Koronavirüs ile ilgili ülkemizde çok önemli veriler elde edildi. Türk bilim insanları uzun zamandır Koronavirüs ile ilgili çalışmalarını sürdürüyordu. Bununla ilgili olarak virüsün Türkiye’ye geldiği ilk yeri ve vakaların hangi ülkelerden en fazla bağlantılı olduğu tespit edildi.

Türk bilim insanları Koronavirüs gen haritasını çıkarabilmek için uzun zamandır çalışmalarını sürdürüyorlardı.

Son çalışmalarda virüsün Türkiye’ye ilk kez nereden geldiği bulundu. Devam eden çalışmalarda ülkemize en çok hangi ülkeden ve bölgelerden kaynaklandığı da belirtildi.

Bildiğiniz gibi ilk Kez Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs birçok ülkeye bulaştı. Son günlerde etkisini biraz olsun yitirse de şu anda Dünya’da 5 milyona ulaşan bir vaka sayısı var ve 323 bin vefat sayısı var.

Ülkemizde ise bugüne kadar toplamda 151.615 kişiye bulaşan virüs, 4.199 vatandaşımızın da vefatına sebep olmuştu. Bilim insanları da Koronavirüsü çok detaylı bir şekilde incelemeye almıştı ve bu incelemenin ardından Virüsün detaylı bir gen haritası üzerine çalışılıyor.

Ülkemizde Koronavirüs Vakalarının Birçoğu Avrupa Taraflı

Bilim İnsanları Virüsün Türkiye'ye İlk Kez Hangi Ülkeden Geldiğini Buldu

Türk bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre ülkemizde görülen Koronavirüs vakalarının çoğu Avrupa’dan kaynaklı. Burada öne çıkan şehir İstanbul. Özellikle İstanbul’daki Koronavirüs vakalarının çoğu Avrupa kaynaklı.

Ülkemizdeki Koronavirüs vakalarının birçok Avrupa taraflı ancak ilk vaka ise Amerika’dan. Bilim insanlarının analizine göre ilk vaka ülkemize Amerika’dan geldi.

Bilim adamlarının bu şekilde bir çalışma yapmasındaki temel amaç virüsü tam anlamıyla anlamak. Çıkacak olan bu gen haritası virüsün mutasyona uğrama ve bulaşma süreci ile ilgili bütün detayları ortaya çıkartabilir. Bu çalışma Koronavirüsün tedavi yöntemlerinin gelişmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Ülkemizdeki Koronavirüs gelişimi ve çok detaylı bilgiler ile ilgili Wikipedia güzel bir sayfa hazırlamış. Şu sayfadan: https://tr.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemisi ulaşabilirsiniz.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!