Son dakika haberine göre Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, koronavirüs nedeniyle 198 derslikte eğitime ara verildiğini belirterek “Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okul yok” açıklamasını yaptı.

“ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ NE AŞI NE DE PCR ZORUNLULUĞU VAR”

Aşı gönüllülük esasına dayalı olmasına rağmen öğretmenlerin aşılanma oranı Türkiye ortalamasından yüksek. En az bir doz aşı olan öğretmen oranı yüzde 91’e çıktı. İki doz aşı olan öğretmenlerin oranı yüzde 78. Öğretmenlerimiz sadece kendi sağlıkları için değil toplumda örnek olma açısından da çok başarılılar. Öğrencilerle ilgili ne aşı ne PCR zorunluluğu var.

Bakan Özer Okul Açıklaması! Vaka nedeniyle tatil edilen okul yok

Mahmut Ozer Kimdir Kisaca

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, katıldığı canlı yayın programında gündeme ilişkin merak edilen soruları yanıtlıyor. Bakan Özer’in açıklamasından satır başları: Okullarımızın yüz yüze eğitime açılması için Sağlık Bakanlığı ile birlikte alınması gereken önlemlerle ilgili çok kapsamlı bir rehber hazırladık. Öğretmenlerimize de bilgilendirme ve farkındalığı artırmak için ciddi bir eğitim verdik.

“VAKA NEDENİYLE TATİL EDİLEN HİÇBİR OKUL YOK”

Türkiye’de aktif kullanılan derslik sayımız 850 bin. Yüz yüze eğitimden sonra bir hafta içinde 850 bin sınıftan 198’inde vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildi, ancak uzaktan eğitim kesintisiz şekilde sürüyor. Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okul yok.

“OKULLARIMIZIN AÇIK KALMASI İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİR ALINACAK”

 

Tüm okullarımızda uyulması gereken kuralları belirledik. Vakaların yaygınlaşması durumunda okulla ilgili değil sınıfla ilgili karar alacağız. Okullarımızın açık kalması için her türlü tedbir alınacak.

Yüz Yüze Eğitimin Yeni Normali

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan edinilen son dakika haberi yüz yüze eğitimde yeni dönem ve yeni kuralların belirlendiğini ortaya koydu. Sağlık Bakanlığı ile entegre olarak geliştirilen “Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” 81 il milli eğitim müdürlüklerine gönderildi.

Rehberde öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları, öğrenci servisi personeli ile öğrencilerle aynı evde yaşayanların tam doz aşılarının tamamlanmış olması önerildi. İşte yüz yüze eğitim için katılım zorunluluğundan servis kullanımına kadar birçok alanda belirlenen yeni kurallar ve MEB’in konuya dair son dakika hazırlıkları:

AŞI VEYA PCR TESTİ ZORUNLULUĞU

Koronavirüs pandemisi sürerken eğitimin daha fazla aksamaması için sıkı tedbirlerle tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime geçilme kararı alındı. Bu kararın getirdiği sorumlulukların başında hastalığın yayılmasına karşı aşı ya da düzenli PCR testi uygulaması getirildi.

Cumhurbaşkanlığı kabinesinde alınan karar kapsamında hazırlanan rehbere göre; öğretmenlerin, eğitim personelinin, kantin çalışanlarının ve öğrenci servisi personelinin tam doz aşılarının tamamlanmış olması önerilirken, öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları durumunda haftada iki kez PCR testi yaptırarak sonuçların okul ile paylaşılması istendi.

MASKE TEMİN VE KULLANIM KURALLARI

Rehberde yer alan bir başka son dakika notunda “Tüm okullarda öğrenci, öğretmen ve personelin ihtiyacı olması halinde kullanabilmeleri için yeterli sayıda maske Milli Eğitim Bakanlığı tarafından temin edilir.

Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kutularının bulundurulması ve günlük olarak boşaltılmaları sağlanmalıdır. Öğrenci ve personelin hasta, temaslı veya risklilik durumları Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu yolu ile izlenir ve okullara gerekli bildirim yapılır” denildi.

ÖĞRETMENLER FARKLI SINIFLARDA FARKLI MASKELER TAKACAK

Öğrencilerden okula maske ile gelmesi istenirken, gelişimsel sorunu olan veya maske takmakta zorlanan çocuklar için istisna uygulanabileceği belirtildi. Maske takamayan ne yapacak? öğrencilerin ise yüz koruyucu kullanması ve çok yakın temasın gerektiği durumlarda maske ile birlikte yüz koruyucu kullanılması önerildi.

Öğretmenlerin ve okulda bulunan diğer personelin, aşılanma durumundan bağımsız olarak okul bahçesine girişlerinden itibaren, okulda bulundukları süre boyunca sürekli maske takması önerilen rehberde, farklı sınıflarda ders vermeleri durumunda öğretmenlerin dersler arasında maskelerini değiştirmeleri önerildi.

AYNI ANDA TENEFFÜS DÖNEMİ SONA ERDİ

Sınıf havalandırması: Ders sırasında sınıf camlarının öğrenciler açısından risk yaratmayacak şekilde mümkün olduğu kadar açık kalması istenen rehberde, ders aralarında tüm öğrencilerin açık alana çıkmaları, sınıfın camlarının ve kapısının tamamen açılarak hava akımı yaratacak şekilde en az 10 dakika süre ile havalanması tavsiye edildi.

Merkezi havalandırma sistemleri bulunan binalarda ise havalandırması yüzde 100 taze hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

Teneffüs saatlerinin okul bahçesinde kalabalık oluşmaması için farklı zamanlara gelecek şekilde ayarlanması tavsiye edildi.

OKULLAR ÖĞRENCİ VELİLERİNE BİLGİLENDİRME YAPACAK

MEB’in yeni yüz yüze eğitim rehberinin son bölümünde, okulun başlangıcında velilere olası hastalık durumunda bilgi paylaşabilmeleri için bilgilendirme formu verilmesi de önerilirken, formda “Çocuğumda ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı, ishal şikayeti olması durumu, aile içerisinde solunum yolu şikayetleri gelişen veya solunum yolu enfeksiyonu hikayesi ile hastane yatışı yapılan kişi varlığı, aile içerisinde Covıd-19 tanısı alan kişi bulunması durumu” olması halinde velinin çocuğu okula göndermemesi istendi.

BAKAN ÖZER: OKULLAR 5 GÜN YÜZ YÜZE EĞİTİM ESASIYLA AÇILACAK

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yaptığı son dakika açıklamasında “6 Eylül 2021 tarihi itibarıyla tüm kademelerde haftada 5 gün ve yüz yüze eğitime başlıyoruz. Hedefimiz, sağlık koşulları aksini gerektirmediği sürece salgın öncesinde olduğu gibi okullarımızda tam zamanlı yüz yüze eğitimi sürdürmek” dedi.

YÜZ YÜZE EĞİTİM ZORUNLU MU?

Bakan Özer ayrıca yüz yüze eğitime katılmadaki zorunluluğa dair merakı da şu sözlerle giderdi: : “Mazereti dolayısıyla yüz yüze eğitime katılamayan öğrencilerimiz için TRT EBA ve EBA platformu aracılığıyla eğitime devam edilecektir” diyen Özer açıklamalarına şöyle devam etti:

BELİRLENEN TARİHTEN ÖNCE DERS VE KURS ALABİLECEK OLAN SINIFLAR

Destekleme ve Yetiştirme Kursları olarak bilinen DYK’lar yalnızca 8 ve 12’nci sınıflarda verilecek. Okulların açılmasıyla kantinler, yemekhaneler ve pansiyonlar da açılacak. Okul öncesi ve ilk sınıflar: 1 Eylül- 3 Eylül arasında okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerimize yönelik uyum eğitimleri yapılacak.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!