Apple Mac Pro, piyasalarda bulunan en güçlü bilgisayarların başında gelmektedir. 28 çekirdekli ve 1.5 TB Ram ile en yüksek katmanlı özelliklere sahiptir. Ünlü Youtuber olan Jonathan Morrison, teknoloji meraklısı olarak biliniyor ve farklı denemeler ile abonelerine içerik hazırlıyor, bu kez yaptığı denemeyse Mac Pro’nun tüm gücünü test etmekti.

Bir Youtuber Mac Pro’da Tam 6000 Chrome Sekmesi Açtı!

Daha önce farklı şekillerle Mac Pro’yu test etmişti. Bu testin arasında 16k video  dosyası oluşturdu, Final Cut Pro’da aynı anda 16 video oynatırken, Multi-Cam görünümünü yayınladı. Daha sonra eklentiler oluşturarak Logic Pro X’te şarkı oluşturdu.

mac pro guc testi webhakim

Daha önce Mac Pro’yu bu şekilde gücünü test etmesine rağmen bir türlü zorlayamıyordu. Fakat bu sefer öyle bir şey bulmuştu ki, Google Chrome Mac Pro’yu zorlayacak cinstendi.

7 Ocak’ta Youtuber, Google Chrome’un 75 GB RAM kullandığı bir tweet attı. İşte Mac Pro’nun gücünü en üst düzeyde test etmek için bu denemeyi yapmaya karar verdi. Aynı anda 6000 Google Chrome sekmesini Mac Pro’da açacaktı.

Doğal olarak 6000 web sayfalarını tek tek açmak zordu. Youtuber’da hem zaman kaybetmek hemde uğraşmak istemiyordu. Bunun için ise Automator programını kullanarak bir plan hazırladı. 50 tane web sitesinin listesini yaptı. İlk olarak ise 1000 sekme oluşturmak için bu listeyi 20 kez kopyaladı. Daha sonra sayıyı yavaş yavaş arttırdı ve 5000 sekmeye ulaştığında İşlemci çekirdekleri hızlıca yükseliyordu, diğer yandan RAM ise 200 ile 300 GB aralığındaydı. Ek olarak 1000 sekme daha açmaya karar verdi. İşte o zaman sistem hata vermeye başladı.

mac pro guc testi

6000 sekmeye ulaştığında, bilgisayar 1.5 TB’den 1440 GB RAM kullanmaya başladı ve hızı inanılmaz derece arttı. Buraya kadar Chrome kullanılabiliyordu. Google Chrome’daki sekmeleri rahatlıkla değiştirebiliyordu. Fakat 6000’den sonra MAC ”Etkinlik Monitörü” sistemin 1.49 TB RAM kullandığını ve yanıt vermeyen Chrome sekmesi olduğunu gösterdi.

Chrome’u tekrar kullanılabilir hale getirmek için yanıt vermeyen sekmeyi “Zorla Çıkmaya” çalıştı. Uygulamanın çökmesine neden oldu ve makine 1.49 TB bellek verdi. Test inanılmazdı, ama bütün olarak bilgisayarı çökertemedi.

Doğrusu Google Chrome kadar hiçbir uygulama MAC Pro’nun bütün RAM’ini kullanamamıştır.


Kaynak : https://beebom.com/youtuber-opened-6000-chrome-tabs-mac-pro/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!