Beyin Felci Neden Olur? Beyin Felci Tedavisi Varmı?

Ana Sayfa Nedir Beyin Felci Neden Olur? Beyin Felci Tedavisi Varmı?
  Felç, organın fonksiyonlarının tamamıyla yitmesi veya fonksiyonların işlevleri kısıtlayacak ölçekte kısıtlanması durumudur. Organlara kan taşıyan damaların çeşitli sebepler ile işlevini yapmaması halinde felç meydana gelir. Beyin felci nedir? Sorumuzun cevabı da aynı şekilde, beyne kan taşıyan ana veya kılcal damarlar üzerinde meydana gelen ahrazların beyni işlevsiz hale getirmesi şeklinde cevaplanmaktadır. Pekiyi bu damarlar neden işlevsiz hale gelir, beyin felci neden olur?

Beyin Felci Neden Olur?

Beyin felci nedir? Sorusunu cevaplarken ifade ettiğimiz gibi, beyne kan taşıyan damarların işlevlerini yitirmesi felç sonucunu ortaya çıkarır.Bu damarların vücudun diğer kesimlerindeki damarlardan çok büyük bir farkı vardır ki, o da; oldukça hassas ve ince oluşlarıdır.

Beyin Felci Neden Olur

Zaten bu nedenle beyin damarların kılcal damarlar da denir. Beyne kan taşıyan kılcal damarlar, kanın aşırı bir basınçla intikal etmesi durumunda patlayabilir. Bu duruma beyin kanaması denir ki, beyin felci sebeplerinin başında bu durum gelmektedir. Emboli olarak da bilinen rahatsızlık, zamanında müdahale edilmemesi durumunda kalıcı beyin hasarına neden olur, zira o damar artık çalışmayacağından beynin bu kısmına kan taşınamaz. Bir diğer felç sebebi ise bu kılcal damarların tıkanmasıdır. Damar tıkanıklığı olarak bildiğimiz rahatsızlık, kolesterol ve sigara kullanımı ile ilişkilendirilmektedir.

Beyin Felci Tedavisi

Beyin felci nedir? Ve Beyin felci neden olur? Sorularının cevabından anlayacağımız gibi beyin felci tedavisi oldukça zordur. Özellikle zamanında müdahale edilmemesi durumunda geri dönüşü olmayan bir soruna dönüşen felç, fizik tedavi ve ilaç tedavisi ile tedavi edilme imkanı olan bir hastalık olsa da, maalesef oldukça sınırlı cevap alınabilen bir sağlık sorunudur. Bu nedenle, felce neden olabilecek, tansiyon hastalığının zamanında tedavisini yaptırmak, kilo almamak ve sigara kullanmamak gibi önleyici tedbirlere başvurmak çok daha doğru olacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir