Dünya ve ülkemiz koronavirüs ile mücadelesi son hızı ile devam ediyor. Sosyal mesafe, maske ve temizlik virüs önlemde çok önemli lakin gözden kaçan bir ayrıntıyı bilim insanı yakaladı. Alkol bazlı el temizleme jellerinin aşırı kullanımı sebebi ile bazı bakterilerin bu ürünlerden etkilenmeyecek şekilde entegre olabileceği ve halk sağlığını tehdit edebilecek süper-bakteriler oluşabileceği hususunda uyarılarda bulundu.

Bilim İnsanları Açıkladı: El dezenfektanları süper bakteriler yaratabilir!

 El dezenfektanları süper bakteriler yaratabilir!

Britanya Temizlik Bilimi Enstitüsü’nün Bilimsel Danışma Kurulu Başkanı Andrew Kemp, alkol bazlı el temizleme jellerinin cilt üzerinde koronavirüse sebep olan virüsü öldürebileceğinin henüz kanıtlanmadığını belirtti.

Diğer yandan dezenfektan ürünlerinin aşırı kullanımı, bazı bakterilerin bu ürünleri nasıl atlatabileceğini öğrenip insanların ellerindeki şeker ve protein kalıntılarında gelişeceği anlamına gelebilir. Bu tür şeyleri kullanmak yerine, ellerin su ve sabunla yıkanmasına daha çok önem vermek gerektiğini belirtti.

DSÖ, Dünya Sağlık Örgütü el yıkamanın, vatandaşların kendilerini enfeksiyona karşı koruyabileceği en etkili yöntem olduğunu belirtiyor.

koronavirüs el yıkama

Araştırması American Journal of Biomedical Science and Research’te yayımlanan Kemp, The Daily Express’e konuştu ve el jellerinin “yalnızca son çare olarak” veya “su ve sabun bulunmadığı durumda geçici bir önlem olarak kullanılması gerektiğini” belirtti.

El jelleri tüm bakterilerin % 99,9’unu öldürse bile

Kemp’in gazetede aktarılan cümlelerinde: “Belirli olmayan zamanlarda ellerinizde bir milyondan fazla bakteri bulunabiliyor. El jelleri tüm bakterilerin % 99,9’unu öldürse bile, bunların 10 bini sanitasyondan sonra da canlı kalacaktır. Son araştırmalar, alkollü jellerin öldüremediği, hayatta kalan bakterilerin kendisinin de hayli tehlikeli patojenler olduğunu ve sayılarının artabileceğini gösteriyor.

Kemp bu jellerin aşırı kullanımının “antibiyotiklere dirençli mevcut bakterilerin yanında çoklu dezenfektan direnci gösteren bakteriler” yaratabileceğine ve “potansiyel olarak kıyamet senaryosuna” yol açabileceğine dair uyardı.

Onlara karşı gelişen direnç, kimyasal dezenfektanların ve el dezenfektanlarının yanlış kullanımından kaynaklanıyorsa, antibiyotiklere milyarlarca dolar harcamak anlamsız görünüyor. Kemp’in endişeleri Doğu Londra Üniversitesi’nde Toksikoloji ve Klinik Biyokimya alanında öğretim görevlisi olan Winston Morgan tarafından da destekleniyor.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER