Dünyada ‘Flipped Learning’ olarak bilinen ‘Ters yüz’ eğitim modeliyle ezberci sistemden uzaklaşılarak öğrencinin problem çözme ve eleştirel düşünmesini teşvik eden sistem uygulanacak.

ANLATIM EBA’DA, UYGULAMA SINIFTA

Yeni modelle dersin anlatım kısmı dijital ortama uygulama kısmı ise sınıf içine taşınacak. Öğrenciler EBA aracılığıyla öğrenecekleri konuyu çalışıp ön hazırlık yaparak derse gelecek.

EBA’dan işlenilen derse ilişkin sorular çıkarılarak sınıf ortamında öğretmen rehberliğinde beyin fırtınası yapılacak ve ders konuları içselleştirilerek öğrenme daha etkin bir şekilde gerçekleştirilecek.

ELEŞTİREL DÜŞÜNME BECERİSİ KAZANDIRILACAK

Konuların derinlemesine analiz edileceği yeni model, öğrencilerin analiz etme, problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini de geliştirecek. Bu sayede öğretmenler de eğitim programını öğrencilerin konuya yatkınlığına ve ilgi düzeylerine göre uyarlama şansı elde edecek. Öğrenciler eşzamanlı olarak öğretmenlerinden geri bildirim de alabilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk EBA TV ve uzaktan eğitim ile ilgili sosyal medya üzerinden bir açıklamada bulundu.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK “HAZIRLADIK” DEDİ

son dakika ziya selçuk

Bakan Selçuk şu ifadeleri kullandı: “TRT EBA kanallarını salgın dolayısıyla zorunlunluluk üzerine açmıştık. Lise için hafta sonlarına Sınav Özel yayınları hazırladık”

Bakan Ziya Selçuk: Şimdi bakıyorum ki her 10 üniversiteye hazırlık öğrencisinden 7’si TRT-EBA Lise’de yayınlanan örnek soru çözümlerini takip ediyor ve sınava hazırlanıyor.

OKULLAR NE ZAMAN TATİL OLACAK?

Geçtiğimiz günlerde yapılan yüz yüze sınav uygulamasının tarih değişikliğinin açıklanmasının ardından gözler okulların kapanacağı tarihe çevrildi. Konu ile ilgili son açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapıldı.

ARA TATİL YOK

Bakan Selçuk açıklamasında ara tatil hakkında da bilgi verdi. Okulların kapanış tarihi ve nisan ara tatili hakkında bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ’15 Şubat’taki iki haftayı üç hafta yaptık. Yani bu ara tatili alarak oraya ekledik ve bir ara tatilden ziyade hatta okulun uzatılmasıyla ilgili de planlamalarımız var.

Bizim okullarımız seminer dönemi dahil, 2 Temmuz’da bitiyor ama öğrenciler ondan önceki haftalarda bırakıyorlar. Ama bu sefer öğrencilerimizi 2 Temmuz’a kadar okulda tutmakla ilgili planlama çalışmaları var. Ara tatil yok.’ diye konuştu.

Bakan Ziya Selçuk’tan Uzaktan Eğitim Paylaşımı: Eğitimde bir ilk

bakan selçuk uzaktan eğitim

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu. Selçuk, salgından sonra da uzaktan eğitimin hep hayatımızda olacağını vurguladı.

Koronavirüs salgınında  EBA’nın başarısına dikkat çeken Bakan Selçuk, ”İlkokul, ortaokul ve lise için televizyon kanalı kurup bunu da 24 saat çocukların, öğretmenlerin hizmetine sunabilen sadece birkaç ülke var dünyada. EBA dijital platformu, 16 milyarın üzerinde tıklanma sayısıyla dünyada birinci” şeklinde konuştu.

Başka ülkelere göre Türkiye’nin bulunduğu yerin mutluluk verici olduğunu söyleyen Selçuk, ‘‘Bundan sonraki aşamada okulların sınıflarına kameralar koyup o kameralarla sınıftaki öğrencilerle evdeki öğrencinin aynı dersi aynı anda izleyebilmesi anlamında da çalışmalarımız devam ediyor. Ülkemiz uzaktan eğitim konusunda edindiği tecrübe ve sağladığı gelişimle dünyada adından bahsettiren bir ülke oldu.” dedi.

“BİRÇOK OKULUN ALTYAPISI UYGUN”

hangi siniflar hangi illerde acilacak

Ziya Selçuk, dijital platformun her gün yenilenen, zenginleşen içerikleri, kazanımlarıyla öğrencilerin ve öğretmenlerin hizmetinde olacağının altını çizdi ve sözlerini şöyle tamamladı; ”Zamandan ve mekândan bağımsız, sınıf dışında da devam eden öğrenme sürecini önemsiyoruz. Öğretmenlerimiz de artık bu konuda gerçekten yetkinler. Hem yüz yüze hem de çevrim içi dersleri temel alan harmanlaşmış eğitim artık hayatımızın gerçeği haline geldi.” açıklamalarında bulundu.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER