Hurma, tarih boyunca peygamberimizden bu yana en güzel meyvelerden biri olmuştur. Özellikle bilimsel olarak da aç karnına yemekte çok yarar olduğunu tespit etmişlerdir.

Hurma ile ilgili peygamberimiz Muhammed Mustafa SAV çok güzel hadisi şerifleri vardır. İnsan vücuduna ne kadar yararlı olduğunu geçmişte bilimsel araştırmalar olmadan belirtmiştir.

Burada hurmanın faydalarını anlatırken özellikle ABD’deki profesör Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesi profesörü olan LRD, hurmanın faydalarını saymakla bitirememiştir ve bunu bilimsel olarak araştırmıştır. Oysaki Peygamberimiz Muhammed Mustafa SAV efendimiz bunu binlerce yıl öncesinden söylemiştir.

Hurma İle İlgili Hadisi Şerifler

  • Ebu Hureyre’den rivayetle, ”Acve denen hurma cennettendir. Zehire karşı şifadır.” (Tirmızi,tıb 22).
  • ”Aç karnına hurma yiyiniz zira aç karnına yenen hurma asalakları öldürür.” (Buhari,et’ime43;)
  • Sa’d bin ebi Vakkas rivayet ediyor ki; ”Kim sabah aç karnına yedi tane acve hurması yerse o gün ona ne sihir ne de zehir tesir eder.” Başka bir rivayette “zehir ve sihir zarar vermez”.
  • Hz. Aişe (RA)’dan rivayetle; “Resulullah (sav) buyurdular ki: “(Medine’nin necd cihetinde yer alan) Aliye acvesinde şifa vardır. O sabahın ilk vaktinde yenirse panzehirdir.”

Hurmanın Faydaları

Her gün hurma yediğimizde vücudumuza çok yararı vardır. Enerjimizi artırmamızı sağlar, kalp hastalıklarını önleyebilir başlıca faydaları vardır. Hepsine birlikte bakalım.

1- Kemik Sağlığınızı Korur ve İyileştirir.

hurmanin faydalari

Julie Dakota-Robinson’a göre, Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesi profesörü olan LRD, tarihler sağlıklı kemikleri destekleyen bor içerir. Bir başka çalışma, kurutulmuş meyvelerde bulunan fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin kemiklerimizi güçlendirdiğini ve osteoporoz gibi hastalıklarla savaştığını göstermektedir.

2- Kolay Sindirim Yapmanızı Sağlar. Sindirim Sağlığınızı düzelecektir.

hurma faydalari webhakim

Daha önce de belirtildiği gibi, hurmalar lif bakımından yüksektir ve sindirim sistemimiz lifin düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Lif alımı kabızlığı önler ve düzenli bağırsak hareketlerini destekler.

British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırma da düzenli olarak hurma tüketen kişilerin sindirim sistemi çok iyi gözlemlenmektedir.

3- Stres ve Depresyonla Savaşmanızı Sağlar.

hurma enerji verir

Hurmalar, vücudun beyin sağlığınızı iyileştiren serotonin ve norepinefrin oluşturmasına yardımcı olduğu gösterilen B6 Vitamini içerir. Serotonin ruh halinizi düzenlerken, norepinefrin stresle savaşır.

Ayrıca, bu çalışma düşük B6 seviyelerinin depresyonla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Ne kadar çok B6 Vitamini alırsak, sadece fiziksel olarak değil zihinsel olarak da o kadar iyi hissedeceğiz.

4- Enerjinizi En Üst Seviyede Tutmanızı Sağlar.

enerji verir

Hurmaları mükemmel bir atıştırmalık yapan lif, potasyum, magnezyum, vitaminler ve antioksidanlar açısından zengindir. Fruktoz ve glikoz gibi şekerler sayesinde kalıcı bir enerji patlaması sağlarlar.

Ayrıca, bu araştırmaya göre sadece enerjinizi arttırmakla kalmıyorlar, aynı zamanda meyve de egzersiz yapmak veya spor yapmak gibi yorucu bir şey yaptıktan sonra hızla geri kazanmanıza yardımcı oluyor.

5- Kalp Hastalıklarını Önleyebilir.

kalbi korur webhakim

Bir çalışmada hurmalar trigliserit seviyelerini düşürdüğü ve her ikisi de kalp hastalığı ve aterojenez için risk faktörleri olan oksidatif stresi azalttığı sonucuna varmıştır. Dahası, çalışmalara göre kan basıncını düşüren ve inme riskini ve diğer kalp ile ilgili hastalıkları azaltan zengin bir potasyum kaynağı olmuştur.

6- Kolon Kanseri Riskini Azaltır.

bagirsaklara iyi gelir hurma

Hurmalar sindirim sistemimizi ve bağırsaklarımızı zararlı bakterilerden korur, böylece kolona yayılma riskini azaltır.

Gıda ve Beslenme Bilimleri Bölümü tarafından yapılan bir araştırma, hurmaları ​​düzenli olarak tüketen kişilerin, kolondaki kanser hücrelerinin büyümesinden koruyan iyi bakterilerin büyümesini düzenli olarak arttırdığını buldu.

7- Mevsimsel Alerji Semptomlarını Hafifletir.

hurma alerjiye iyi gelir

Mevsimsel Alerjik Rinit, yalnızca ABD’de 30 milyondan fazla kişiyi etkilemektedir. Hurmalar bunlara karşı olumlu bir etkiye sahiptir.

Başka bir çalışmada, hurma SAR’lı hastalarda birkaç iltihap belirtisini azaltmada etkili olduğunu göstermektedir.

8- Kilo Vermenize Yardımcı Olurlar.

kilo vermenize yardimci olur

Hurmalar kilo kaybına da yardımcı olabilirler. Lifleri var ve bu lifler sizi uzun süre tok hissettiriyor ve kan şekerindeki ani artışları önlüyor. Ayrıca, hurmalar fenolikler, antosiyaninler ve karotenoidler gibi antioksidanlar içerir.

Vücudumuzu toksinlerden kurtarırlar, sindirimi hızlandırırlar ve kilo kaybına yol açan metabolizmayı arttırırlar.


Kaynak : https://brightside.me/inspiration-health/what-will-happen-to-your-body-if-you-start-eating-3-dates-every-day-for-a-week-741010/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER