İnsan vücudunu hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sistemi, özellikle mevsim geçişlerinde grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı gibi birçok hastalıkla savaşa bilmektedir. Bunlarla savaşa bilmek için bağışıklık sistemimizi çok güçlü tutmamız gerekiyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Uzak Durulması Gerekenler

Güçlü bir bağışıklık sistemi beslenme ile çok yakından ilişkilidir. Peki güçlü bir bağışıklık sistemine nasıl sahip olabiliriz, bunun için nelere dikkat etmeliyiz, beslenmemizde dikkat etmemiz gerekenler nelerdir, bu soruların yanıtlarını sizler için uzmanlarından toparladık ve sizlere sunduk.

Yoğurdu sofranızdan eksik etmeyin

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda Probiyotik etki gösteren yiyeceklerin bağırsak florasını geliştirerek bağışıklık sistemini güçlendirdiği saptanmıştır. Ayrıca bu besinlerin iltihabi hastalıkların oluşumunu önlediği ve antioksidan etkisini gösterdiği yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Bu sebeple yoğurdu sofralarımızdan eksik etmeyelim.

Maydanoz, ceviz, zeytinyağı, greyfurt, brokoli, pırasa gibi besinler oldukça önemli

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Meyve ve sebzeler güçlü antioksidan özelliğine sahiptir. İçerdikleri bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direncimizi artırırlar.

Bunlardan özellikle kuşburnu, yeşil biber, greyfurt, maydanoz, portakal, çilek, enginar gibi yiyecekler yüksek miktarda C vitamine sahiptir. E vitaminine sahip olan besinler ise zeytinyağı ceviz badem fındık ve benzeri yiyeceklerdir. A vitaminine sahip olanlar ise brokoli, pırasa, havuç ve ıspanaktır.

Düzenli Egzersiz Yapın (Mümkün Olduğu Kadar Açık Havada)

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

2018’de Frontiers in Immunology tarafından yapılan araştırmaya göre düzenli egzersiz yapmak, kronik hastalıklar (obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi) viral ve bakteriyel enfeksiyonların gelişiminde ki riski azalttığı görülmüştür.

Yapılan egzersizler ayrıca endorfinlerin salınımını artırır. Bu stresi yönetmenin en iyi yollarından birisidir. Çünkü stres, bağışıklık sistemini olumsuz etkiler.

Yapılan bu egzersizler ise bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileyebilir. Eğer egzersiz yapmaya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, sizler için hazırladığımız en iyi fitness uygulamaları yazımıza gidip oradan kendinize uygun birini indirebilir ve egzersiz hareketlerine bakabilirsiniz.

Zencefil tüketimini unutmayalım

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Taze zencefil B6 vitamini, C vitamini, Kalsiyum, Demir, Potasyum, Magnezyum açısından oldukça zengin bir besindir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip ve bu tarz hastalıklara karşı koruyucu etki göstermektedir

Yeşil çay tüketimi oldukça önemli

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor, yeşil çayı doktor kontrolünde tüketmek önemlidir. Çünkü yeşil çayın, idrar söktürücü etkisi olduğu için tansiyon ve böbrek hastaları için sıkıntılı olabilir. O yüzden yeşil çayı doktor tavsiyesinde içebiliriz. Yeşil çay içerdiği kateşin kimyasal bileşen sayesinde antioksidan özelliği göstererek bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Antioksidan özelliği gösteren Omega 3 Yani Balık Tüketimi

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler 4

Yapılan araştırmalarda Omega 3’ün yağ asitlerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği saptanmıştır. Uzmanlar genelde Haftada iki kez balık tüketilmesini söylerler. Özellikle soğuk deniz balıklarının içerdiği Omega 3 yüksek miktarda antioksidan etki gösterir.

Özellikle damar sertleşmesini engellediği kan basıncını düşürdüğü ve kanın sulanmasını sağladığı bilinen soğuk Deniz balıkları başlıca şöyledir; Somon, uskumru ve levrek vb.

Fazla şeker tüketimine dikkat

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Yapılan araştırmalarda çok fazla şeker tüketiminin bağışıklık sistemini baskıladığı görülmüştür. Bu nedenle beslenmenizde mümkün olduğu kadar şekerli besinleri azaltın.

Sarımsak tüketimi çok önemli

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Türkiye’de bizim sarımsak tüketimimiz yemeklerle sınırlı değildir. Normal zamanlarda bile sarımsağı yiyebiliriz. Bu yüzden aslında şanslıyız. Sarımsak içerdiği kimyasal bileşen olan allicin sayesinde güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir Bu bağışıklık sistemimizi destekler ve birçok hastalığın oluşmasını engeller. Allicin, Alliaceae familyasından bir türdür. Sarımsaktan elde edilen bu tür organosülfür bileşiğidir.

Yoğun Çalışma Temposu Olan ve Sık Gribe Yakalananlar İçin Yulaf Tüketimi

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Yoğun ve stresli çalışma temposu içerisinde olanlar mutlaka beslenmelerinde yulafa yer vermelidir. Yulaf içerdiği beta glukan kimyasal madde sayesinde, soğuk algınlığına ve gribe iyi gelir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir.

Günde en az 8-10 bardak su içmeye Özen gösterin

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Vücudumuzun suya ihtiyacı her mevsim devam eder. Gripten ve soğuk algınlığından korunmak için günde en az 2 litre su tüketmemiz gerekmektedir.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER