Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitim hakkında, “Daha fazla ertelenemeyecek kadar mühim bu sürece dair gereken tüm hazırlıkların yapıldığını, tüm tedbirlerin alındığını önemle belirtmek isterim” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Özer’den Duyurdu! Yüz yüze eğitimde devam zorunluluğu var mı?

Mahmut Ozer Kimdir Kisaca

Koronavirüs pandemisi gölgesi altında başlayan yüz yüze eğitimle ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, devamlılığın zorunlu olacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının tüm kademe ve tüm sınıf seviyelerinde, 6 Eylül Pazartesi günü gerekli tedbirler alınarak haftada 5 gün yüz yüze eğitim ile başlatılacağını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milli Eğitim Bakanlığı olarak birinci önceliğimiz tüm sağlık önlemlerini alarak okulları açık tutmaktır. Bununla ilgili tüm önlemlerimizi de aldık. Bu önlemlerin takipçisi olacağız. Velilerimiz çok rahat olsunlar.” demişti.

PCR TESTİ ŞARTI

 

Yüz yüze eğitimin başlamasından önce koronavirüsle mücadele kapsamında aşı olmayan öğretmen ve okul personeline, haftada 2 kez olmak üzere PCR testi şartı getirilmişti.

YÜZ YÜZE EĞİTİM 1,5 YILIN ARDINDAN BAŞLADI

Koronavirüs pandemisi nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitim, 1,5 yılın ardından bugün başladı. 18 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyon 130 bin öğretmen ders başı yaptı.

DEVAM ZORUNLULUĞU VAR MI?

Hürriyet’e yüz yüze eğitimle ilgili açıklamada bulunan Bakan Özer, öğrencilerin devam zorunluluğunun olduğunu belirterek, yönetmelikte tanımlı mazeret, Sağlık Bakanlığı’nın kronik hastalıklar listesinde yer alan hastalığa dair raporu olan ve korovirüs tanısı veya teması olan öğrencilerin okula gelmeden EBA ve dijital platform üzerinden derslerini takip edebileceklerini belirtti.

AŞI OLMAYAN KÖY OKULU ÖĞRETMENİ VE ÇALIŞANLARININ PCR TESTİ DURUMU

Koronavirus Asisi Olduktan Sonra Hayatini Kaybetti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yüz yüze eğitim kapsamında istenecek zorunlu PCR testlerinin devlet hastanelerinde ücretsiz yapılacağı yönündeki açıklamasını anımsatan Özer, “Ulaşım imkanı zor olan köy okullarımız gibi yerlerde görev yapan ve aşı olmayan okul çalışanlarımız ve öğretmenlerimizin PCR testleri ile ilgili de Sağlık Bakanlığımız ile çalışmalarımız devam ediyor. Sağlık Bakanlığı ekipleri ile oralarda (köy okulları) aşı olmayan öğretmenlerimizin ve çalışanlarımızın PCR testi yaptırmalarını sağlamak için çalışıyoruz.” bilgisini verdi.

VELİ, ÖĞRETMEN VE EĞİTİM ÇALIŞANLARINA AŞI ÇAĞRISI

Koronavirus Asisi Olan Profesor Cift Covid-19 Salginina Yakalandi

Velilerin PCR test sonuçlarının kontrol edilmeyeceğini dile getiren Özer, “Tabii velilerden istirhamımız aşılarını olmaları.” dedi. Velilerle ilgili bir izleme, takibin kesinlikle olmayacağının altını çizen Bakan Özer, tüm veli, öğretmen ve eğitim çalışanlarına aşı olmaları çağrısında bulundu.

“OKULLARA ZİYARETÇİ KISITI GETİRİLECEK”

Okulları mümkün olduğu kadar izole tutmayı istediklerini vurgulayan Özer, “Dışarıdan okula giriş çıkışları kontrol altına almak istiyoruz. Bunun için okul müdürlüklerimiz, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimiz okullara ziyaretçi kısıtı getirecekler.” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİ, ÜLKEMİZİN GELECEĞİ”

Özer, veli de olsa okula her giren vatandaşın HES kodunun kontrol edileceğini aktararak şunları kaydetti: HES kodunda herhangi bir olumsuzluk olmadığı zaman mutlaka maske takarak okul ortamına girecekler.

Hepimiz hassas bir şekilde davranacağız. Çünkü çocuklarımızın eğitimi, ülkemizin geleceği. Artık bunun kesintiye uğramaması lazım. Şunu özellikle belirtmek isterim. Önlemleri aldığımız müddetçe eğitim öğretimi yüz yüze devam ettirebilme imkanımız var. Tüm velilerimize, öğretmenlerimize, servis ve kantin çalışanlarımıza seslenmek istiyorum. Öncelikle kendi sağlıkları sonra da öğrencilerimiz ve eğitimin yüz yüze devam edebilmesi için kurallarımıza uyalım. Her türlü sağlık önlemini alalım.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER