Boston Dynamics robot köpeği Spot‘u işletmelere satılmaya başlandı. Spot, tüm teknik ve donanımları ile satışa hazır. Şirket, işletmelerin Spot’u 74.500 $ karşılığında ön sipariş vererek alabileceğini duyurdu.

Dört ayaklı robot, koşmayı, merdiven çıkmayı rahatlıkla yapabilmekte. Dahası insanlara Covid-19 salgınında sosyal mesafeye uymalarını gerektiğini hatırlatan işaretlerde yapabilmektedir.

Boston Dynamics Robot Köpeği 74.500 Dolara Satlığa Çıkarıldı!

boston dynamics robot köpeği

Salı günü yapılan açıklamada,“yerli, yabancı işletmeler ve araştırma tesisleri” tarafından kullanılan köpek için kullanılabilirlik aktif duruma getirildi. Genel olarak ise şantiyelerde yada benzeri durumlarda denetimler için kullanılabilir.

Boston Spot’un başkanı ve kurucusu Marc Raibert, ”Spot’un sofistike yazılımı ve yüksek performanslı mekanik tasarımın bir araya gelmesiyle robotun zor yada tehlikeli insan işlerini kolaylıkla yapabilmesini sağlıyor. Artık geleneksel otomasyonun başarılı olmadığı ortamlarda ve görevlerde insan güvenliğini artırmak için Spot’u kullanabilirsiniz.” açıklamalarında bulundu.

Spot oldukça atletik bir seviyededir. Saniyede yaklaşık olarak 5,2 km koşabilir, 360 derece görüş sağlayan gözler için kameralara sahiptir, toz ve su geçirmezdir ve -4 ila 113 derece Fahrenheit arasında değişen sıcaklıklarda çalışabilir.

Spot’un Gelişim Süreci

robot köpek satişta

Boston Dynamics ilk kez 2015 yılında Spot’u tanıttı. Tanıtım videosunda 7,3 milyon kez izlendi. Spot ile ilgili videolar yıllar boyunca dikkat çekmeye devam etti. Herkesin daha fazla ilgisini çeken robota farklı işler yaptırıldı, robota tekmeler atıldı ve  insanların daha da sempatisini topladı.

Boston Dynamics, 1992 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden bir spinoff olarak başladı ve 2013 yılında Google tarafından satın alındı. Dört yıl sonra ise Google şirketi, Japonya SoftBank’a sattı. Robot ayrıca dünyanın insan duygularını okuyabilen ilk robotu özelliğine sahip.


Kaynak : https://edition.cnn.com/2020/06/16/tech/boston-dynamics-robot-dog-spot-sale/index.html
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!