Bacak bacak üstüne atarak oturmak, belirli bir süreden sonra sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Kendine güvenin işareti veya karşıdaki kişiye karşı bir üstünlük kurmak için de bacak bacak üstüne atılabilir ama bunu uzun süre yaptığınız zaman farklı sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Bacak Bacak Üstüne Atmak Zararlı Mı?

Bacak Bacak Ustune Atmak Zararli Mi

Bacak bacak üstüne atmak, belirli bir süreden sonra sağlığa zararlıdır. Ciddi sağlık problemlerine yol açabilir, gelin birlikte bakalım.

1- Ayaklar ve Bacaklar Uyuşur

Uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmak, zararlıdır. Ayaklarınız ve bacaklarınız zamanla uyuşabilir, dizin arkasında bulunan sinirlere baskı yaptığında uyuşmalar başlar. Ayrıca kan basıncında geçici bir artışa neden olabilir, çünkü bacakların çapraz olması kanı kalbinize doğru itecektir.

Kan akışını önlemekte buda kan pıhtılaşmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden kan pıhtılaşması yüksek olan kişiler ayak ayak üstüne atmamalıdır.

2- Varisli Damara Neden Olur

Bu şekilde oturmak varisli damarlara neden olabilir. Bacağa yapılan baskı nedeni ile damarın pürüzsüz yapısı gerilir ve bu da varisli damara sebep olabilir.

Bacak bacak üstüne oturmanız gerekiyorsa da 1 ile 2 dakika aralığında bacaklarınızı sürekli olarak değiştirin. Bu şekilde kanı damarı rahatlatmış olursunuz.

3- Sırt  ve Kalçada Ağrıya Neden Olur

Bacak bacak üstüne atarak oturmak belirli bir süreden sonra kalçanızın ve sırtınızın ağrımasına neden olur. Ortalama olarak yarım saatte bir yürümek ve ofiste gezmek çok iyi olacaktır.

Erkekler için özellikle hassas bölgelerine baskı uygulayacağı için bacak bacak üstüne atarak oturmak sağlıklı değildir.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!