Bilim Adamları Şimdiye Kadarki En ince Mıknatısı Üretti

0
193

Bilim adamları, 2D bileşenlerini kullanarak daha hızlı bilgisayarlar oluşturmak için büyük bir adım attı.

2004’te bilim adamları tarafından üretilen grafen, teknolojide devrim niteliğinde gelişmelere yol açtı. Sadece bir atom kalınlığında olan,karbon tabakası iki boyutlu kabul edilen grafen, mucidi olan bilim adamlarına 2010’da Fizik alanında Nobel ödülü kazandırmıştı.

 

Bilim-Adamları-Şimdiye-kadarki-En-ince-mıknatısı-üretti-webhakim-p-1482
Hans – Pixabay

 

İlk 2D mıknatıs keşfedildi

Şimdi ise bilim adamları yeni bir atılım yaptılar. Nature dergisinin son sayısında,ilk 2D mıknatısını keşfettiklerini duyurdular.

Bilim adamları Pablo Jorillo-Harrero ve Xiaodong Xu, 2D mıknatısı üretmek için bağımsız bir şekilde çalışma yürütüyorlardı.Onların çalışmalardan esinlenen araştırma ilgilileri de çıkarları doğrultusunda onlara katılma kararı aldılar ve birlikte çalışmalarını sürdürdüler.Temel özelliklerinden dolayı bileşik krom tioksit üzerinde yoğunlaştılar.Bileşiğin katmanlarını soymak için ‘Scoth tape method’ kullandılar ve bir atom kalınlığında krom tioksitin manyetik olduğunu buldular.

2D bileşenleri için gerçek heyecanın 3D formların bir araya getirilmesiyle olacağını belirttiler.Bu malzemelerin kullanılması, bilgisayar bileşenleri ve diğer teknoloji türleri içinde kullanmanın tamamen yeni yollarını açıyor.

Bilim adamları hala hangi materyallerin daha 2D formda bulunabileceğini öğrenmeye çalışıyor.Asıl amaç ise tüketici elektroniklerinde ve oda sıcaklığında çalışabilen 2D mıknatıs bulabilmek.Şu anda 2B mıknatısın sıcaklığı ise 228 derece.

Henüz çok yol kat etmek gerekiyor.İki boyutlu bileşenlerin teknolojimiz için ne tür gelişmeler sağlayacağı ve neler yapabileceğinin ihtimalleri şimdiden şaşırtıcı.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir