Geçmişte Bilim İçin Kendini Feda Eden 10 Bilim İnsanın Hikayesi

Ana Sayfa Bilim Geçmişte Bilim İçin Kendini Feda Eden 10 Bilim İnsanın Hikayesi
  Geçmişten günümüze bilimi daha da geliştirmek için kendi hayatları üzerinde deney yapan ve hayatlarını kaybeden bilim insanları. Deney yaparken kör olanlar, zaralı ışınlardan kanser olanlar, zehirlenip acı çekerek ölen kimyagerler. Geçmişe baktığımız zaman belki de onlar bunları yapmasaydı şimdi bu teknolojiler olmayacaktı veya çok daha geç bulunacaktı gelin bu bilim insanlara bakalım geçmişe bir yolculuk yapalım.

1- Sir David Brewster, ışık ve polarizasyonu gibi çalışmalar yapmış ayrıca kaleidoskopu kendi döneminde keşfetmiştir.

bilim adamları ve buluşları

Mikroskoplardaki mercekler mekanizmasını ilerleten bilim adamı, yine bir çalışma yaptığı esnasında görme özelliğini dörtte üçünü kaybetmiştir, dahası belirli bir müddet sonra tamamen kör kalmıştır. Bilim için gözlerini feda etmiştir ölmesede görme yeteneği gitmiştir.

2- Marie Curie, geçmişte denek olmadığı için yada keşfedemedikleri için insanlar kendi üzerlerinde denemiş olmanın sonuçlarına acı bir şekilde katlanmış, bu ablamız radyasyon üzerine çalışmalar yapmakta iken lösemi olmuş böylece hayatından olmuştur.

bilim adamları ve buluşları

Bu arada kimya ve fizik nobel ödüllerini almıştır.

3- Sir Humphry Davy, aşırı zekasıyla o dönemde öne çıkan kimya profesörü bilim adamı, bir deneyinde bulduğu gazların yanıcı özelliklerini denerken yanarak feci şekilde ölmüştür.

bilim adamları ve buluşları

4- Robert Bunsen, laboratuvar ısıtıcılarının mucitidir.

bilim adamları ve buluşları

Kimyager Bunsen bir gün bulduğu beki test yaparken kör kalmıştır.

5- Thomas Midgley Jr, belkide tarihin akışını değiştirmiştir, kurşunlu benzinin keşfini yaparak hem sanayi de hem de ulaşım sektöründe önemli bir yer kat etmesini sağlamıştır.

bilim adamları ve buluşları

Amerikalı kimyacı ve mühendis olan Thomas Midgley Jr. kurşundan zehirlenerek ölmüştür.

6- William Bullock, matba sanayinde çığır açan William Bullock döner silindirli matbaa makinesini icat etmiştir.

bilim adamları ve buluşları

Bu silinder sayesinde daha kaliteli ve daha hızlı baskıların ortaya çıkmasını sağlamıştır. William Bullock makineyi onarmaya çalışırken, ayağına düşmüş ve kangren olmuş ve bu yüzden ölmüştür.

7- Alexander Bogdanov, yaşlı insan nasıl gençleşir, genç bir insanın kanını yaşlı insana aktarılırsa gençleşir mi? bunun çözümünü arıyan Rus bilim adamı, hastalık testini akıl etmeden, kendisine yaptığı aktarma ile sıtma hastası olan bir vakanın kanıyla ölmüştür.

bilim adamları ve buluşları

8- Jean-Francois de Rozier, kimya ve fizik öğretmenidir, Rozier balonla ilk uçuşu gerçekleştiren ve keşfi ilk defa yapan kişidir.

bilim adamları ve buluşları

Uçuş denemesinde patlayan balonla ölmüş ve böylece havada ölen, hava yolunda ölen ilk kişi olarak tarihe geçmiştir.

9- Elizabeth Ascheim, röntgen ışıkları üzerinde çalışmalar yapmış X ışınları ile kendi üzeriden denemeler yapmıştır.

bilim adamları ve buluşları

Maaselef fazla röntgen ışıklarından dolayı her bölgesinde kanserli hücreler meydana gelmiş ve ölmüştür.

10- Carl Scheele, bilim adamı farmaolog bu arada birçok kimyasal elementin bulucusudur.

bilim adamları ve buluşları

Kimyager Joseph Priestley, Carl Scheele’nin buluşlarının birçoğunu çalıp makaleler şeklinde kendi yapmış ve bulmuş gibi yayınlasa da daha sonradan gerçek ortaya çıkmış ve buluşların gerçek sahibi Carl Scheele’ye takdim edilmiştir.

Scheele’nin buluşlarında elementler arasında manganez, molibden, oksijen, tungsten ve klorin gibi elementler bulunmaktadır. Scheele’nin yaptığı şey ise çalıştığı kimyasalların teker tekere birer lokma almaktadır. Ölüm nedeni ise şaşırmayacağımız gibi hidrojen siyanürünü yemek olarak tarihe geçmiştir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir