Bertolt, protez kolunu kullanarak beyin gücü ile elektronik müzik çalabiliyor.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, protez bacaklar ve kollar, kolları bacakları olmayan insanların yeniden doğmuş gibi olmasına vesile olmuştur.

Kendi kolları gibi olmasa da bir çok işlerini protez kollar ile görebilmektedirler. Hatta bazıları protez kollarının sayesinde beyin gücü ile müzik bile çalabilmektedir. Nasıl mı, birlikte bakalım.

Beyin Gücü İle Müzik Çalan Cyborg Adamı

muzik calmak zihin gucu

Bebeklikten beri protez kol ile yaşayan 42 yaşındaki Bertolt Meyer, protez teknolojisini çok farklı bir boyuta taşımıştır. Olaylara fiziksel engel olarak bakmayan Meyer, aynı zamanda müzisyenlik hayali ile yaşadı ve bunu başardı.

Kullandığı protez kolu, çok ileri teknoloji olan i-Limb koludur. Elini kontrol etmek için kaslarından gelen elektrik sinyallerini kullanan miyo elektrik protez kolu ile Bertolt modüler sentezleyicisini kullanarak tekno müzik üreten bir müzisyen oldu.

Protez kolu ile her şeyi rahatlıkla tutmasına rağmen, küçük düğmeleri hızlı bir şekilde ayarlayamıyordu. Bunun içinde DIY projesini kullandı.

Bu proje ile müziği kaslarından gelen elektrik sinyallerinin yardımıyla kontrol edebilen bir cihaza dönüştürmeyi istiyordu. Bunu da SynLimb’e çevirmeyi başardı. Tabi ilk başta işi hiç de kolay değildi.

Kaslarının ilettiği elektrik sinyallerinin modüler sentezin toplanması için çok zayıf olmaktaydı. Bunun çözümü ise sinyalleri yükselterek modüler sentezleyicisini aralığında olmasını sağlamaktı.

Bertol Meyer Biraz Yardım Aldı

zihin gucu ile muzik calmak webhakim

Tamamen bunları yapacak donanıma sahip değildi. Birilerinden yardım alması gerekiyordu. Koma Elektronik’e planını anlattıktan sonra, şirketle çalışan Chris, ona modüler sentezleyiciye bağlanabilen özel bir devre kartı tasarladı.

El yerine protez koluna takılabilen 3D baskılı bir adaptör yaptı. Adaptörün üstündeki devre kartı ve Meyer’in protezine bağlanan adaptör ile modüler sentezini doğrudan protez koluna bağladı.

Müzisyen, modüler sentezleyicisini artık kaslarının ilettiği elektrik sinyalleri ile çalabiliyordu. Hayali gerçekleşmiş oldu, sadece düşünerek müzik çalabiliyor!

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://beebom.com/cyborg-man-play-music-with-his-mind/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!