Türkiye 1 Temmuz’la birlikte Covid-19 mücadelede yeni döneme girdi. Kademeli normalleşme sürecinin 3. aşaması kapsamında, başta sokağa çıkma yasağı olmak üzere pekçok kısıtlama kalkarken, uzmanlar ise 4. dalga konusunda uyarılarda bulundu.

4. dalga tehlikesi kapıda! Tarih Verdi! Normalleşmeyle birlikte uyarı da geldi!

Normallesmeyle birlikte uyari da geldi!

Kademeli normalleşme sürecinin 3. etabı bugün itibarıyla başladı. İçişleri Bakanlığı’nın 27 Haziran’da yayımladığı genelgeyle kademeli normalleşme sürecinin üçüncü etabında devam edecek önlemlerle sona erecek tedbirler kamuoyuna açıklanmıştı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALKTI, İŞ YERLERİ AÇILDI

Pazartesi cumartesi günleri saat 22.00’den sabah 05.00’e kadar olan ve pazarları ise tam gün uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile sınırlama süresince uygulanan şehirler arası seyahat kısıtlaması sona erdi.

Tüm iş yerleri, ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre ilgili idare tarafından belirlenen açılış ­kapanış saatleri çerçevesinde faaliyet göstermeye başladı. Şehir içi veya şehirler arası tüm toplu taşıma araçlarındaki yolcu sayısı sınırlandırmasına son verildi. Sünnet, nişan ve kına gibi etkinlikler serbest hale geldi.

4. DALGA UYARISI

Alınan kararlar başta vatandaş ve esnaf olmak üzere tüm ülkede memnuniyetle karşılanırken, delta varyantının da yayılıyor olması “Dördüncü dalga olur mu?” sorusunu akıllara getirdi.

Milliyet gazetesinden Mert İnan’ın haberine göre, konuyla ilgili Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökçe Demir’den uyarı geldi. Delta varyantının çok daha hızlı yayıldığını ve ülkemizde ikinci doz aşı oranının yüzde 20’nin altında olduğunu hatırlatan Demir, turizm sezonunun da açılmasıyla birlikte ülkeye gelen Rus ve İngiliz turistlerden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Demir, “1 Temmuz ve özellikle Kurban Bayramı’nda hiçbir şey olmamış gibi davranır, tedbiri elden bırakırsak çok açık söylüyorum, eylül ayında 4. dalga kapıyı çalar.” şeklinde konuştu.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER