Koronavirüsle mücadeledeki son gelişmelerin ele alınacağı Bilim Kurulu toplantısı bugün saat 17.30'da yapılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapıyor. Bakan Koca, maske kullanımı ve koronavirüs salgını ile mücadeleye ilişkin yeni kararları duyuruyor.

Bakan Koca Duyurdu! Maske Kalktı! Test İstenmeyecek! HES Kodu Kalktı

bakan koca son dakika aciklama

Bilim Kurulu Sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulunuyor… Bakan Koca Açık havada ve kapalı ortamda havalandırma iyiyse maske zorunluluğunun ve hes kodu uygulamasının kaldırıldığını açıkladı...

Türkiye, Covid-19 salgınında yeni bir döneme giriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından bir süredir beklenen koronavirüsle mücadelede yeni uygulama kararları ile ilgili açıklama yapıyor.

Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle; Bugün ısrarların sabırları sınadığı konularda size nihayet beklediğiniz haberleri vereceğim. Huzurlarınızdaki kişi 2 yıl boyunca size kısıtlama ısrarında bulunan kişidir, şimdiyse “her şeyi gözden geçirme zamanı” geldi diyor.

Gelinen noktada hepimizin bilmesi gereken covid ile mücadelenin aşı ile verileceğidir. Salgın sürecinde gerekli tedbirlere erken başvurduk. Tüm dünyada en hızlı hareket ülkelerden biri olduk.

Salgının vaka sayılarına baktığımızda en az etkilediği ülkeler arasındayız. Bu başarıda, Bilim insanlarımızın yanında teşekkür borçlu olduğumuz çok insan var. En büyük teşekkürü ise aziz milletimiz hak ediyor. Kurallara uymada büyük kararlılık gösteren aziz milletime teşekkür ederim. Birlikte eşsiz bir mücadele verdik.

İşte alınan kararlar:

1.Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz

2.Kapalı ortamda havalandırma yeterliyse ve mesafe varsa maske takmak artık şart değil.

3. Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. hiçbir kurum ve kuruluşta HES kodu kontrolü yapılamayacak.

4. Hastalık belirtesi olmayan kişilerden test istenmeyecek.

5.Okullarda hasta çıkması durumunda sınıfın kapatılması uygulaması sona erecek.

SON DAKİKA: BUNDAN SONRA İKİ VAKADA SINIFLAR KAPANMAYACAK!

Son dakika haberine göre artık iki vakada sınıflar kapanmayacak. HES kodu uygulaması da kaldırıldı. Aynı şekilde hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek.

‘UÇAK, OTOBÜS, OKUL GİBİ KAPALI ALANLARDA…’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Uçak, otobüs, sinema, okullar gibi kapalı alanlarda maskelere devam edeceğiz. Kapalı alan olup mesafeler korunuyorsa maskeyi takmak şart değil diyoruz.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER