Blog açmak marka bilinirliğini ve ürün ile hizmet satışını artırmak için yapılabilecek en etkili dijital pazarlama araçlarından biri olarak bilinir.

Dijital pazarlama aracı olarak blog yazmak, web sitesinin Google arama motorunda üst sıralara taşınmasını sağlayarak markanın bilinirliği ile ürün ve hizmet satışlarına desteği hedeflemektedir. Ürün ve hizmetlerin pazarlanması dışında yalnızca belirli konularda yazıların üretildiği blog web siteleri de bulunmaktadır.

Blog Yazarak Para Kazanılır mı? 

Blog yazarak para kazanma reklam yerleştirmeler, satış ortaklığı pazarlaması, abonelikler, fiziksel ya da dijital ürün teklifleri sayesinde mümkün olur. Bu yazıda blog yazarak nasıl para kazanıldığını sizlere adım adım anlatacağız!

1. Kârlı Bir Tema Seçin

Blog yazarak para kazanmak için ilk adım başarılı bir blog oluşturmaktır. İlgi çekici, popüler ve kaliteli içerikler sunabileceğiniz bir blog sitesi ile geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyebilirsiniz.

Bununla birlikte günümüzde neredeyse her konu hakkında bilgi sahibi olunabilecek yüzbinlerce web sitesi bulunuyor. İnternette yapacağınız bir araştırma sonrasında bilgilendirici içeriğin pek olmadığı bir alanı bularak onun hakkında blog içeriği üretmek web sitesi trafiğinizin artmasına ve dolayısıyla daha iyi para kazanmanıza neden olabilir.

Niş alanlar, genel geçer temalara kıyasla daha kârlıdır. Örneğin yemek tarifleri üzerine bir blog sitesi oluşturmak istiyorsanız bu temayı “vegan yemek tarifleri” şeklinde daraltarak daha küçük ancak kesin etkileşim alınabilecek kitleye hitap etmeyi deneyebilirsiniz.

Konunuzu belirledikten sonra sıra içerik planı oluşturma ve düzenli olarak yazılar yayımlayacağınız bir takvim yaratmada!

2. Kullanıcı Dostu Tasarım

Blog açmak için kullanıcı dostu tasarıma sahip bir web sitesi oluşturmak oldukça önemlidir. Basit ve şık bir tasarıma sahip hazır web sitesi şablonları arasından temanıza, isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun tasarımlar seçebilirsiniz.

Bu şekilde okuyucularınızın sizi rahatlıkla takip edebileceği ve içeriklerinizi kolayca keşfedebileceği bir platform oluşturmuş olursunuz.

Moda, seyahat, sağlık, yemek tarifleri veya teknoloji gibi birçok nişe uygun şablonlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bu şablonları kolayca özelleştirerek kendi kimliğinizi yansıtan benzersiz bir blog tasarımı oluşturabilirsiniz. Unutmayın etkili bir blog deneyimi, kullanıcıların sitenizde daha fazla zaman geçirmesine ve sadık bir okuyucu kitlesi oluşturarak para kazanmanıza yardımcı olur.

3. Düzenli Olarak Yazı Yayımlayın

Kitlenizi genişletmek ve web sitesi trafiğinizi artırmak, para kazanmanın olmazsa olmaz şartlarıdır. Bu nedenle sürekli olarak yüksek kalitede içerikler üretmeniz gerekmektedir.

Kârlı tema seçimini ilgili olduğunuz bir alandan yaparsanız yazı üretmek sizin için daha kolay olacaktır. Eğer haftanın 3-4 günü bir blog yazısı girmek sizi zorluyorsa bunun için başvuracağınız yöntemler bulunuyor:

  • Belirlediğiniz konu başlıklarını freelance yazarlara göndererek ücret karşılığında blog yazısı yazdırabilirsiniz.
  • Başka blog yazarlarının sitenizde yazı yayımlamasına izin verebilirsiniz. Bu hem yazarların tanınırlığını sağlayacak hem de sizin siteniz açısından faydalı olacaktır.

Blog açmak ve ardından para kazanmaya başlamak sabır gerektiren bir süreçtir. Blog teması ve yazı başlıkları seçiminde stratejik davrandığınız gibi yazı yayımlama konusunda da stratejik hamleler yapmalısınız.

Temanızla ilgili en çok merak edilen konuları, popüler tartışmaları takip etmeye ve onlara uygun içerikleri zamanında yayımlamaya özen göstermelisiniz. Unutmamalısınız ki düzenli yazı yayımlanan blog sitenizden ancak 6 aydan sonra tatmin edici paralar kazanmaya başlayabilirsiniz.

3. Web Sitesinin Trafiğini Artırın 

Blog yazarak para kazanmanın diğer önemli adımlarından biri de web sitesi trafiğini artırmaktır. Yukarıda bahsettiğimiz adımlara ek olarak Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) dostu bir web sitesine daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz.

Konu başlıklarını arama hacmi yüksek olan anahtar kelimelerde seçmek ve blog yazılarında o kelimelere yer vermek SEO için ilk adımınız olacaktır. Ardından title ve meta descriptionlara da anahtar kelimeleri doğal bir şekilde ekleyerek bloglarınızı optimize etmelisiniz.

Sosyal medya platformlarından paylaşım yapmak doğrudan SEO’ya katkıda bulunmasa da sosyal medya hesaplarınızdan paylaşacağınız linkler ile web sitenize yönlendirme yapabilirsiniz. Blog yazı paylaşımlarını Twitter ya da Instagram üzerinden yapmanız, hedef kitleniz ile kurduğunuz etkileşimi de sürekli hale getireceğinden marka bilinirliğiniz artacaktır.

Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız blog linkleri sayesinde takipçileriniz başta olmak üzere sosyal medya kullanıcıları web sitenizi ziyaret ederek web sitesi trafiği artışını destekleyecektir.

4.  Gelir Modeli Belirleyin

Yukarıda sıraladığımız adımları takip ettikten sonra geriye gelir elde etmek kalıyor. Blog yazarak para kazanmanın birden fazla yolu bulunuyor: 

  • Reklam Yerleştirmeleri

Blogunuz ziyaretçi trafiğine sahip olduktan sonra reklam yerleşimleriyle düzenli bir gelir akışı yaratabilirsiniz. Bunun için şu seçenekleri değerlendirebilirsiniz:

  • Google AdSense: Google Adsense üzerinden bir hesap oluşturarak sitenizde Google reklamlarını gösterebilirsiniz. Site ziyaretçilerinin reklama tıklamasıyla birlikte gelir elde edebilirsiniz.
  • Dijital Reklam Anlaşmaları: Doğrudan teklif olarak da bilinen dijital reklam anlaşmaları, belirli bir ücret karşılığında doğrudan işletmelere sitenizde reklam alanı teklif etmeniz anlamına gelir.
  • Satış Ortaklığı Pazarlaması 

Satış ortaklığı pazarlaması, başkalarının ürünlerini veya hizmetlerini tanıtarak komisyon kazanma yöntemidir. Tek yapmanız gereken ürün ve hizmet satışı yapan bir e-ticaret sitesinin linkini içeriğinize eklemek! Böylece site kullanıcıları bu linke tıkladığında ve reklamını yaptığınız ürünü satın aldığında siz komisyon alabilirsiniz.

  • Fiziksel ve Dijital Ürün Teklifleri 

Blog yazarak para kazanmak isteyen birçok kişi kendi kitlesini oluşturduktan sonra çeşitli fiziksel ve dijital ürünlerin satışını da yapmaya başlıyor. Blogunuzun teması ile ilişkili ürünleri hedef kitlenizin ilgisine göre belirleyebilirsiniz. Örneğin vegan yemek tarifleri örneğinde, veganizm ile ilgili çanta, tişört ve kitap satışı yapılabilir.

  • Abonelik 

Özel içeriklere erişim veya ek avantajlar sunmak için ücretli bir abonelik sistemi oluşturabilirsiniz.

Blog Yazarak Kaç Para Kazanılır? 

Blog yazarak kaç para kazanılır sorusunun cevabını kesin rakamlarla ifade etmek zor olabilir. Bunun sebebi ise blogların sahip olduğu trafiğin değişkenlik gösteriyor olmasıdır.

Bazı blog kullanıcıları her gün SEO uyumlu yazıları sitede yayımlarken bazı kullanıcılar düzensiz bir yayın planı takip ediyor olabilir. Düzensiz yazı girişleri, SEO stratejisinin olmaması, sosyal medya platformlarının aktif kullanılmayışı blog üzerinden para kazanmayı zorlaştıran faktörlerdir.

25 sayfa görüntülemeden yaklaşık 2,6 Türk Lirası para kazanabilirsiniz. Dolayısıyla blog yazarak para kazanma çaba gerektiren ancak tatmin edici bir gelir kaynağı olabilir. Stratejik ve kaliteli içerikler sunarak blogunuzun gelir potansiyelini artırabilir ve ilgi alanınızdan kazanç sağlayabilirsiniz!

İlgili İçerik:

Kaynakça

https://www.semrush.com/blog/social-media-seo/

https://www.shopify.com/blog/make-money-blogging#:~:text=Blogging%20is%20a%20small%20business,space%20for%20digital%20ad%20sales.

https://adsense.google.com/intl/tr_tr/start/resources/how-to-make-money-from-blogging/

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER