Beygir Gücü Nedir? Nasıl Hesaplanır? | Kısa Yol

Ana Sayfa Nedir Beygir Gücü Nedir? Nasıl Hesaplanır? | Kısa Yol
Ebru Taş   Beygir gücü nedir, araç sahiplerinin veya araç sahibi olmak isteyenlerin  önem verdikleri konulardan biridir. Bu terimin yani HP’nin tam anlamı Horse Power demektir. Bu terim motorlu araçların güçlerinin tespit edilmesi için kullanılır. Gücü birim zamanda ortaya çıkan hareket olarak nitelendirebilmek mümkündür. Bir nesnenin veya bir aracın gücünü sınırsızlıkla ölçmek mümkün değildir. Belirli bir süre ile ölçebiliriz kıyaslayabilir veya tanımlayabiliriz. 100 beygirlik bir motorlu aracı örnek verirsek 100 tane atın meydana getirdiği güç anlaşılır ancak bu beygir gücünün tanımına tam olarak uymamaktadır.

Beygir Gücü Nedir?

Horse Power’ı en doğru şekilde ifade etmek gerekirse 75 kg ağırlığındaki yükün 1 saniye içinde 1 metre uzağa hareket ettirilmesi için ihtiyaç olan güç miktarı demektir.
Horse( at,beygir) Power(güç) kısaltılmış haline yukarıda belirttiğim gibi Hp deniliyor.
Bir atın bir saniye içinde ,bir metre ileriye götürdüğü ağırlık ortalama 50 kg dır. Ancak motor gücü ifade edilirken bilimciler tarafından bu ağırlık 75 kg olarak ifade ediliyor.

Beygir gücü terimini kim buldu?

İskoç mühendis James Watt tarafından bulunmuştur.

James Watt sattığı ve ürettiği makineleri tanıtırken en çok aldığı soru makinelerin gücüydü. Bu durum üzerine James Watt atları göz önünde bulundurarak “beygir gücünü” ortaya çıkardı.

Motordan çıkan beygir gücü tekerlere hemen ulaşmaz birçok aşamalardan geçmektedir. Araçların bazıları aynı beygir gücüne sahip olsada tekerlere ulaşırken geçtiği aşamadan dolayı güç farklılık gösterebilir. Mesela aracın aksamlarında bulunan dişli sayısı bile tekere iletilen gücü etkileyebilir. Bunun yanında aracın dizel veya benzinli olmasıda gücün iletilmesinde olumlu veya olumsuz etki doğurabilir. Buna tekerleğin boyutunu da eklemek mümkündür.

Bu yazımda çok karıştırılan bir durumada değinmek istiyorum.

Beygir Gücü Hesaplama

beygir gücü nedir

1 KW(güç ölçü birimi) = 1,36 beygir gücü

1 beygir gücü = 0,736 KW(güç ölçü birimi)

Tork ve Beygir Gücü Arasındaki Fark Nedir?

Tork gücü ve beygir gücü çoğu kez birbiriyle karıştırılır. Bu durumu örnekle açıklamak gerekirse :

Bir halterciyi düşünelim bu halterci yükü kaldırabilmesi için güçlü bacaklara ve ayaklara sahip olması gerekmektedir. Eğer halterci güçlü bacaklara ve ayaklara sahip değilse yükü kaldıramaz yükün altında kalır. Koşucularda güçlü ayaklara ve bacaklara sahip olmalıdır. Çünkü daha hızlı adım atmaları için bu gereklidir.

Yani haltercinin güce ihtiyaç duymasının nedeni halteri yani ağırlığı düzgün bir şekilde yukarı kaldırmak ve tutmak. Ama koşucunun güce ihtiyaç duymasının nedeni adımlarını hızlı atıp kısa mesafede uzağa gitmek. Çıkarmamız gereken sonuç haltercinin ihtiyacı; ayağına gereken gücün gelmesidir. Beygir gücü dediğimizde de koşucunun ayaklarının ihtiyacı olan gücün gelmesidir.

Beygir gücü hızla alakalı bir durumdur. Tork gücüne çekiş gücüyle alakalı bir durumdur. Bunun için bir kamyonun otomobile kıyasla daha fazla Tork gücüne ihtiyacı vardır. Bir otomobilinde bir kamyona göre daha fazla beygir gücüne ihtiyacı vardır. Bir kamyona gerektiğinden fazla beygir gücü verildiğinde çok hız yapacağından dolayı kesinlikle devrilecektir. Bir otomobile gerektiğinden fazla Tork gücü verildiğinde ise etkisi fazla görülmez. Nedeni ise Tork gücünün fazla kullanımı hızı etkilememektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir