Hayatımızda bazen tecrübeli kişilerden kitap tavsiyesi almak isteriz. İşte bu noktada sizlere dünyanın akışını değiştiren kişinin tavsiye ettiği kitaplardan bahsedeceğiz. Microsoft’un kurucularından Bill Gates salgın ve karantina döneminde okunması gereken 4 kitap tavsiye etti. Bill Gates’in tavsiye ettiği kitaplar koronavirüsten ırkçılığa kadar her konuyu kapsıyor. Hadi şu kitaplara bir göz atalım.

Bill Gates Bu Ay Okunması Gereken 4 Kitap Tavsiye Etti

bill gates tavsiye ettigi kitaplar

Bill Gates, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Lloyd Minor’la yaptığı röportajda salgın, karantina ve pandemi döneminde okurlara 4 kitap tavsiyesinde bulundu.

Yeni Jim Crow: Renkkörlüğü Çağında Kitlesel Hapsedilme

bill gates kitap tavsiye

Bill Gates’in ilk tavsiye ettiği kitaptan olan biri Michelle Alexander’ın kaleme aldığı Yeni Jim Crow: Renkkörlüğü Çağında Kitlesel Hapsedilme (The New Jim Crow: Mass Incarceration in the Age of Colorblindness) isimli kitap.

Irkçılığa dair önceden okumuş olmam gereken pek çok kitap var diyen Bill Gates, 25 Mayıs’ta siyahi George Floyd’un ABD’de polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesi ile patlak veren ırkçılık karşıtı protestolar üzerine bu kitabı okumaya başlamış.

Tuzdan Nefes: Ölümcül Genetik Hastalık, Bilimde Yeni Çağ, Tıbbı Değiştiren Hasta ve Aileler

kitap tavsiye gates

Bill Gates’in tavsiye ettiği diğer kitap Bijal P. Trivedi’nin kaleme aldığı Tuzdan Nefes: Ölümcül Genetik Hastalık, Bilimde Yeni Çağ, Tıbbı Değiştiren Hasta ve Aileler (Breath from Salt: A Deadly Genetic Disease, a New Era in Science, and the Patients and Families Who Changed Medicine Forever) kitabı.

Bill Gates kitabı akademik seviyedeki araştırmacıların bir şirket ve bağışçılarla kafa kafaya vererek mümkün görülmeyen bir şeyi başarmasının müthiş örneği olarak belirtti.

Görkemli ve Sefil: Blitz döneminde Churchill, Ailesi ve Direnişin Destanı

Bill Gates’in bir diğer kitap tavsiyesi Erik Larson’ın yazdığı Görkemli ve Sefil: Blitz döneminde Churchill, Ailesi ve Direnişin Destanı (The Splendid and the Vile: A Saga of Churchill, Family, and Defiance During the Blitz) kitabı.

Bill Gates, kitabı olayların gidişatına şüpheyle yaklaşan ve büyük baskı altında görev yapan bir lideri anlattığından dolayı güzel bir kitap olduğunu dile getirdi.

Salgın Sonrası Dünya için 10 Ders

Bill Gates’in son kitap tavsiyesi ise Fareed Zakaria’nın kaleme aldığı Pandemi Sonrası Dünya için 10 Ders (Ten Lessons for a Post-Pandemic World) isimli kitap oldu.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER