Dünyaca ünlü Alman kimya ve ilaç şirketi Bayer, yabani otlara karşı kullanılan glifosat maddesini içeren pestisitlerin kansere sebep olduğu gerekçesiyle ABD’de hakkında açılan davalarda anlaşma yoluna giderek davacılara 10,9 milyar dolar ödemeyi kabul etti. 

Bayer, Kanserojen Tarım İlacı Nedeniyle 10,9 Milyar Dolar Tazminat Ödeyecek!

roubd

Bayer şirketi tarafından yapılan bir açıklamada, Roundup ilacında bulunan glifosat maddesinin kansere neden olduğu iddiasıyla ABD’de şirket hakkında açılan davalarından vazgeçmeleri için davacılar ile %75’i ile anlaşıldığı açıklandı. 

Diğer yandan 10.9 milyar dolarlık ödeme ile ortalama olarak 125 bin davanın dörtte üçünün düşeceği belirtilirken, arta kalan davalar içinse 1.25 milyar dolar ayrılacağı belirtildi. 

Yine Bayer, 2018 yılında ABD’li tarım şirketi Monsanto firmasını 63 milyar dolara satın almasından sonra Monsanto’nun geliştirdiği Roundup isimli glifosat içeren zirai ilacın kanseri tetikleyen çok önemli bir etken olduğunu iddia edenlerin açmış olduğu davalarda çok büyük tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Bayer, Monsanto’yu Aldığından Beri Sıkıntı Yaşıyor!

Bayer Şirketi, Roundup satmaya devam edeceğini ve ürüne bir kanser uyarı etiketi eklemeyi planlamadığını söyledi. Dahası, geçen yıl Alman hükümeti 2023’ten başlayarak glifosat yasağını getirdi.

Kısacası şirket, Monsanto’yu aldıktan sonra başı dertten bir türlü kurtulmadı. Hisseleri sert bir şekilde dibe vurdu, firma değerlemesi dünya çapında değer kaybetti ve sayısız dava ile karşı kaşıya kaldı.


Kaynak : https://www.dw.com/en/bayer-to-pay-10-billion-to-settle-roundup-cancer-lawsuits/a-53931554#:~:text=German%20chemical%20and%20pharmaceutical%20giant,has%20been%20linked%20to%20cancer.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!