Bill Gates de Çocuklarının Teknolojik Cihazlarla Vakit Geçirmesine Limit Koyuyor

Ana Sayfa Haber Bill Gates de Çocuklarının Teknolojik Cihazlarla Vakit Geçirmesine Limit Koyuyor
  Günümüzün en büyük çıkmazlarından aslına bakılırsa; çocuklar hem bilgi birikimden, yeniliklerden, en önemlisi hızla değişen çağdan geri kalmasından istiyoruz, hem de kişisel ilişkileri körelecek kadar insandan uzaklaşmasınlar istiyoruz.

Görünen o ki Bill Gates’in de aklında benzer sorular var. Dünyanın en zengin insanı, çocuklarının sürekli telefonlarıyla ilgilenmek istediklerini ancak eşiyle birlikte buna müsaade etmek istemediklerini belirtti. Diğer ebeveynler gibi onlar da evdeki bütün cihazlara erişim konusunda kuralları olduğunu söyledi.

Gates, Mirror’a verdiği demeçte çocukların belli bir saatten sonra ekranlara bakmaması gerektiğini söyledi. İyi bir uyku için bunun bir sınırı olması gerektiğini de ekledi. Yemek masasında da kesinlikle telefona müsaade etmediklerini; daha da ilginci diğer çocuklarda olmasına rağmen 14 yaşına kadar çocuklarına telefon almadıklarını da itiraf etti.

Gates’in bir dönem ezeli rakibi Steve Jobs’un da benzer bir yaklaşımı varmış. O da masada iPad veya bilgisayara asla izin vermezmiş. Jobs’un hayatını kitaba döken Walter Isaacson “Steve her akşam birlikte akşam yemeği yemenin önemini vurgulardı. Kitap, tarih gibi konuları tartışmayı severdi ve herkesi teşvik ederdi” diyor.

Teknolojinin hayatımıza kattıkları ortada, ama teknoloji öncüsü bu kişilerin tercihleri de dikkate almaya değer.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir