Dünyada hala etkisini sürdüren Covid-19 salgınına karşı Japon bilim adamları kullanılan maskelerin koruma gücünü araştırdı.

Diğer yandan Fugaku adlı süper bilgisayarın yaptığı analizlere göre pamuk kullanılarak örülen maskelerin kullanılmasının virüsü önlemediği ortaya çıktı. Koronavirüsü Önleyen Maske Belli Oldu, detaylarına bakalım.

Japon bilim insanları saniyede 415 kuadrilyon hesaplama yapan, Fugaku isimli süper bilgisayarı kullanarak üç çeşit maske türü üzerinde farklı senaryolar denedi.

Maske Damlacığı Daha Az Dışarıya Salıyor!

koronavirüsten önleyen maske

Fugaku’nun yaptığı incelemelerde kullan at tarzında üretilen tıbbi maskelerin en koruyucu ve etkili maske olduğu tespit edildi.

Araştırmada polyesterden ve pamuk yapılma maskelerden daha güvenli olduğu tespit edilen cerrahi tipi maskelerin kişi öksürdüğü zaman daha az damlacığı dışarı attığı tespit edildi.

11 ile 12 Numaralı Maske işe Yaramıyor

Japon devletine bağlı çalışan Riken Enstitüsü’nde yapılan incelemede cerrahi tipi maskelerin, öksürüklerin neredeyse hepsini tutmayı başardığı fakat pamuk ve polyester maskelerde bu oranın % 80 olduğu belirtildi.

  • Maskelerin poliproplen adlı maddeden üretildiği ve bu nedenle de ucuza çok sayıda hazırlanabildiği aktarıldı. Diğer yandan ise Duke Üniversitesi’nde bu ayın başında yapılan bir araştırmada bandana türü maskelerin bir işe yaramadığı ortaya çıkmıştı.
  • Bilim adamları, damlacıkların bulaşmasını en iyi önleyen maskenin N95 tipi maske olduğunu duyurmuştu. Uzmanlar 11 ve 12 numaralı maskelerin koruyucu bir özelliği olmadığını söyleyerek uyarıda bulunmuştu.

Kobe şehrinde yapılan araştırmada ve bilgisayar modellemelerinde cerrahi maskelerde, maske ile yüzün arasında kalan köşelerdeki açıklıklardan damlacıkların kaçabildiği belirtildi.

Son olarak yapılan açıklamada cerrahi maskelerde hava damlacıklarının salınma oranı % 10 olarak belirlenirken pamuklu ve polyester maskelerde bu oranın % 40 olduğu belirlendi. 


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER