi ayın hilal şeklini alması durumu da aslında bir yarım ay tutulmasıdır ve uzaydaki konumlarla ilişkilidir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!