Besinlerin insan vücuduna yararları, sizlere bu konudan bahsedeceğiz. Tek tek besinleri ve yararlarını bulabilirsiniz. Sağlıklık ve dinç kalmak için bu besinlerin değerlerine göre vitamin gruplarına ayırabilir, kendinize bir diyet listesi hazırlayabilirsiniz.

Besinlerin insan vücuduna yararları

Sağlıklı beslenmek; felç, kalp krizi, obezite gibi hastalıklara engel olur. Belirli kanser türlerine karşı daima tetikte olur, sağlıklı beslenmek. Kemik erimesi, tansiyon, böbrek taşları için ayrıca fayda sağlar. Kalp için sağlıklı beslenmek birebirdir.

Besinlerin insan vücuduna yararları nelerdir:

 • 1. İncir: Manganez, B6 vitamini ve kalsiyum açısından zengindir. A vitamini, fosfor ve çeşitli mineraller içerir.
 • 2. Soğan: Mide enfeksiyonlarına karşı önleyicidir. C vitamini ve B vitamini açısından zengindir.
 • 3. Fasulye: Göz sağılığı için önemlidir, damar ve kalp hastalıklarını azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur.
 • 4. Patlıcan: İçinde K, C, niasin, B6, fosfor, potasyum, magnezyum içerir. Besin kaynakları açısından zengindir.
 • 5. Domates: Antioksidan ve çok yararlı bileşenler vardır. Ayrıca E, C, A, beta vitaminleri bulunur.
 • 6. Nar: C vitamini içermek ile birlikte, potasyum, demir içerir ve bağışıklık sistemini iyileştirir. 
 • 7. Greyfurt: Bol miktarda C vitamini içerir, çeşitli antioksidan içermesi ile karaciğer sağlığı bakımından mükemmel faydalıdır. Toksinlerin temizlenmesi ile karaciğere zarar verecek şeyleri engeller.
 • 8. Zeytin: Kan basıncını kontrol altında tutar, kolesterolü giderir, diyet lifi kaynağıdır ve E vitamini için inanılmaz bir kaynaktır.
 • 9. Yumurta: Kahvaltı listesinde başı çekmektedir. Kahvaltıda bulunan yumurta zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Bir yumurta 6 gram protein içermekte iken 72 kalorisi vardır. Vücudun direnç kazanmasına yardımcı olmaktadır.
 • 10. Ceviz: Bir ceviz yaklaşık olarak 45 kalori içermektedir, 5 veya 6 tane ceviz tüketmek vücuda çok iyi gelecektir. Çünkü doymamış çoklu yağ asitleri omega9, omega3 ve omega 6 bakımından oldukça zengindir. Hafıza gelişimine birebirdir. Beyni güçlendirir, kolesterolü düzenliyor, kalbe birebirdir. Alzheimer ve Parkinson gibi ciddi hastalıklara karşıda çok etkileyici düzeyde savaşmaktadır. 
 • 11. Kuru Erik: Cilt için birebirdir, görmeyi geliştirir, sağlıklı saçlar sağlar, kalp sağlığı ve cilt için mükemmel ötesidir. Kemik yoğunluğu artırmak ile birlikte sağlıklı olmasını sağlar.
 • 12. Elma: İlk başta C vitaminidir. K vitamini, B6 vitamini, A vitamini, E vitamini içeririr. Kuersetin içermek ile bilinir, bu da akciğer kanserine yakalanma olanağını en aza indirir.
 • 13. Muz: Zayıflatma özelliği vardır bunun nedeni ise  fiber içerdiğinden dolayı tok tutmasıdır. Sindirimi kolaylaştırır ve rahatlatır. Besinlerin adeta güç kaynağıdır. Yüksek potasyum içerir. Astım tedavisinde uygulanır. Anemi ile savaşmada yardımcı olur.
 • 14. Ispanak C vitamini içerir. Ayrıca E, K, A vitaminleri de içermekle birlikte, K vitamini kemiklerin gelişimine yardımcı olmak ile birlikte kan pıhtısı olmasına engel olur. Bir ek daha, bakır, potasyum, demir, çinko, sodyum ve kalsiyum bulunmaktadır.
 • 15. Çilek: Bir çok besin içermekte olan çilek sağlık açısından çok faydalıdır. Ayrıca, magnezyum, demir, selenyum, fosfor içermek ile birlikte çilek, çok mükemmel C vitamini kaynağıdır ve çilek folik asittir. Aşırı oranda lif içermektedir. Çileğin yaklaşık olarak 100 gramında 32 kalori vardır. Bunun yanında çilek Ellagitannin sayesinde rahim kanserinin ve kolon kanserinin ilerlemesini durdurur.
 • 16. Kivi: Bir çok faydası vardır. Cildin C vitamini kaynağıdır. Diğer bir yandan E vitamini kaynağıdır. Saç dökülmesini önler, yaşlanmayı geciktirir, cilde parlaklık verir, kırışıklıkları en aza indirir. Sivilce oluşmasını engeller. Vücudun kolajen üretimini artırır. Astıma bağlı hırıltıları giderir.
 • 17. Kaju: Kalp dostudur içermekte olduğu düşük yağ sebebi ile kalp için faydalıdır. Antioksidan özelliği nedeni ile kalp sağlığına yardımcı olur. Kaju, fazlaca magnezyum içermesi nedeni ile kan basıncı sağlığı bakımından çok önemlidir. 1 tane kaju günlük olarak selenyum ihtiyacını karşılar.
 • 18. Fıstık Ezmesi: Saymakla faydası bitmeyen besinlerden. Besinlerin insan vücuduna yararları nelerdir, dedik ya işte fıstık ezmesi, lif açısından tok tutmak ile birlikte çok zengindir. Protein, mineral ve vitamin kaynağıdır. Sağlıklı yağlar içerir. Kalp sağlığı için hormon salgılar ve arginin içerir.
 • 19. Fırında Patates: Kan basıncını düşürür nedeni ise yüksek miktarda potasyumu barındırır. Muz ile karşılaştırdığımızda potasyum miktarı muzdan kat kat fazladır. Bol miktarda C vitamini içerir.
 • 20. Üzüm: Orta miktarda protein içerir, yüksek su içeriğine sahiptir. Üzüm, sağlıklı karbonhidratlar, vücudun nemlendirmeye yardımcı olan diyet lifi ve antioksidanlar içermektedir. Tam bir kalp koruyucusudur. Üzüm bu arada folat, tiamin, fosfor, kalsiyum, tiamin ve sodyum gibi mineraller içermektedir.
 • 21. Ay çekirdeği: Kolesterolü düzenler. Yüksek miktarda fitosterol içerir. Selenyum içerir, kalp damar sağlığına fayda sağlar. E vitamini vardır, bu da enfeksiyonlara karşı korur ve ayrıca kalbi de korumaktadır.
 • 22. Somon:  Zengin bir besin kaynağıdır sebebi ise mineral içermektedir. Ayrıca selenyum ve iyot gibi mineraller içermektedir. Somon omega 3 yağ asitlerinin adeta kaynağıdır.
 • 23. Konserve bal kabağı: Çok güçlü A vitamin kaynağıdır. Göz sağlığı için karotenoid ve zeaksantin bulunur ve gözü korur. Beta ve alfa karoten içerir kanserle mücadele eden savaşçılardır. 
 • 24. Yağsız Süt: Gelişme ve büyüme çağında özellikle de yetişkinler için kemik erimesini önlemede birebirdir. Günlük olarak 2-3 su bardağı süt tüketilmelidir. Yağsız süt, günlük ihtiyacımız olan D vitaminin karşılar, ayrıca kas yapıcı protein ve kalsiyum bulunur. Bu arada besinlerin insan vücuduna yararları nelerdir kısaca dedik ama saymakla bitmiyor. 🙂
 • 25. Portakal: Dediğimizde aklına C vitamini gelmeyen yoktur herhalde 1 portakal günlük C vitamini vücudun ihtiyacı olan C vitamini %100’den fazlasını içermektedir. Beyin gelişimi, göz sağlığı, sağlıklı kilo kaybı için birebirdir.
 • 26. Brüksel Lahanası: Kolon, akciğer ve mide kanserine yakalanmayı en aza indirir. Barındırmakta olduğu E,A ve C vitaminleri sayesinde, kalp krizi ve kalp hastalıklarını önler, ”ALLAH’ın izni ile tabi ki.” Yüksek tansiyonu düşürür sebebi ise büyük oranda potasyum minerali içerir.
 • 27. Karnabahar: Folik asit ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Fosfat, indol3 ve potasyum isimli maddeler vardır. Bu arada bu maddeler sayesinde kalın bağırsak, meme ve mide kanserine karşı korur.
 • 28. Böğürtlen:  C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca vücudumuz için zararlı olan maddelerin temizlenmesi için çok iyidir. Antioksidan içerir.
 • 29. Soya Sütü: D vitamini içerir. Hayvansal besin olmadığından kolesterol ve doymuş yağ içermez. Tam bir protein kaynağıdır. Kalsiyum açısından çok iyidir.
 • 30. Kuşkonmaz: Protein ve sodyum açısından oldukça zengindir. Ayrıca folat, potasyum B, A, K ve C vitamini karışımı açısından inanılmazdır. 
 • 31. Kara Lahana: C vitamini bakımından çok zengindir. Erken yaşlanmayı önler, kansere karşı savaşır, göz sağlığı için birebirdir. Lutein gibi besleyici öge vardır buda göz bakımından oldukça iyidir.
 • 32. Arpa: Prostatın büyümesine engel olur, uyku sorunlarını giderir, bağışıklık sistemi için beta glukan molekülü içermektedir. Kan şekerini kontrol altında tutar, kolesterolümüzü düşürür, dilde oluşan yaralara iyi gelir, nezle ve gribe iyi gelmektedir. Tok tutma özelliği vardır. Bu arada, besinlerin insan vücuduna yararları nelerdir diye araştırdığımızda gerçekten bir çok besinlerin faydalarını görmekteyiz.
 • 33. Yaban Mersini: C vitamini kaynağıdır. Kuru ve yaprak meyveleri ile yapılan çay ishale iyi gelir. Antioksidan özelliği nedeni ile bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hafızanın güçlenmesine yardımcı olur.

Besinlerin insan vücuduna yararları nelerdir sizlere tek tek bunlardan bahsettik, umarız faydalı olmuştur.


Yorumlar (7)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 5 ay önce

Mük!

eylül 5 ay önce

güzel

eylül 5 ay önce

bu muhteşem

kül kedisi 5 ay önce

bu muhteşem

kül kedisi 5 ay önce

bu site çok güzel sağlun

Anonim 1 sene önce

Wooow kısa yazsaydın sevinirdim ama yinede harikaa🥴

  Mustafa 1 sene önce

  teşekkürler