Bu Ağaçta 40 Farklı Meyve Yetişiyor!

Ana Sayfa Bilim Bu Ağaçta 40 Farklı Meyve Yetişiyor!
  Doğanın ve sanatın büyülü bir birleşimi sonucu, profesör Sam Van Aken , farklı renklerde çiçek açan ve 40 farklı çeşit meyveyi dallarında bulunduran canlı bir ağaç yetiştirdi. Bu ağaç adeta masallardan çıkıp ta gelmiş gibi görünüyor. Syracuse Üniversitesi botanik bilim dalı profesörlerinden olan Sam Van Aken, dallarında erik, kiraz, şeftali, badem, kayısı ve daha bir çok türde meyveyi aynı anda verebilen bir ağaç üretti.

Sam Van Aken’in bitkilere ilgisi çocukluk yıllarına kadar uzanıyor. Bir çiftlikte doğup büyüyen profesör büyüdü ve New York’da kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan bir meyve bahçesi satın aldı. Bu süreçte bir çok çalışma yaparak bitki bilimi üzerine deneyimlerini arttırdı.

Yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan bir çok meyve ve bitki çeşidini kurtardı. “ Hibritleştirme “ tekniğinden faydalanarak kendine özgü olan 40 Meyveli Ağacı üretti. Birçok farklı meyve ağacının parçalarını tek bir ağaç üzerine birleştirerek ağacı oluşturmayı başardı. Tek bir ağacın üzerine aşılanan farklı türlere ait ağaç dalları, gelişmek için ihtiyaç duyduğu tüm bileşenleri, üzerine aşılandığı ağaç aracılığıyla topraktan alır.

Bu Ağaçta 40 Farklı Meyve Yetişiyor

Ancak fark şurada başlıyor: Her bir dal aşılandığı ağaca ait olan değil de atasına ait olan meyveye ait çiçekler oluşturuyor. Sonuç olarak ortaya üzerinde çok çeşitli meyveleri olan ve bahar aylarında bir çok farklı renklere sahip çiçekler açabilen bir ağaç ortaya çıkıyor. Van Aken’in ilk 40 meyveli ağacı, yeşilliklerle dolu bir kampüste yerini 4 yıl önce almıştı.

Ağacın üreticisi Van Aken bir açıklamasında “Bu ağaç benim için herşeyden önce bir sanat eseri niteliğinde” dedi . “Ağaçlar hakkındaki sabit fikirlerimizin oldukça dışına çıkan bu durum karşısında elbette insanlar şaşırıyor. Hatta bu ağacın ilk bakışta gerçek olmadığını düşünenler bile olabiliyor. Ancak botanik biliminin elverdiği hemen hemen her imkanı değerlendirerek böyle bir eseri hayata tutundurmayı başarabildik ” diye ekledi.

Bu Ağaçta 40 Farklı Meyve Yetişiyor

Aynı ağaç üzerinde farklı türden meyvelerin yetişmesi konusunda ise, “ Bu dal üzerinde bir şeftali var. Bu şeftali ilk etapta bir erik ağacı üzerinde çıkıyor, ama zamanla şeftali olana kadar olduğu yerde büyümesini devam ettirebiliyor “ dedi.

Ülke çapında bir çok müze, sanat koleksiyonu, sosyal merkez gibi alanlarda yer almak üzere bu ağaçlardan şuanda 16 adet mevcut. Bu 16 adet ağacın hepsi de gittikleri yerlere bağışlanmış durumda. Şuanda bir maddi kazanç talebi olmayan üretici sadece üretim masraflarını karşılayacak kadar ücret talep ediyor. Van Aken şimdi New York’da yetiştirdiği bu fantastik ağaçların bulunduğu bir çiftlik kurabilmek için çalışıyor.

Bu Ağaçta 40 Farklı Meyve Yetişiyor

Ağaçların oldukça ilginç bir yetiştirme hikayesi de var. Van Aken, “ 40 meyveli ağacı yetiştirirken tüm hibritleri bir kerede ekleyerek aşılama şansınız yok. Bir defada en fazla 20 adet aşıyı ağaca ekleyebilirsiniz. Her bir hibritleme süresi arasında en az 6 ay beklemek zorundayız. Ağacın üretimine Eylül ayında başlanılıyor ve bir sonraki yılın Eylül ayında üretim işlemi tamamlanıyor.  Yani 40 meyveli bir ağacın büyümesi için gereken süre dışında sadece üretim aşaması yaklaşık olarak 1 yıl sürmekte. “dedi.

Yazımızın son kısmına gelirken biraz ilginç biraz da heyecanlandıracak türden bir ekleme yapmamız gerekiyor. Aynı zamanda bir heykeltraş olan Van Aken, bitki bilimi sayesinde ağaçların da tıpkı heykeller gibi, doğal yoldan şekillendirilebileceğini söylüyor. 40 Ağaçlı Meyvenin kendisi için yeterli olmadığını söyleyen üretici, aynı zamanda 100 Meyveli ağaç için de çalışmalarını sürdürdüğünü ekliyor.

Bu Ağaçta 40 Farklı Meyve Yetişiyor

Sizce ileriki süreçte bahçemizdeki tek bir ağaç tüm meyve ihtiyacımızı giderebilir mi? Aynı ağaçtan hem elma hem de muz toplayabilmek hiç şüphesiz farklı bir deneyim olacak gibi duruyor.

Kaynak: https://inhabitat.com/amazing-multicolored-tree-produces-40-different-kinds-of-fruit/

http://www.treeof40fruit.com/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir