Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile üniversite sınavı barajı kaldırılmıştı. Bunun ilgili Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı açıklama yaptı ve durum ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

YÖK Başkanı, üniversite sınavı barajının kaldırılmasına dair değerlendirmelerde bulundu. YÖK Başkanı, barajın kalkmasıyla öğrenciler üzerindeki psikolojik baskının da ortadan kalktığını ifade etti.

Baraj Puanı Kaldırılmıştı! Neden Kaldırıldığı Açıklandı! Psikolojik Baskı mı?

Hürriyet gazetesinden yazar Nuray Babacan’a konuşan Özvar, barajın kalkmasıyla birlikte öğrenciler arası rekabetin artacağını ve tercih havuzunda daha fazla öğrenci olacağını belirtirken; bu gelişmenin öğrenci ve eğitim kalitesini düşüreceğine ilişkin kalite tartışmalarını da “fevkalede yanlış” şeklinde değerlendirdi.

Karara dair Özvar, “Daha fazla sayıda öğrenciyi tercihte bulunabilme imkânına kavuşturmak istedik. Baraj puanını kaldırarak tercih havuzunda çok daha fazla sayıda öğrencinin olmasını sağladık. Öğrenciler, baraj sebebiyle psikolojik baskı altında kalıyorlar. Onların üzerindeki psikolojik baskıyı kaldırabilmek, sadece başarılı olmaya yönlendirip sevk etmek, öğrenciler arasında daha fazla rekabeti sağlayabilmek istedik.” ifadelerini kullandı.

Yeni sistemle tercih havuzunda puan üstünlüğüne sahip kişilerin, belli bir programa sınavda aldıkları puanın yetmesi halinde kayıt hakkı elde edebileceğini kaydeden Özvar, “Kısacası; geçen yıl olduğu gibi öğrenci, TYT ve AYT sınav puanı elde edebilirse, bunun için 0.5 net yapabilen ham puan alma imkanını elde etmiş olacak. ” şeklinde ifade etti.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER