ABD öncülüğünde Dünya’nın Hristiyan ülkelerinde Şükran Gününden hemen sonraki Cuma günü, Black Friday yani bir diğer adı ile “Kara Cuma” olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde son yıllarda da bu akıma ve bu geleneklere göre hareket eden ve bu günlerde kutlama yapan ve hatta alışveriş mağazalarında indirim yapan kişi veya kurumlara rastlamak mümkün. Peki Black Friday nereden esinlenerek oluşturuldu ve ne zamandan beri kutlanıyor? İşte detaylar…

Black Friday Nedir ?

ABD’de Şükran Günü yani; Kasım ayının 4. Perşembesinde kutlanan günün hemen akabindeki Cuma günü Black Friday olarak kutlanmaktadır. Bu döne, Kanada ile ABD arasında hararetli bir tartışmaya sebep olmaktadır. Kimi ülkeler ABD’yi baz alırken, kimi ülkeler ise Kanada’yı baz alır. Kanada’ya göre ise Black Friday, Ekim ayının 2.pazartesinden sonraki ilk Cuma olarak kutlanır.

Ne Zaman ve Neden Oluşturuldu?

1932 yılından beri literatüre giren Black Friday, o tarihte Şükran Günü kutlamalarının en yoğun olduğu ve evlere dönüş olduğu zamana denk gelir. Bu zamanda yani Şükran günü sonrasındaki ilk cumada, ülkede büyük felaketler ve kazalar meydana gelmiş ve bu kaza ve afetlerde binlerce insan ölmüş veya sakat kalmıştır. İşte bu tarih ve olaydan sonra artık Black Friday olarak anılmaya başlanmış.

Black Friday’da ölen ABD ve Kanadalılar için her yıl o tarihte ayinler yapılır ve özellikle o tarihte insanlar farklı kıyafetler ve kutlamalar yaparlar. Daha çok ülkemizde alışveriş yapacaklar için ekstra indirim dönemleri olarak kutlanmaktadır. Hepsiburada ise indirimler genelde bu sayfada oluyor.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!