Burhan Kuzu koronavirüs dolayısı ile hayatını kaybetti. 2 haftadır tedavi gören anayasa hukukçusu ve AK Parti eski milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu hayatını kaybetti. 65 yaşındaki Prof. Dr. Kuzu özel bir hastanede tedavi görüyordu. Burhan Kuzu kimdir, nerelidir, kaç yaşında, neden öldü?

Nasıl Bulaştı Bilmiyoruz?

Burhan Kuzu’nun oğlu olan Süleyman Kuzu, “Babam yaklaşık iki haftadır İstanbul’da özel bir hastanede corona virüsü tedavisi görüyordu. Bu sabah kaybettik. Son dönemde sürekli toplantılar yapıyordu. Ne zaman nasıl bulaştığını bilmiyoruz. Bugün Fatih Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra defnedeceğiz” açıklamasında bulundu.

Burhan Kuzu Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

burhan kuzu kimdir nerelidir

Burhan Kuzu, 1 Ocak 1955 yılında Kayseri Develi’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Daha sonra ise Anayasa Hukukçusu, Öğretim Üyesi oldu. Akademik çalışmalarda bulundu. Bu arada profesörlük unvanını aldı. Daha sonra stajyer kaymakam olarak çalıştı.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyeliği ve Başkanlığı görevlerinde bulundu. Bu arada akademik araştırmalar çerçevesinde Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesinde bulundu.

2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Kurucu Üyesi olarak aktif siyasete başlayan Burhan Kuzu partinin ilk Demokrasi Hakem Kurulu Başkanlığını yürüttü. Daha sonra 22, 23 ve 24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Daha sonra Anayasa Komisyonu Başkanlığı yaptı. Cumhurbaşkanı Fahri Baş Danışmanlığı görevinde bulundu. AKP MKYK Üyesi olan Burhan Kuzu, 2 çocuk babasıydı.

Özel Hastane Yaptığı açıklamada;

“Hastanemizin yoğun bakımında bir süreden beri Covıd 19 nedeniyle tedavi görmekte olan 22, 23 ve 24. Dönem Milletvekili ve Anayasa Komisyonu eski başkanı Sayın Burhan Kuzu, yoğun çabalara rağmen kurtarılamayarak bu gece sabaha karşı saat 4’te vefat etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Koca Başsağlığı Mesajı Paylaştı

Bakan Koca; ”Saygın siyasetçimiz, hukukçu ağabeyimiz Prof. Burhan Kuzu’yu, 17 Ekimden beri tedavi gördüğü COVID-19 sebebiyle kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve camiamıza başsağlığı diliyorum. Salgın, bizi yakınlarımızdan, yeri doldurulamaz insanlardan ayırmaya devam ediyor.” paylaşımında bulundu.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!