Bu yeni antibiyotik, antibiyotiklere dirençli enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilir.

1928’de Alexander Fleming penisilini keşfetti ve bu tartışmasız tarihin en önemli tıbbi buluşlarından biri oldu. Penisilin, çok önemli ve etkili bir antibiyotiktir, bakterileri kolayca öldürebilir. Bu yüzden Fleming’in keşfi, doktorların enfeksiyonlu hastaları tedavi etmesine, iyileştirmesine ve milyonlarca insanın hayatlarını kurtarmasına olanak sağladı.

Ancak antibiyotiklere olan bağımlılığımız arttı. Bir antibiyotiği ne kadar çok kullanırsak, bakterilere karşı direnç o kadar yüksek olur. İlerleyen zamanlarda bilim adamları daha yeni ve daha güçlü antibiyotikler geliştirdiler. Ancak bakteriler de onlara karşı direnç göstermeye başladılar. Bakterilerin hepsine karşı direnen çok az sayıda antibiyotik kaldı. ‘Superbugs’ diye adlandırılan en güçlü antibiyotiklerin bile etki edemediği bakteriler hala mevcut.

PUMP adlı Toksinden Yeni Bir Antibiyotik Keşfettiler

Ne yazık ki mevcut antibiyotiklerimiz son kullanma tarihlerine hızla yaklaşıyor, bu yüzden bilim adamları yeni antibiyotikleri bulmak için çalışıyorlar. Rutgers Üniversitesi’ndeki Waksman Enstitüsü’nün son raporuna göre, bir grup bilim adamı, toprak bakterileri tarafından üretilen bir toksinden yeni bir antibiyotik keşfettiler.

Toprak bakterileri antibiyotiklerin çoğunun kaynağıdır. Çünkü düşük besin maddeli toprak, farklı bakteri türlerini, hayatta kalmak için birbirleriyle kavga etmeye zorlar. Bu yeni bakteri türleri, birçok süper böcek de dahil olmak üzere diğer bazı bakteri türlerine karşı ölümcül olan ‘pseudo rifampicin’ (PUMP) adlı bir toksin üretir.

Farelerdeki bir laboratuvar testinde, PUMP yaklaşık 20 diğer bakteri tipini, özellikle de strep ve staph enfeksiyonlarına neden olan bakterileri öldürdü. Daha da önemlisi ,insanlar için zararsız gibi görünen  bakteriler için diğer antibiyotiklere olduğu gibi kendilerine karşı direnç geliştirmesi  kadar hızlı olmayacaktır.

PUM, önümüzdeki birkaç yıl içinde klinik araştırmalara geçecek ve on yıl içinde satışa sunulacaktır. PUM, Superbugs sorununu tek başına çözemeyecek, ancak bizi çok daha uzun yıllar ayakta tutacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir