Ülkemizde koronavirüs ile mücadele tüm hızı ile sürüyor. Tüm önlemler alınmaya çalışılıyor. Lakin buna rağmen vakalarda ve ölümlerde artış devam ediyor. Son 24 saatin tablosuna bakıldığında, 109 bin 985 koronavirüs testi yapıldı, 66 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti, 1648 kişiye korona tanısı konuldu, tüm bu sonuçlara bakarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ağırlaşan tablo karşısında yeni bir tavsiye kararı aldı.

Bilim Kurulu’ndan Tavsiye Koronavirüs Kararı!

Bilim Kurulu'ndan Tavsiye Koronavirüs Kararı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “Toplamda 9 milyona yakın test yapıldı. Bugün 1648 yeni hastamız var. Kayıplarımızı ve ağır hasta sayısında artışı durdurmak elimizde. Tedbirlere hep birlikte uyarsak başarılı olacağız. Tedbirlere uyarak sağlık ordumuzun gücüne güç katın.” paylaşımını yaptı.

En az bir hafta yasak

coronavirus

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun artan vakalara karşın aldığı yeni tavsiye kararlarına göre, sadece koronavirüs pozitif tanısı konanlar değil temaslı olanlar da en az bir hafta izole edilecek.

Bakan Koca, koronavirüs karşısında, “Başlangıçtan daha zor durumdayız” derken, Bilim Kurulu giderek ağırlaşan tablo karşısında yeni tavsiye kararları aldı.

Koronavirüs pozitif tanısı konanlar değil, temaslı olanlar da en az 1 hafta izole edilecek ve PCR testine tabi tutulacak. İzolasyonlarının 7 yada 8. günü uygulanacak testin sonucunun negatif çıkması ve semptomlarının da olmaması şartıyla bunların izolasyonlarına son verilecek.

Vaka ve temaslı sayısının yüksekliği dikkate alındığında bu yolla aslında binlerce kişi için bir anlamda, “sokağa çıkma yasağı” uygulanmış olacak.

Diğer yandan ise karantina koşullarına uyum konusunda HES mobil uygulamasının açıklarını fark eden Sağlık Bakanlığı, “akıllı bileklik” sistemini devreye sokmaya hazırlanıyor.

Akıllı Bileklik Formülü

turkiye koronavirus

Karantina koşullarına uyulup uyulmadığını denetleme imkanı tanıyan HES mobil uygulamasını indirmeyen veya cep telefonunu evde bırakma gibi yollarla HES denetiminden kaçanlara karşı ise gelecek dönemde akıllı bileklik uygulaması devreye konulacak.

Şimdiye kadar 140 bin kişinin dışarı çıkma girişiminin HES yoluyla engellendiğini belirten Bakan Koca, Bilim Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, akıllı bileklik uygulamasına yönelik yaptığı açıklamada;

HES mobil uygulaması sizin risk yönetim rehberinizdir. Kullanımı ise basit bir telefon işlemi gibi kolaydır. HES, salgın yönetiminde bizim için de büyük bir işleve sahip. Karantina koşullarına uyulup uyulmadığını, bu uygulamayla denetliyoruz. Bugüne kadar, izolasyonda olması gerektiği halde dışarı çıkmaya teşebbüs eden yaklaşık 140 bin kişi bu sistemle engellenmiştir.” açıklamasını yaptı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!