Bilim İnsanları Emin Olamadı : Yılanlar Avlarını Koordine Ediyorlar Mı ?

Ana Sayfa Bilim Bilim İnsanları Emin Olamadı : Yılanlar Avlarını Koordine Ediyorlar Mı ?
  Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir video’da yılanlar koordine bir şekilde kertenkeleye saldırı düzenlemişlerdi ve bu görüntüler bilim adamları dahil herkezin ilgisini çekmişti. Görüntülerden sonra bilim adamları gerçekten yılanların saldırıya geçerken bilinçli bir şekilde plan kurup, koordine hareket edip, etmediklerini araştırdılar.

Bilim adamları, yılanların bilinçli olarak avlarını koordine edip etmediklerinden emin olamadılar. Belkide sadece tesadüfen, aynı av için orda bulunuyorlardı. Ancak yeni araştırmalar sonucunda koordine edilmiş yılan avının çok gerçek olduğunu ileri sürdüler.

 

Knoxville’deki Tennessee Üniversitesi’nden Hayvan psikoloğu Vladimir Dinets, boğa yılanlarını incelemek için Küba’daki Desembarco del Granma Ulusal Parkı’na gitti.

Bu boğa yılına, avını avlamak için ayırt edici bir yönteme sahiptir. Kendilerini mağaranın girişinde tavan ve duvarları hizalayacak küçük çukur benzeri boşluklarda gizliyorlar.

Mağara’nın tavanında asılı durup, sanki yarasaymış gibi gündelik olarak, yarasa giriş çıkışını izliyorlardı.

 

 

Bazen boğa yılanları, bu avlanma bölgelerinde toplanırlar ve tuzak içindeki konumlarını bilinçli bir şekilde koordine edermiş gibi belirlerler. Geçiş yolunu daha etkili bir şekilde bloke etmek ve avlarını daha etkili bir şekilde yakalamak için tıslama hareketini yaparlar.

Bu koordineli bir çalışmayı yaparken, kendi başlarına avlanamayacaklarını sanırım biliyorlar, bu nedenle birbirlerinin konumlarını çok iyi analiz edip, dikkate alıyorlar.

Yılan Takımı

Vladimir Dinets, 16 farklı av olayına tanık oldukları sekiz günlük gözlemlerde, mağarada aynı anda avlanan boğaların hepsinin aynı bölgede yerlerini seçerek birbirlerine yakın olmasını sağladığını buldular.

Bu, geçiş yolunun diğer bölgeleri birbirine yakınlaştırarak bırakacak olsa da, yılanların yakın ya da aralarında uçmayı deneyen yarasaları yakalayabilen bir “duvar” yaratması daha kolaydı.

Bu mantık, boğa’nın avlanma umutları tarafından sağlandı. Birden fazla yılan olduğunda, grup avları daima başarılıydı, ancak yalnız kaldıkları taktirde, genelde eve aç dönüyorlardı.Vladimir Dinets’ e göre, dünyanın 3.600’ü ya da bu kadar çok bilinen yılan türünün birçoğu avlarını bu şekilde koordine edebilir. Ancak bilim adamları bu konuda daha net birşey söyleyemiyorlar.

 

“Eşgüdümlü avların yılanlar arasında nadir görülmesi olası ama keşfetmek için çok sabırlı bir saha araştırması gerekecek” diye belirtiyor.

Ortak güdüyle hareket edilip yakalanan avların, yılanlar arasında nadir görülmesi bir olasılık , ancak bu olasılığı kesinleştirmek için çok detaylı bir saha araştırması yapılmalıdır.

Hepinizin hatırlayacağı üzere, geçen aylarda ortaya çıkan bir avcı grubu yılanının aynı anda ava başlaması tüyleri diken diken eden bir durumdu.

 

 

BBC’nin Dünya Gezegeni II‘nin ödüllü bölümünde, bir yılan tamınına benzeyen grup, gerçekten başarımı şans mı denir bilinmez ancak iguana’ yı avlamak için koordineli bir şekilde hareket ediyorlar.

Eski araştırmacı biyolog ve Dünya Gezegeni II yapımcısı Elizabeth White Şubat ayında Fast Company’e “Bir grup içinde avlanmıyorlar” dedi.

Ancak mantıken böyle koordine yoksa, takım değillerse ve grup hali meydana gelmemişse, o zaman tek bir yılan avı görüyor ve harekete geçiyor. Diğer yılanlar ise “o, ne gördü ki ? , neyse ne gördüyse bende istiyorum, diye arkasından gitmiş oluyorlar” 😀

 

Kaynak : http://www.sciencealert.com/researcher-discovers-that-snakes-work-together-to-trap-their-prey-in-pack-hunts

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir