Bilgisayar Hızlandırma Teknikleri Nelerdir? Bilgisayar Yavaşlama Sorunu Çözümleri!

Ana Sayfa Haber Yazılım Bilgisayar Hızlandırma Teknikleri Nelerdir? Bilgisayar Yavaşlama Sorunu Çözümleri!
Ebru Taş   Bilgisayar hızlandırma, bilgisayarım yavaşladı nasıl hızlandırırım, bilgisayarım çok yavaş, bilgisayar yavaşlama çözümleri, bilgisayar hızlandırma programı, bilgisayar hızlandırıcı programlar, bilgisayarım çok yavaş nasıl hızlandırabilirim, bilgisayar hızlandırma programları ve bilgisayarı hızlandırma teknikleri gibi konuları sizler için açıklamaya çalıştık.

Bilgisayarınız sürekli donuyor ve yavaşlıyorsa hala devam etmekteyse sizi birkaç teknik göstereceğim. İlk önce sistem özelliklerinizi kontrol etmeyi denemelisiniz. Şimdi size bazı yöntemlerden bahsedeceğiz işte bilgisayar hızlandırma yöntem ve teknikleri şunlar:

Bilgisayar Hızlandırma Programları

İlk önce bilgisayarınızdaki, gereksiz dosyaları ve tarayıcı geçmişindeki verileri temizleyin. Bu işlemi CCleaner programını kullanabilirsiniz.

bilgisayar hızlandırma

Bilgisayarım Yavaşladı

Bilgisayarım yavaşladı diyenler, uzun süreli kullanımlarda bellek dolar ve bilgisayar ağırlaşır. Bunun için her 3 saatte bir bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Bilgisayar Hızlandırma Programı

Diyelimki bilgisayarınız sadece oyun oynarken yavaşlıyor ise Game Booster diye bir uygulama var bu programı kurun.

bilgisayar hızlandırma

Bilgisayarınızın kasasına toz birikmiş olabilir veya düzüstü bilgisayarınıza bunu saç kurutma makinesiyle dikkatli bir şekilde çözebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise bilgisayarcıya götürmenizdir. Bilgisayarcıya götürün ve Overclock yapmasını istemyebilirsiniz bu işlem risklidir ama işlemciyi hızlandırır.

Bunun yanında yeni bir bellek almayı deneyebilirsiniz sisteme 2 gb bellek ekleyin bu bilgisayara iyi gelecektir.

İlgili Makale : Bilgisayar hızlandırma işleminden sonra internet hızlandırma işleminide yapmak isteyen kullanıcılar internet hızlandırma makalemize bakabilirler.

Bilgisayar Hızlandırma Programı

Sürücülerinizin güncel olup olmadığından emin olun. SlimDriver programını kullanın.

bilgisayar hızlandırma

Eğer dizüstü bilgisayarınız var ise mutlaka bir fan soğutucu almalısınız. Bilgisayarınız ısınınca yavaşlaması normaldir. Bilgisayarınızı temiz bir yerde kullanmayı unutmayın.

Bilgisayarınızda bulunan virüs programları bilgisayarınızı ağırlaştırabilir. Bu nedenden dolayı bilgisayarınıza fazla yük bindirmeyen programları seçebilirsiniz.

Başlat butonu girin ve disk birleştirme yazıp açılan ekranda diskinizi birleştirmeyi deneyin bu işlem uzun zaman alabilir. Endişeye kapılmayın.

Geçmişinizi silmeyi ihmal etmeyin çünkü uzun süreli kullanımlarda geçmişiniz ön belleğe alınıyor.

Bilgisayarınızın çalıştır ekranına girin ve ‘msconfig‘ yazın gereksiz olan programların tikini kaldırmayı deneyin.

Mail bildirimleriniz masaüstüne geliyor ise bu zamanla bilgisayarınızı ağırlaştırabilir. Mail kutunuzu boşaltın.

Masaüstünde ayrı ayrı dosyalar olmasın bu dosyaları tek bir klasöre toplayın.

 

Kaynak-Aç Programları Bul

bilgisayar hızlandırma

Bilgisayarınız yavaş çalışıyor, çünkü bu kaynaklar bir şeyler kullanıyor. Aniden daha yavaş çalışıyorsa, kaçak bir süreç örneğin CPU kaynaklarınızın% 99’unu kullanıyor olabilir. Veya bir uygulama bir bellek sızıntısı yaşıyor olabilir ve büyük miktarda bellek kullanıyor bilgisayarınızın diske takas yapmasına neden olabilir. Alternatif olarak, bir uygulama diski çok kullanıyor, bu da diğer uygulamaların diske veri yüklemesi veya diske kaydettirmesi gerektiğinde yavaşlamasına neden olabilir.

Öğrenmek için Görev Yöneticisi’ni açın. Görev çubuğunu sağ tıklayıp “Görev Yöneticisi” seçeneğini belirleyebilir veya açmak için Ctrl + Shift+Escape tuşlarına basabilirsiniz. Windows 8, 8.1 ve 10’da, yeni Görev Yöneticisi, uygulamaları çok sayıda kaynak kullanarak renk kodlayan yükseltilmiş bir ara birim sağlar. En fazla kaynağı kullanarak uygulamalarla listeyi sıralamak için “CPU”, “Bellek” ve “Disk” başlıklarını tıklayın. Çok fazla kaynak kullanan herhangi bir uygulama varsa, normal olarak kapatmak isteyebilirsiniz – Yapamazsanız, kapatmaya zorlamak için buradan seçin ve “Görevi Sonlandır” ı tıklayın.

Sistem Tepsisi Programlarını Kapat

Çoğu uygulama, sistem tepsisinde veya bildirim alanında çalıştırılma eğilimindedir. Bu uygulamalar genellikle başlangıçta başlatılır ve arka planda çalışmaya devam eder.  Ancak ekranınızın sağ alt köşesindeki yukarı ok simgesinin arkasında gizli kalır. Sistem tepsisindeki yukarı ok simgesini tıklayın, arka planda çalışmaya gerek duymadığınız tüm uygulamalara sağ tıklayın ve kaynakları boşaltmak için bunları kapatın.

Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırak

Windows 8, 8.1 ve 10’da, Başlangıç Programlarınızı yönetmek için kullanabileceğiniz Görev Yöneticisi’nde bir başlangıç yöneticisi var. Görev çubuğunu sağ tıklayın ve “Görev Yöneticisi” ni seçin veya başlatmak için Ctrl +Shift+ Escape tuşlarına basın. Başlangıç sekmesine tıklayın ve ihtiyaç duymadığınız başlangıç uygulamalarını devre dışı bırakın. Windows, hangi uygulamaların başlangıç işleminizi en çok yavaşlattığı hakkında size yardımcı olacaktır.

Windows 7 Başlangıç programlarını kaldırmak için CCleaner programından yapabilirsiniz.

Animasyonları Azalt

Windows oldukça birkaç animasyon kullanıyor ve bu animasyonlar bilgisayarınızı biraz daha yavaş gösterebilir. Örneğin, Windows, ilişkili animasyonları devre dışı bırakırsanız pencereleri anında en üst düzeye çıkarabilir.

Animasyonları devre dışı bırakmak için Windows tuşu + X tuşlarına basın veya Başlat düğmesine sağ tıklayın ve “Sistem” i seçin. Soldaki “Gelişmiş Sistem Ayarları” nı tıklayın ve Performans altındaki “Ayarlar” düğmesini tıklayın. Tüm animasyonları devre dışı bırakmak için Visual Effects altında “En iyi performansı ayarla” yı seçin veya “Özel” i seçin ve görmek istemediğiniz animasyonları devre dışı bırakın. Örneğin, animasyonları en aza indirgemek ve en üst düzeye çıkarmak için devre dışı bırakmak için “Küçültme ve büyütme sırasında pencerelere Animate” seçimini kaldırın.

Web Tarayıcınızı Hafifletin

Web tarayıcınızı çok kullandığınızdan bu nedenle web tarayıcınız biraz yavaşlayabilir. Mümkün olduğunca az sayıda tarayıcı uzantısı veya eklenti kullanmak iyi bir fikirdir – web tarayıcınızı yavaşlatır ve daha fazla bellek kullanmasına neden olur.

Web tarayıcınızın Uzantıları veya Eklentileri yöneticisine gidin ve ihtiyaç duymadığınız eklentileri kaldırın. Ayrıca tıkla oynat eklentilerini etkinleştirmeyi de düşünmelisiniz. Flash ve diğer içeriğin yüklenmesini önlemek, önemsiz Flash içeriğinin CPU zamanını kullanmasını önleyecektir.

Kötü amaçlı yazılım ve reklam yazılımını tara

Ayrıca kötü amaçlı yazılımın yavaşlatıp arka planda çalıştığı için bilgisayarınızın yavaşlaması da bir olasılıktır. Daha güvenli olmak için bilgisayarınızı virüsten koruma programı ile tarayın. Çoğu antivirüs programının görmezden gelmeye eğilimli “potansiyel olarak istenmeyen programlar” (PUPs) yakalayan Malwarebytes ile de taramanız gerekir.

Boş Disk Alanı Vermek

Sabit sürücünüz neredeyse tamamen doluysa, bilgisayarınız belirgin şekilde daha yavaş çalışabilir. Bilgisayarınızı sabit diskinizde çalışacak bir yer bırakmak istiyorsunuz. Oda boşaltmak için Windows PC’nizde yer açmak için kılavuzumuza uyun. Herhangi bir üçüncü parti yazılıma ihtiyacınız yok – sadece Windows’da bulunan Disk Temizleme aracını çalıştırmak biraz yardımcı olabilir.

Sabit Diski Birleştir

Sabit diskinizi birleştirmek, modern Windows sürümlerinde gerekli olmamalıdır. Mekanik sabit diskleri otomatik olarak arka planda birleştirir. Modern Windows sürümleri onları “optimize” edecek olsa da, katı hal sürücüler gerçekten geleneksel disk birleştirmeye ihtiyaç duymazlar.

Çoğu zaman birleştirme konusunda endişelenmemelisin. Bununla birlikte, mekanik bir sabit sürücünüz varsa ve sürücünüze çok fazla dosya koyduysanız (örneğin, büyük bir veri tabanını veya gigabaytta bir PC oyun dosyasını kopyalarken), Windows bu dosyaları bir araya getirmediğinden birleştirilebilir. Bu durumda, disk birleştiricisi aracını açıp el ile birleştirme programı çalıştırmanızın gerekip gerekmediğini görmek için bir tarama gerçekleştirmek isteyebilirsiniz.

Kullanmadığınız Programları Kaldırın

Denetim masasını açın, yüklü programların listesini bulun ve kullanmadığınız veya ihtiyacınız olmayan programları PC’den kaldırın. Bu, bilgisayarınızın hızını yükseltmeye yardımcı olabilir; çünkü bu programlar, arka plan işlemleri, otomatik başlatma girdileri, sistem hizmetleri, bağlam menüsü girdileri ve PC’nizi yavaşlatabilecek diğer şeyler içerebilir. Ayrıca, sabit diskinizde yerden tasarruf sağlayacak ve sistem güvenliğini geliştirecektir – örneğin, kullanmıyorsanız kesinlikle Java yüklü olmamalıyız.

Windows 10 Yükle / Windows’u Yeniden Yükleyin

Buradaki diğer ipuçları sorununuzu çözmediyse, Windows sorunlarını düzeltmek için zamansız bir çözüm – tabii ki bilgisayarınızı yeniden başlatmanın yanında – yeni sürüm bir Windows kurulumu alıyor.

Windows’un modern sürümlerinde – yani Windows 8, 8.1 ve 10 – yeni bir Windows yüklemesi her zamankinden daha kolay. Windows yükleme medyasını edinmeniz ve Windows’u yeniden yüklemeniz gerekmez. Bunun yerine, yeni bir Windows sistemi elde etmek için Windows’a kurulmuş olan “PC’nizi sıfırla” özelliğini kullanabilirsiniz. Bu, Windows’u yeniden yüklemeye benzer ve dosyalarınızı korurken yüklü programlarınızı ve sistem ayarlarınızı silecektir.

Bilgisayar Hızlandırma Programı

CCleaner programını indirin ve kayıt defteri girdilerini temizlemeyi deneyin.

Kullandığınız diski temizleyin diskinizde en az %25 boş alan olsun.

Dizüstü bilgisayarınız var ise güç tasarrufunu seçin. Bu şarj aletinin de ömrünü uzatmaktadır.

Windows güncellemelerinizi kontrol edin ve yükleyin.

Virüs programları kurup düzenli bir şekilde bilgisayarınızı taramayı unutmayın.

Masaüstü arka planınız canlı değil sade ve siyah tonlarında olsun arka plan resimleri eğer yüksek çözünürlükteyse bilgisayarınızı yavaşlatabilir.

Bu yöntemleri uygulayın değişimi göreceksiniz..

Sizin de bilgisayarınızda yavaşlama sorunları var ise yukarıda anlattığımız yöntemler ile hızlandırabilirsiniz. Bilgisayarım çok yavaş nasıl hızlandırabilirim gibi sorunlarınızı umarız artık bitirmişsinizdir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir