Bilim Adamlarının Yeni Buluşu: Zihin Okuyabilen Yapay Zeka

0
231

Günümüzde AI(Yapay Zeka), dermatologların cilt kanserini teşhis etmelerine yardımcı olmak gibi tıbbi uygulamalardan, çevremizdeki dünyayı daha iyi bir şekilde kavramamızı sağlamak ve öğretim robotlarına yardımcı olmak gibi oldukça etkileyici görevleri yerine getirebilmektedir. Acaba zihin okumak da bu etkileyici görevlerden biri olabilir mi?

AI Zihin Okuyabilir Mi?

Günümüzde çoğu teknolojik alette kullanılmaya başlayan AI, bilim insanlarının her geçen gün daha çok ilgisini çekmekte. Bu alanda sürekli yeni çalışmalar yapan bilim insanları bu sefer algoritmaların yeteneklerini yepyeni bir seviyeye ulaştırmak için iş başına geçtiler. Bu sefer ki amaçlarıysa AI’yı zihin okumak için kullanmak.

Bilim-Adamlarının-Yeni-Buluşu-Zihin-Okuyabilen-Yapay-Zeka

Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, beyin tarafından gönderilen ters mühendislik sinyalleriyle, basitçe beyin taramalarına bakarak karmaşık düşünceleri okuyabilen bir AI üzerinde çalışıyorlar. CMU bilim adamları, fonksiyonel bir manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) makinesinden toplanan verileri kullanarak, bu verileri AI kendi makine öğrenme algoritmalarına gönderir; bu algoritmalar beynin karmaşık düşünceleri oluşturmak için kullandığı yapı taşlarının yerini tespit eder.

Çalışmada ekip, bireylerden mekâna ve hatta çeşitli fiziksel eylemlere veya sosyal etkileşim yönlerine kadar her şeyi kapsayan 240 kompleks olayı işlerken beynin nerede ve nasıl tetiklendiğini göstermeyi başardı. Bu tetikleyicileri anlayarak, algoritma beyin taramalarından yararlanarak o sırada ne düşündüğünü tahmin etmek için kullanabilir ve bu düşünceleri tutarlı bir cümleye bağlayabilirdi.

Ayriyeten ekip, AI’nın herhangi bir zamanda ve hatta belirli bir cümle düzeni hakkında düşünülmekte olanları ayırt edebileceğini açıkladı. Bunu, yüzde %87’lik bir doğrulukla yapabildiğini, bunun tersini ( Cümle bilgisi verildi ve ardından bu cümlede beynin nasıl aktive edileceğine ilişkin doğru bir görüntü çıktısı elde edildi.) de yapabileceğini vurguladı.

Psikoloji profesörü Marcel Just çalışmayı ,”İnsan beyninin büyük ilerlemelerinden biri, bireysel konseptleri sadece ‘muz’u değil aynı zamanda akşamları arkadaşlarımla akşam yemeğini de seven karmaşık düşünceleri bir araya getirmekti.” şeklinde yorumladı. Ek olarak profesör, bir basın açıklamasında “Sonunda fMRI sinyalindeki bu karmaşıklığın düşüncelerini görmek için bir yol geliştirdik. Düşünceler ve beyin aktivasyon kalıpları arasındaki bu yazışmanın keşfi, düşüncelerin ne olduğunun bize anlatıyor “dedi.

Etkileyici bir araştırma, bizlere AI’nın ne kadar ilerlediğini göstermektedir. Daha önce süper güçlü makinelerin yükselişinden endişe etmediyseniz, zihin okuyabildikleri için muhtemelen kaçınılmaz robot kıyametine hazırlanmaya başlama zamanınız geldi demektir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir