Eğitim ile ilgili güzel gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. MEB Bakanı Ziya Selçuk tablet dağıtımının bu hafta başlayacağını açıkladı.

Bakan Selçuk, yüz yüze eğitime geçiş planlamasının 2. aşamasının ilk gününde Çankırı’nın Tüney köyündeki ilkokulu ziyaret etti. Yaptığı açıklamada,”Bu ikinci aşamayı bu köy okulundan açıyor olmanın ayrı bir mutluluğu var. Bundan sonraki sürecin de nitelikli bir eğitime dönüşmesi için her türlü tedbiri alıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Öğrenciler ile bir araya geldi

okullar aciliyor mu

MEB’in yüz yüze eğitime geçiş planlamasının 2. aşamasında, ilkokul 2, 3, 4. sınıflar, köy okulları, 8 ve 12. sınıflar, lise hazırlık sınıfı öğrencileri ile özel gereksinimli öğrenciler yüz yüze eğitime başladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu kapsamda Çankırı’nın Tüney köyündeki Tüney Şehit Mehmet Demir İlkokulunu ziyaret etti. Okul bahçesinde öğrencilerle bir araya geldi, sohbet etti ve çıkıştı soruları yanıtladı.

Bütün Köy Okulları Açılacak

son dakika aciklama meb

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 21 Eylül’den sonra eğitim öğretimin 2. aşamasına gelindiğini belirterek, “Bu aşamada da ilkokul 1 ve okul öncesi zaten açıktı. 2, 3 ,4, 8 ve 12. sınıflarımızla, özel eğitim gereksinimi olan çocuklarımızın tüm kademelerindeki okulları ve tüm kademelerdeki köy okulları olmak üzere bugün açılmış bulunuyor.

Bu bağlamda bugün bütün köy okullarımızın açılıyor olmasının sevinci içerisindeyiz. Valiliklerimiz bünyesinde İl Hıfzıssıhha Kurulları, il-ilçe milli eğitim kurulları, okullarımızın açılışı, kapanması, ihtiyaçları konusunda büyük bir gayret içindeler. Bu konularda alınacak tedbirlerle de yapılması gereken husus açık. Bu anlamda bazı ihtiyaçları da dikkate alıyoruz” açıklamasını yaptı.

Tabletlerin Dağıtımı Bu Hafta Başlıyor

ziya selçuk son dakika tablet

Bakan Selçuk, “Çocuklarımızın elbette ana mecrası Eğitim Bilişim Ağı (EBA) televizyonu. EBA televizyonu çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu müfredatın tamamını kapsıyor ve çocuklarımız televizyondan ihtiyaçlarını giderebilirler. Eğer kaçırırlarsa tekrarını izleyebilirler.

Tabletlerin dağıtımıyla ilgili kriterleri daha önce açıklamıştık, bu kriterler doğrultusunda iller, okullar marifetiyle tabletlerin dağıtımı bu haftadan itibaren başlıyor ve peyderpey devam edecek” açıklamasında bulundu.

13 Bine Yakın EBA Destek Merkezi Kuruldu

eba destek merkezi

Bakan Selçuk, 13 bine yakın EBA destek merkezi kurulduğunu belirterek, EBA destek merkezlerinde 8-10 bilgisayarın olduğu bir eğitim ortamının olduğunu kaydetti.

Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada: “Çocuklar kendi okullarına değil, istediği en yakın okula başvurup bu merkezde istediği kadar çalışabilir, destek alabilir. Biz evinde çalışma olanağı daha sınırlı olan çocuklar için bir ay içerisinde 13 tane EBA destek merkezini hayata geçirdik.

Bugün burada da çocuklarımızın sosyal mesafeye uygun şekilde dezenfektan, temizlik malzemesi, maske, mesafe ve benzeri bütün ihtiyaç ve kurallara riayet ettiklerini görmüş olmaktan da mutluluk duydum. Bu ikinci aşamayı bu köy okulundan açıyor olmanın ayrı bir mutluluğu var.

Bundan sonraki sürecin de nitelikli bir eğitime dönüşmesi için her türlü tedbiri alıyoruz. Bu tedbirlerimizi alırken de hem dünyayı izliyoruz hem de Türkiye’nin farklı bölgelerindeki ihtiyaçları dikkate alıyoruz.” açıklamalarında bulundu.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!