Bilim Adamları 3 Kişinin Beynini Birbirine Bağladı Ve Düşüncelerini Paylaşmaları Sağlandı

Ana Sayfa Bilim Bilim Adamları 3 Kişinin Beynini Birbirine Bağladı Ve Düşüncelerini Paylaşmaları Sağlandı
  

Okuma süresi : dakika


Nörobilimciler, üç kişinin düşüncelerini paylaşmasını sağlayabilmek için üç yollu bir beyin bağlantısını başarılı bir şekilde sağladılar. Bu bağlantı aracılığıyla Tetris tarzı bir oyun oynadılar. Bu araştırma ekibi, kulağa ilk etapta pek de sevimli gelmeyen bu deneyi başarılı bir şekilde tamamladı. Gelecekte insanların bu bağlantı şekliyle iletişime geçebileceği, tıpkı internet ağı gibi bir düşünce ağı oluşturulabileceği düşünüyor.

Reklam ucuz duvar kağıdı

Bu sistem, beyin aktivitesini gösteren elektriksel uyarıları kaydetmek için elektroensefalogramları (EEG) ve nöronların manyetik alanlar kullanılarak uyarıldığı transkraniyal manyetik stimülasyon tekniğini (TMS) kullanarak çalışır.

Bu yeni sistemin arka planında çalışan araştırmacılar, sisteme BrainNet (Beyin Ağı) adını verdiler ve ilerde herkesin iletişim amacıyla kullanmakta olduğu web ağını “ beyinleri bağlayabilmek “ için de kullanılabileceğini söylediler.

Ancak, alışmadığımız ve biraz da ütopik olarak gördüğümüz bu yeni iletişim modelini ortaya koymanın ötesinde, BrainNet adı verilen sistem aslında insan beyninin daha derin seviyelerde nasıl çalıştığı hakkında bize daha fazla şey öğretme potansiyeline sahip.

Bilim Adamları 3 Kişinin Beynini Birbirine Bağladı

Araştırmacı ekip, BrainNet projesi hakkında, “Projede bir arayüz kullanılmakta. Bu arayüz üç insan deneğin, beyin-beyin iletişimini doğrudan kullanarak bir iş birliği yapmasına ve çözmesine olanak sağlıyor.” diye not etti.

Bilim adamları tarafından oluşturulan deneyde, iki denek EEG elektrotlarına bağlandı. Daha sonra ise hepimizin aşina olduğu Tetris tarzı bir oyun oynamaları istendi. Her bloğun dönüp dönmemesi gerektiğine anlık olarak karar vermeleri gerekiyordu.

Bilim Adamları 3 Kişinin Beynini Birbirine Bağladı

Bu kararı verebilmek için, karşılarındaki ekranın her iki tarafına yerleştirilmiş olan iki farklı LED’den birine bakmaları kendilerinden istendi. Bu LED’ler ise 15 ve 17 Hz olmak üzere iki  farklı frekansta yanıp sönmektedir. Böylece EEG cihazının algılayabileceği düzeyde olan farklı sinyaller beyinde üretilebildi.

Vericilerden alınan beyin sinyalleri anlık olarak Tetris oyunundaki şeklin döndürülüp döndürülmemesi gerektiğini içermektedir. Alıcı ise oyun alanını görmemekle birlikte sadece zihninde şeklin döndürülüp döndürülmeyeceği bilgisini “ ışığı hayal edebilme “ güdüsüyle elde etmek zorundadır.

Araştırmacılar aynı testi, her biri üçer kişiden oluşan beş farklı grup üzerinde gerçekleştirdi. Tüm gruplarda yapılan test sonucu doğruluk oranı %82 olarak ölçüldü.

Bilim Adamları 3 Kişinin Beynini Birbirine Bağladı

Deneye fazladan bir karmaşıklık eklemek adına, göndericiler, alıcının doğru döndürme çağrısı yapıp yapmadığını belirten ikinci bir geri bildirim de yapabilmektedir.

Alıcılar, oyunda başarılı olabilmek için göndericilerden hangisinin en doğru kaynak olduğunu sadece beyin iletişimi gücünü kullanarak tespit edebildiler. Araştırmacılar bu sistem için, insan güvenilmezliğinin bir faktör olacağı farklı senaryolar ile başa çıkacak sistemler geliştirmek konusunda bu deneyin ciddi bir adım olduğunu aktardılar.

Bilim Adamları 3 Kişinin Beynini Birbirine Bağladı

Son derece yeni olan bu sistem bir seferde sadece bir ‘bit’ veri aktarabilirken, Washington Üniversitesi ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bir ekip çalışmayı inceledi. İnceleme sonucunda, sistemin gelecekte bir çok açıdan geliştirmelere açık olabileceğini belirtti.

Aynı araştırma ekibi daha önce iki insan beynini başarılı bir şekilde birbirine bağlayabilmişti. Bu çalışmada deneklerin karşılıklı olarak 20 soruluk bir oyun oynamalarını sağlanmıştı. Benzer şekilde bu oyunu oynamak için de biri evet biri hayır cevabını temsil eden iki farklı frekans değerine sahipti. Bu projede de yanıp sönen LED’ler kullanılmıştı.

Şimdilik bu sistem çok yavaş ve tam manası ile güvenilir değil. Ama sistem, bir çok bilim kurgu filmlerine ve romanlarına konu olan “ uzaktan düşünce aktarımı “ konusunda atılmış ilk ve en önemli adım olma özelliğini taşıyor.

Bu projenin başta iş hayatı olmak üzere hayatın bir çok farklı noktasında iş bölümü yapılabilmesi, karşılıklı etkileşim, sosyal durum analizleri gibi çeşitli alanlarda etkisini göstermesi bekleniyor.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir