Küresel ısınma sebebiyle buzullar hızla eriyor. Bilim adamları da bu konu ile ilgili araştırma yapmaya devam ediyor.

Batı Antartika’da bulunan dev Thwaites Buzulu’nun her geçen gün erimesinin hızlandığı açıklandı. Bilim insanları, buz sahanlığının yüzeyindeki çatlakları nedeniyle buzulun çökebileceğini dile getirdi.

Bilim İnsanlarından Korkutan Uyarı Geldi! Buzul Hızla Eriyor!

buzullarin erimesiyle su altinda kalacak ulkeler

Batı Antartika’nın dünyanın en hızlı ısınan ve küresel ısınma etkilerinin en belirgin olarak görülen yeri olarak belirlendi.

Bilim insanları, Thwaites Buzulu’nun erimesinin hızlandığını ve son 30 yılda iki kat daha hızlı eridiğini belirttiler.

2000 yılın bu yana buzulun 1 trilyondan daha fazla buz kaybına uğradığını belirtti.

Diğer yandan ise Thwaites Buzulu’nun tamamen erimesi ise küresel deniz seviyesinin 65 santimetre yükselmesine neden olacak.

3 Şehre Dikkat

Thwaites Buzulu’nun son yıllarda erime hızında artış olduğu belirlendi.

Buzulun tamamen erimesi durumunda ise New York, Miami ve Tokyo dahil olmak üzere dünya üzerinde bulunan pek çok büyük şehir sular altında kalabileceği söylendi.

Bu arada deniz seviyesinden yüksekliği az olan Kiribati, Tuvalu ve Maldivler gibi alçak ada ülkelerini büyük ölçüde yutacağı bildirildi.

10 Yıl İçinde Olabilir

Oregon Eyalet Üniversitesi’nden bir buzul bilimci olan Erin Pettit, buzulun yüzeyindeki çatlaklara dikkat çekerek 10 yıl içinde çökebileceğini ifade etti.

Erin Pettit, Thwaites’in üç şekilde eridiğini belirtirken, “Buzul, okyanus suyuyla aşağıdan eriyor. Buzulun kara kısmı, deniz tabanına bağlandığı yerdeki tutuşunu kaybediyor bu nedenle büyük bir yığın okyanusa çıkıp daha sonra eriyebilir. Son olarak da Thwaites’in buz sahanlığı, hasarlı bir araba ön camı gibi yüzlerce çatlak oluşturacak şekilde kırılıyor.” dedi.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER