İnsanlık sanayi devriminden itibaren, çok daha fazla ürünü, çok daha hızlı bir şekilde üretebilmek ve seri biçimde işlem yapabilmek ihtiyaçlarına sahip hale geldi. Doğal olarak insan eliyle pek çok işlemin bilgisayarlar kadar hızlı yapılabilmesi mümkün değildi ki, 2. Dünya Savaşı sebep olduğu ciddi yıkımların yanı sıra dünya medeniyetine önemli bir miras Bıraktı. Maalesef bilgisayarın icadı bir askeri geliştirme sürecidir ki, bilgisayar tarihçesi Amerika’nın daha etkili savaş araçları geliştirmek için başlattığı bir proje ile yazılmaya başlanır.

İlk Bilgisayar ve Bilgisayarın icadı

bilgisayarın icadı

Ne yazık ki dünyanın ilk bilgisayarı daha iyi yok etmek için kullanılmış bir cihaz olan ENIAC dır. Bu cihaz bir bina büyüklüğünde ve yalnızca hesap makinesi gibi basit işlemleri yapabilen bir cihazdır. Top ve füzelerin hedeflerini daha az kusur ile vurmasını sağlan ENIAC elbette kısa sürede yeni nesil bilgisayarların gelişmesine sebep olmuştur.

Bilinen tarihi ile bilgisayar icadı bu hikayeden ibaret olsa da, bununla paralel dönemlerde Rusya ve Avrupa’da bazı çalışmaların yapıldığı bilinir. Fakat bu projeler bilgisayar tarihçesi haline gelemeden sona ermiş ve mutlak galibiyet dünyanın ilk bilgisayarı unvanına sahip olan ENIAC’a ait olmuştur.

Electronic Numerical Integrator And Computer; yani, elektronik sayısal düzenleyici ve yönetici anlamına gelen ENIAC, 50’lerden sonra hızla gelişen bilgisayar dünyasının lokomotifi olmuş ve günümüzde hala bu teknoloji ders konusu olarak işlenmektedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!