Koronavirüs salgını tüm dünya genelinde problem oluşturmaya devam ediyor. Bilindiği üzere dünya genelinde 1 milyondan fazla insanın ölümüne neden oldu. Dahası hala net olarak bir ilaç yada tedavisi yoktur. Tabi en önemli şeylerden biride yakalanmamak, bu kapsamda yetkililer sosyal mesafeyi ve maskeyi insanlara ihmal etmemeleri gerektiğini sürekli açıklıyorlar. Birde şu var ki, insanlar selamlaşma yerine yumruk tokuşturma selamı vermektedir. Bu yumruk tokuşturma ise uzmanların açıkladığına göre virüsü bulaştıracağını vurguluyorlar.

Bu Selamlaşmayı Yapmayın, Koronavirüs Bulaşıyor!

Bu Selamlasmayi Yapmayin Koronavirus Bulasiyo

Koronavirüs insan hayatının neredeyse her evresini değiştirdi. Bunlarda biride selamlaşma oldu. Bilindiği üzere selamlaşma el ile tokalaşarak, yada kafa tokuşturarak gibi yada en bilindiği sarılarak oluyordu, bunlar şimdilik rafa kalktı. İnsanlar kendilerine yeni selamlaşma çıkardı, yumruk tokuşturma gibi tabi uzmanlar bu selamında yanlış olduğunu vurguluyorlar.

Yumruklu Selamlaşma Koronavirüs Bulaştırabilir

koronavirus selamlasma

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Atakan Canbulat, koronavirüs partiküller yoluyla bulaştığı için yumrukta, elin her yerinde olabildiğine dikkat çekerek, “Salgında en önemli şey korunmaktır. Korunmada temas çok önemlidir.

Bu süreçte el sıkışmamaya çalışıyoruz. Görüyoruz ki maalesef insanlar yumruk yumruğa bir birine selam veriyor. Bu koronavirüs partiküller yoluyla bulaştığı için yumruğumuzda, elimizin her yerinde bu virüs olabilir. Bizim eskiden günümüze kadar gelen elimize göğsümüze götürme şeklinde selamlaşma biçimini kullanmalıyız. Bu mikrop avucumuzun içinde olabileceği gibi elimizin üst bölgesinde de olabilir” dedi.

Dirsekte Virüs Olabilir

Dirsek dirseğe selamlaşmadan da virüsün bulaşabileceğini belirten Dr. Canbulat, “Eskiden kalma alışkanlıklardan bir tanesi de dirseğin içerisine hapşırmaktır. Bazen insanlar dirsek dirseğe de temas bulunuyorlar. Dirsekte de bu mikrop olabilir” açıklamalarında bulundu.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER