Herkesin araba hayali farklı, kimisi almak ister, kimisi yurt dışından getirtir, Mardinli Muzaffer Emir Muratoğlu‘nunki ise biraz daha farklı. O benimde arabam olsun, diyerek yola çıktı ve tam 90 km hıza ulaşan 5 vitesli benzinli üstü açık otomobil yaptı. İleride kendini dahada geliştirerek Milli üretime katkı sağlamayı amaçlıyor.

Harçlıklarını biriktirerek aldığı parça hurdalarla kendi otomobilini yaptı. Mardin’de meslek lisesinde makine bölümünde okuyan 19 yaşındaki Muzaffer Emir Muratoğlu, ”Benim de arabam olsun” sloganı ile yola çıkarak muhteşem bir araba tasarladı.

‘Benimde Arabam Olsun’ dedi, Kendi Arabasını Yaptı!

benimde arabam olsun

Arabanın hızı saatte 90 km kadar ulaşabilmek ve çokta şık bir görüntüsü var. İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Muratoğlu havaların çok sıcak olduğunu ve bu şekilde de kendisine araç üretme fikrinin geldiğini belirtti.

Ayrıca Muratoğlu,”Güneşin altında gezip dolaşmamak ve kendi ihtiyaçlarımı karşılamak için kendi aracımı yaptım. Bu arada üretimi neredeyse 1 yıl sürdü, tabii 1 yıl sürmesinin sebebi de okula giderken kendi otomobilimi üretimini gerçekleştiriyordum.

Diğer yandan okul olmadan yapmaya kalksaydım neredeyse 3 veya 3.5 gibi bir ayda bitirirdim. Bu aracı daha güzel bir araç yapmak istiyorum. Dahası kendi yaptığım drone ile kendimi uçurtmaya çalışıyorum. Bu araç yollar müsait olduğu sürece saate 90 kilometre hız yapıyor. Türkiye’de milli ve yerli otomobil üretimler yapılıyor, yerli otomobillerin üretildiği firmalarda çalışmak istiyorum hatta kalfa olarak bile çalışsam olur’‘ açıklamalarında bulundu.

15 Bin TL’den Aşağıya Satmam

Otomobil tasarlayıcısı Muratoğlu, arabasını satmak istemediğini fakat illada satmak isterse 15 bin TL’den aşağı satmayacağını belirtti. Ayrıca Muratoğlu,”“Henüz aracımı yeni yaptığım için şu an satmak gibi bir düşüncem yok fakat çok ısrar eden olursa 15 bin TL’nin altında vermem diye düşünüyorum.” diye belirtti.

Son olarak ise genç araba tasarlayıcısı ”Ben bu aracı yaptığım zaman en büyük destekçim öncelikle Allah, daha sonra sağ olsunlar ailem oldu. Bu arada 1950 senesinde torna tezgahını kendi eliyle imalat etmiş bir dedenin torunuyum. Biz Türk gençliği olarak bize imkan verilirse Avrupa’ya bile meydan okuruz” diye açıklama yaptı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!