Bitstamp ile Bitcoins nasıl satın alınır ?

Ana Sayfa Genel Bitstamp ile Bitcoins nasıl satın alınır ?
Zeynep Yılmazer   Son iki yılda, Bitcoin şifreleme oranının yaklaşık %1600 oranında arttığı görülüyor. Tek bir BTC (Bitcoin) şu an dört kat altın değerinde bir değere sahiptir. Bitcoin nasıl satın alınır, bitstamp para çekme, bitstamp hesap doğrulama ve bitstamp güvenli mi sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız.

Kendi BTC’nize ulaşmanızın en kolay yollarından biri, bir Bitcoin Exchange kullanmaktır: bu şirketler para birimini (gerçek para) kriptokrasiteye (sanal para) dönüştürmenize yardımcı olur.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır ?

Bu kılavuzda, en saygın Bitcoin Değişkenlerinden biri olan Bitstamp üzerinde duracağız. Devam edebilmeniz için (pasaport, ulusal kimlik kartı, ehliyet) ve fatura (son üç ay içinde yayınlanan) gibi bazı adres mektuplarının taranmış bir kopyasına ihtiyaç duyacaksınız. Hesabınızı iki faktörlü kimlik doğrulaması ile korumak için de bir mobil cihaza ihtiyacınız olacaktır.

1-Bitstamp hesabı oluşturun

bitcoin nasıl satın alınır

Web tarayıcınızdan https://www.bitstamp.net adresini ziyaret edin. ‘Hesap Oluştur’u tıklayın. ‘Ücretsiz hesabınızı aç’ başlıklı bir ekran görüntülenecektir. Formu adınız ve e-posta adresinizle doldurun. Bitstamp’ın hüküm ve koşullarını kabul etmek için kutuyu işaretleyin ve ‘Kaydet’i tıklayın.

Not: Arkadaşlar site dili ingilizce olduğundan Google Translate ile çevirildi. Sizde isterseniz, tarayıcınızın sağ üst kısmından site dilini Türkçe yapabilirsiniz.

bitcoin nasıl satın alınır

Kayıt işleminin tamamlandığını ve kullanıcı kimliğiniz ile şifrenizi e-postayla alacağınızı bildiren bir bildirim alacaksınız. E-postanıza gidin ve hesabınızın hem istemci kimliğini hem de şifresini not edin. Siteyi https://www.bitstamp.net adresini tekrar ziyaret edin, sağ üst köşedeki Seçenekler düğmesini tıklayın ve ‘Giriş’ seçimini yapın. Giriş yapmak için ilgili kullanıcı adı ve parola bilgilerinizi giriniz.

bitcoin nasıl satın alınır

Uyarı: Kayıdı tamamladığınızda ID ve password, site tarafından girmiş olduğunuz mail adresinize gönderiliyor. Siz herhangi bir id veya password girmiyorsunuz. Daha sonra tabiki şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir.

2- Parolayı güvenli hale getirin ve doğrulayın

Bitstamp’a ilk giriş yaptığınızda, şifrenizin eski olduğunu belirten bir bildirim görürsünüz. Parolanızı değiştirmek için bağlantıyı tıklayın. Yüklenen yeni ekranda, geçerli parolanızı üstteki alana girin. Sonra, yeni şifrenizi aşağıdaki alana girin. Yeni şifrenin en az bir alt ve büyük harf ve bir rakam olması gerekir. Onaylamak için ‘Şifreyi Değiştir’i tıklayın.

Doğrulama işlemini https://www.bitstamp.net/account/verify adresini ziyaret ederek başlatın. Önce bir kişisel ve kurumsal hesap arasında seçim yapmanız istenecektir. ‘Kişisel Hesap’ seçeneğini tıklayın.

3- Kimliğinizi yükleyin

Bir sonraki doğrulama ekranı, adınızı ve ikametgah adresinizi girmenizi ister. Adınızın tam olarak kimliğinize yazıldığı gibi görünmesini sağlayın. Sayfayı aşağı doğru kaydırın ve doğum tarihinizi kimliğinizde göründüğü şekilde girin.

bitcoin nasıl satın alınır

Kimliğinizin resmini yüklemek için aşağı kaydırın ve ‘Göz At’ düğmesine tıklayın. Kimliğin verildiği tarihi ve ne zaman sona ereceğini girmek için aşağıdaki alanları kullanın.

Not: Sistem güvenliğe olağanüstü bir önem verdiği için sizden ikametgah ve kimlik belgenizi istemektedir. Biraz tuhaf bir durum gibi görünebilir, ancak sistemin güvenliği bu şekilde çalışmaktadır. Kayıt olup veya kayıt olmamak tamamen sizin elinizde, ancak bu tarz sistemlerde güvenlik açısından bu tarz işlemlerin olması normal, tabiki yinede karar sizin, dilerseniz kayıt olmayabilirsiniz.

bitcoin nasıl satın alınır

Not: Burada önemli olan hesabınızın aktifleştirilmesi, aktifleştirildikten sonra Bitcoin para çekme, para yatırma ve depozito gibi bir takım işlemleri yapabileceksiniz.

4- Doğrulama isteği gönderin

Adres kanıtınızı yüklemek için ‘Gözat’ düğmesine tıklayın. Bu, ya bir banka dekontu, ya bir  fatura (üç aydan fazla olmamak üzere) gibi bir kamu hizmeti faturası ya da vergi belgesi gibi hükümetinizden gelen belgeler olmalıdır. Adresinizi gösterdiği halde, kimliğinizi buradan kullanamazsınız.

Ekranın alt kısmındaki ‘Doğrulama İsteği Gönder’i tıklayın. Bitstamp, sağladığınız bilgi ve belgeleri inceler. Onların geçerliliği varsa, hesabınız iki ila üç iş günü içinde doğrulanacaktır. Bitcoins’i satın alabilmeniz için bunun olmasını beklemelisiniz. Doğrulama durumunuzu kontrol etmek için https://www.bitstamp.net/account/verify adresini ziyaret edin.

5- İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin

bitcoin nasıl satın alınır

İki faktörlü kimlik doğrulamanın etkinleştirilmesi Bitstamp, oturum açarken veya işlemleri gerçekleştirirken mobil cihazınızdan özel bir kod isteyecektir. Kullanmak için Google Şifrematik veya FreeOTP gibi telefonunuz için iTunes ve Google Play mağazalarında (iOS ve Android için) ücretsiz indirilebilecek uygun bir uygulamaya ihtiyacınız olacaktır.

Bu https://www.bitstamp.net/account/security/two-factor-authentication adresini ziyaret edin ve ‘Enable 2 Factor Authentication’ seçeneğini tıklayın. Mobil uygulamanızı kullanarak tarayabileceğiniz bir QR kodu göreceksiniz. Güvenlik anahtarını not edin. Uygulamanız tarafından ‘Kimlik doğrulama anahtarı’ alanının yanında üretilen altı basamaklı kodu girin ve ardından ekranın altındaki ‘İki Faktör Kimlik Doğrulamasını Etkinleştir’i tıklayın.

6- Bitcoins’i kredi kartıyla satın al

Visa veya Mastercard’a sahipseniz kredi kartınızı kullanarak anında Bitcoins satın alabilirsiniz. Başlamak için tarayıcınızdaki https://www.bitstamp.net/account/deposit/credit-card adresini ziyaret edin ve satın almak istediğiniz BTC tutarının altında ‘Satın Al’ı tıklayın.

‘Devam Et’i tıklayın; Bitstamp’ın kart işlemcisine yönlendirilirsiniz. Adınızı, cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi buraya girin. İşlemci e-posta adresinize bir bağlantı gönderir. Devam etmek için bu düğmeyi tıklayın. SMS ile aldığınız dört haneli kodu da girmeniz gerekir. Fatura adresinizi ve kart ayrıntılarınızı girmek için ‘Devam Et’i tıklayın.

7- Fonları hesabınıza yatırın

Bitcoins satın almak için bir kredi kartı kullanamazsanız, onun yerine banka hesabınız üzerinden Bitstamp ile para yatırabilirsiniz.

Başlamak için https://www.bitstamp.net/account/deposit adresini ziyaret edin. SEPA (Tekli Euro Ödeme Alanınız) hesabınız varsa, ‘Uluslararası Banka seçeneğini seçin.

Sonraki ekranda, soyadınızın doğru olup olmadığını kontrol edin. ‘Hesap Bakiyesi’ altında, EUR veya USD’yi seçin. ‘Tutar’ altında, yatırdığınız paranın değerini girin. İşiniz bittiğinde yeşil ‘Para Yatır’ düğmesine tıklayın. Bitstamp gerekli hesap ayrıntılarını ve işlem referans numarasını görüntüler. Para gönderirken bunu eklediğinizden emin olun.

8- Bitcoins için anlık sipariş ver

Para birimi onaylandıktan sonra, Bitcoins’i satın almanın en kolay yolu mevcut teklif / fiyat anında sipariş vermektir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu genellikle satın alma işlemlerinizin sonucudur.

Anında sipariş vermek için https://www.bitstamp.net/market/order/instant adresini ziyaret edin. ‘Buy BTC’ seçeneğini tıklayın, ardından ‘Bitmek üzere Kaydet’ kutusuna Bitcoins satın almak için kullanmak istediğiniz toplam para miktarını girin. Bu miktar Bitstamp’ın ücretlerini içerir.

Siparişinizi vermek için altındaki ‘BTC Satın Alın’ı tıklayın. Siparişiniz işlendikten sonra, tutar BTC bakiyenize eklenecektir. Bunu kontrol etmek için istediğiniz zaman https://www.bitstamp.net/account/balance adresini ziyaret edin.

9- Limit siparişi ver

Bitstamp, daha gelişmiş sipariş türleri yerleştirmeyi desteklemektedir. Para için mümkün olan en iyi değeri elde etmek istiyorsanız bunlar yararlı olabilir.

Başlamak için https://www.bitstamp.net/market/order adresini ziyaret edin. Limit emri vermek için soldaki “Limit Sipariş (Gelişmiş)” seçeneğini tıklayın. En basit ifadeyle, bu, yalnızca Bitcoin belirli bir değere ulaştığında satın almak için bir sipariş vermenizi gerektirir. Bitcoin başına ödemek istediğiniz fiyatı girmek istediğiniz Bitcoins sayısını ‘Satın Alma Miktarı’ ve ‘Alış Fiyatı’ altında girin. Varsayılan olarak BitStamp mevcut piyasa oranını gösterecektir. Siparişinizi vermek için ‘BTC Satın Alın’ı tıklayın.

10- Duraklatma sırasını ver

Bitcoin değerinden dolayı uçucudur. Belirli koşullar yerine getirildiğinde otomatik olarak çalışacak bir durdurma emri koyarak kendinize maruz kalabileceğiniz risk seviyesini azaltabilirsiniz. Finansal sözdizimde, bu tür teknikler “hedging” olarak bilinir.

Başlamak için https://www.bitstamp.net/market/order adresini ziyaret edin ve soldaki “Siparişi Durdur (Gelişmiş)” seçeneğini seçin. Bitkinin belirli bir değere düşmesi durumunda satılacak miktarı girerek bir ‘Stop Sell’ emrini verin. Bu değeri ‘Ücret düşerse’ olarak ayarlayın. Bu değeri durağan bir miktar yerine yüzdelik olarak ifade etmek için ‘Trailing Stop’ seçeneği kullanılabilir.

Ayrıca, fiyat isteğe bağlı olarak İstenilen Sürüş Sonu ile belirli bir düzeye çıktığında satın almak için bir ‘Durdur Satın Alın’ emrini verebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir