Koronavirüs salgını tüm hızı ile sürerken aynı şekilde önlemlerde aynı hızla sürüyor. Bu kapsamda çok değerli önlemler alınıyor. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Covid-19 riski sebebi ile izolasyon altında olan çalışanların hastaneye gitmeye gerek kalmadan “iş göremezlik ödeneği” alabileceğini duyurdu.

Covid-19 salgını başından beri çalışanlarda verilen desteklere yenisini eklediklerini söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçici iş göremezlik ödeneği için gerekli olan istirahat raporunu kolaylaştırdıklarını vurguladı.

Karantinadaki Çalışanlara İş Göremezlik Ödeneklerini Ödeyeceğiz

İş Göremezlik Ödeneği Ödeyeceğiz

Mevcut uygulamada Covid-19 salgınına yakalanan çalışanların istirahat raporu almak için hekimlere başvurduğuna dikkat çeken Bakan Selçuk, “Artık çalışanlarımızın istirahat raporu almak için tekrardan doktora müracaat etmesine gerek kalmayacak. Filyasyon ekiplerinin, FİTAS (Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi) üzerinden düzenlediği istirahat raporları SGK tarafından otomatik olarak işleme alınabilecek. Böylece çalışanlarımıza karantinada kaldıkları süre için düzenlenen raporlara ait iş göremezlik ödeneklerini ödeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Bakan Selçuk, uygulamaya ilişkin, “İzolasyonda olması nedeniyle çalışamayan vatandaşlarımızı destekliyoruz. Aynı zamanda toplum sağlığı için bulaş riskini azaltarak, hastanelerimizdeki yükü de hafifletmeyi planlıyoruz” açıklamalarında bulundu.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER