iOS 11 Sorunları ve Çözümleri

Ana Sayfa Haber Mobil iOS 11 Sorunları ve Çözümleri
  iOS 11 ile birlikte gelen yenilikler ve bir o kadarda gelen sorunlar gün geçtikçe artmaktadır. iOS 11 sorunları hala bazı kullanıcılar için kusursuz değildir. Hepsi de oldukça küçük olmasına rağmen rastgele sorunları meydana getirebilmektedir.

Peki mesele nedir?  Gerçekten hiçbir şey. Apple’ın yıllık iPhone ve iPad güncellemesi için bu rutin bir işlemdir. En büyük engeliniz, o kadar çok cihazla, çok sayıda operatörle ve pek çok değişik ayarda başkalarının yapmadığını işaretlemesidir. iOS 11 ile karşılaşabileceğiniz küçük sorunlar var.

iOS 11 Sorunları

ios 11 sorunları

Cihazınızda indirilen ve yüklenen yeni iOS 11 güncellemelerini edinme sorunlarından ve yeni işletim sisteminin cihazınızın yalnızca istediğiniz gibi olmamasına neden olduğu sorunları görünce tüm sorunlarla yakından ilgileneceğiz. iOS 11 ve bunları aşmaya çalışmak için ne yapabilirsiniz? Tüm bunları bu dev makalemizde görebilirsiniz. iOS 11 sorunları ve çözümlerine bir bakalım.

 1. Bazı kullanıcılarda “i” harfi yerine “A” veya “?” Soru işareti çıkıyor. Nasıl Düzentilir ?

En azından iOS 11’e güncellenen bazı insanlar için iPhone’da ‘i’ yoktur. ‘I’ harfinin yerine ‘A’ harfi yanı sıra soru işareti kutusu sembolü geldiğini görüyorlar. Hayır, bu bir Super Mario 1-up değil, otomatik düzeltme hatasıdır.

Apple sadece iOS 11.1.1 olarak adlandırılan bir düzeltme eki hazırladı. Bu düzeltme ekini henüz görmüyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz:

-Ayarlar> Genel> Klavye> Metin Değiştirme bölümüne gidin.

-Sağ üst köşedeki artı işaretine dokunun

-Cümle için bir büyük harf “I” yazın. Kısayol için küçük harfli bir “i” yazın.

Apple, bu yaygın iOS 11 sorununu iOS 11.1.1 ile düzeltti ve kısa sürede Apple Pay Cash ve diğer eksik özelliklerle iOS 11.2’yi de başlattı.

 1. IOS 11 Kamera Ayarları Kaybolması

Varsayılan kamera ayarlarınız kendiliğinden geri dönüyor veya ilk haline mi geliyor. O zaman ayarlarınızı kayıt etmeniz gerekiyor ve bunu yapmadığınız takdirde her zaman kamera’ya girdiğinizde tekrar tekrar ayar yapmanız gerekiyor.

Filtreleri ve stüdyo aydınlatma efektlerini koruyabilir ve Kamera ayarları menüsündeki “Ayarları Koru” kısmını ziyaret edebilirsiniz.

 1. Wi-Fi Şebekesine Bağlanılamıyor

Bir kullanıcı, iPhone’larının artık kişisel Wi-Fi ağlarına katılmalarına izin vermediğini ve muhtemelen bu konuda yalnız olmayacaklarını bildirdi. Yani muhtemelen bu durum sizlerin de başına gelecektir ya da hali hazırda böyle bir problem ile karşı karşıya kalmışsınızdır.

Bu sorunu çözmeye çalışmak için bazı ön adımlar, telefonunuzu sıfırlamak, Kablosuz yönlendiriciyi sıfırlamak (diğer cihazlar internete açıkça bağlı olsa bile) veya cihazınızdaki Wi-Fi şebekesini unutmak ve yeniden katılmak olacaktır.

Ayrıca, Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine giderek cihazınızın ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz, endişelenmeyin, bu düzeltmenin telefonunuzdaki herhangi bir şeyi silmemesi gerekir.

Bununla birlikte, bu sayıyı yayınlayan kullanıcı bu düzeltmelerin çoğunu başarısız bir şekilde denedi; bu nedenle, iOS 10’a geri dönme ve Apple’dan bir düzeltme beklemek gibi bir durum olabilir.

 1. Bazı Uygulamalar Kayboldu veya Düzgün Çalışmamakta

Bazı eski uygulamaları telefonunuzdan güncellemeden bir süre sürüklediyseniz, iOS 11 ile iyi çalışmayabilirler. Eğer bu uygulamalar yeterince eski ya da 32 bit sürümü, doğru çalışmayabilir veya çalıştıktan kısa bir süre sonra farklı hatalar verebilir!

Henüz güncellemediyseniz, hangi uygulamaların iOS 11 ile çalışacağını öğrenmeniz iyi olacaktır.

 1. iPhoneunuz Aniden Depolama Alanını Dolduruyor

Bir kullanıcı, iOS 11 güncellemesinin, cihaz çalışmak üzere iken, yavaş yavaş cihazlarındaki sistem depolama birimini artırmaya başladığını bildirmiştir. Bu hata belirli uygulamalara bağlı görünmüyor, aksine sistemin kendisinin kullandığı depolama alanı. Bu, iOS 11 için Beta sürümünde bile kırılan bir konudur. Maalesef, bu sayı şu anda açık bir çözüm bulunmamaktadır ve bu sorunu yaşarsanız, yedeklemenize geri dönüp iOS 11.1’i beklemek isteyebilirsiniz.

ios 11 sorunları

 1. Kilit Ekranı Yavaş Yavaş Harekete Geçiyor

Birden çok Apple kullanıcısı, eski iPhone’larını iOS 11’e güncelledikten sonra kilit ekranını 10 saniye kadar donup, cihazlarını kullanmalarına izin vermeden önce durakladığını veya açılımın yavaşça yüklendiğini bildirdi. Hiçbir şey sadece şimdi ve sonra bir bildirimi kontrol etmek için yaklaşık 10 saniye beklemekten daha sıkıcı olamazdı. Yeni işletim sistemi cihazınızı ve dosyalarınızı tanıdıkça, bu kendiliğinden zamanla çözülebilecek sorun türüdür. Ancak, bir haftadan fazla sürerse, muhtemelen telefonunuzun bir yedek kopyasını geri yüklemeye ve Apple’ın bunun için bir düzeltme yapmasını bekleme zorunda kalabileceğinizi unutmamanız gerekir.

 1. iOS 11 İle Zayıf Pil Ömrü

Görünen o ki, iOS’un her yeni sürümü, eski iPhone’ların pil ömrüne ciddi şekilde zarar vermektedir. Ve bu bir dizi şikayetle kaçınılmaz hale geliyor. Piliniz erken ölüyorsa ve yalnızca yeni özelliklerle oynamak ve tüm yeni iOS 11 numaralarını öğrenmek için daha fazla zaman harcamak zorunda kalıyorsanız, bu durum sıkıcı bir hal alabilir.

Eski uygulamalar, iOS 11 ile iyi çalışmıyor olabilir.

Bunun bir durum olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar> Pil’e gidin ve en çok pil kullanan uygulamaların hangileri olduğunu görün. Pek zor kullandığınız herhangi bir uygulama deli gibi tükeniyorsa, daha fazla iOS 11 uyumlu güncelleme olana kadar bunları devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca, iOS 11’in cihazınızla rahat olması biraz zaman alabilir. Bu işlem birkaç gün sürebilir, bu nedenle beklemek isteyebilirsiniz. Bu arada, GPS, Wi-Fi ve Bluetooth’u kullanmadığınız zamanlarda kapatabilirsiniz. Ayrıca ekranınızın parlaklığını düşürmeli ve arka planda (Ayarlar> Genel> Arka Plan Uygulaması Yenile) uygulamaları yenilemek için devre dışı bırakmalısınız.

 1. Cihazın Aşırı Isınması

Bir telefonun aşırı ısınmasına neden olan pek çok neden olmasına rağmen, şikayetlerin yeni yazılım güncellemeleri etrafında toplandığı görülüyor. Belki de bu IOS 11’in hatasıdır ya da belki telefonunuzun sıkı çalışmasıdır. Her durumda, aşırı ısınmayı telefonunuzu kapatarak, güneş ışığından veya diğer ısı kaynaklarından (bilgisayarınızın üstü gibi) uzak tutarak ve havaya mümkün olduğunca çok yüzey alanı maruz bırakarak (yani, almasını gerektirir) önleyebilirsiniz. her durumda olabilecek ve potansiyel olarak destekleyecektir. Cihazınızı şarj etmenin herhangi bir soğumaya yardımcı olmayacağına dikkat etmeniz gerekir, bu nedenle cihazı tekrar takmanızın serin olmasına kadar bekleyin.

Alışkanlıklarınız değişmediyse ve cihazınız daha önce hiç olmadığı halde sürekli ısınıyorsa, cihazınızın daha önceki bir yedeklemesini geri almayı düşünmenizin vakti gelmiş olabilir. Kısa pil ömrü sinir bozucu olabilir, ancak aşırı ısınma cihazınıza ciddi şekilde zarar verebilir ve iTunes kızarmış bir CPU’yu geri yükleyemez.

 1. Güç Düğmesi Çalışmıyor

Güncelleme ile ilgili bir sorun çıkarsa ve güç düğmeniz çalışmayı durdurursa, cihazlarınızı menüler kısmından kapatabilirsiniz. Bunu yapmak için, Ayarlar> Genel bölümüne gidin ve cihazınızın kapalı olması için ekranda bir kaydırıcı verecek bir “Kapat” seçeneğini gören listenin en altına kaydırın. Bu, aşırı ısınma gibi başka bir şey yanlış gittiğinden telefonu yeniden başlatmaya veya kapatmaya çalışıyorsanız özellikle kullanışlıdır.

 1. iOS 11, Outlook İle e-posta Göndermenize İzin Vermeyecektir

Apple bazı iOS 11 kullanıcılarının belirli Microsoft tarafından işletilen sunucular yoluyla e-posta göndermesine engel olan bir hatayı kabul etti. Hata mesajında “Posta gönderilemiyor” yazıyor. Mesaj sunucu tarafından reddedildi olarak size döndürülüyor. “Ne yazık ki, bu sizin içinse Apple ve Microsoft sorunu çözüp, bu e-postaları göndermek için farklı bir cihaz kullanana kadar beklemeniz gerekebilir.” Şeklinde de bir başka mesaj göndermektedir.

 1. Kontrol Merkezi istediğiniz gibi değil, istediğiniz özelliklerden yoksun veya istemediğiniz özelliklere sahip

Kontrol Merkezi (Control Center), Apple’ın Wi-Fi bağlantısının kesilmesi veya şarkıların hızlı bir şekilde değiştirilmesi gibi birçok yönünü kontrol etmenin kullanışlı yeni bir yolu olarak geçtiğimiz yıllarda hayatımızın bir parçası olmuştu. Control Center’ın yalnızca bu özelliklerin hepsinin mevcut olmadığını ve IOS 11’i yüklediğinizde sizin için hazır olduğunu bulması için neler yapabileceğini duymuş olabilirsiniz. Veya kendiniz için “istemediğiniz araçlar” ile karmaşık görünebilir. hiç kullanmayacağım Şans eseri bu kolay bir düzeltmedir, çünkü Ayarlar> Kontrol Merkezi> Kontrolleri Özelleştir seçeneğine giderek iOS 11 Kontrol Merkezi’ni özelleştirebilirsiniz.

 1. Kontrol Merkezi, Oyun Oynarken Donmaya Devam Ediyor

Kontrol Merkezi’nin kullanışlı olduğu düşünülürse, Apple, cihazınızın ekranının altından yukarı doğru kaydırarak kolayca erişebileceğiniz mükemmel bir sistem kurmuş gibi görünüyor. Ne yazık ki, bu, bir uygulamayı kullanırken veya bir oyun oynarken yanlışlıkla ekranın üzerine sürüklediğiniz anlamına da gelebilir. Bu erişim yöntemini, diğer uygulamalarda Ayarlar> Denetim Merkezi’ne giderek ve uygulamalar içinde erişme özelliğini devre dışı bırakarak devre dışı bırakabilirsiniz.

 1. Kontrol Merkezi Aslında Wi-Fi’yi veya Bluetooth’u Kapatmıyor/Kapatamıyor

Cihazınızın pil ömrünü olabildiğince uzatmak veya yalnızca riskli kablosuz bağlantı durumlarını önlemek gibi pil ömrü ile ilgili sorunlarla karşılaşıyorsanız, ikisini de kullanmadığınızda Kablosuz’u ve Bluetooth’u kapatmak isteyebilirsiniz. Muhtemelen Kontrol Merkezi’ni açar ve her ikisini de kapatmayı seçiyorsunuzdur ama bunun aksi durumda arka planda güç tükettiğini bilmiyor olabilirsiniz. Sizi şu anda bağlı olduğunuz şebekelerden veya cihazlardan çıkarabilir, ancak Wi-Fi ve Bluetooth telsizlerini açık bırakacaklardır. Her ikisini de kapatmak isterseniz, bunu yapmak için ana ayarlar menüsüne girmeniz veya tüm cihazın telsizlerini kapatmak için Uçak Modu’nu kullanabilirsiniz.

 1. iPad’in Alt Kısmındaki Yeni Dock kısmı Kaybolmaya Devam Ediyor

IPad’inizde sadece iOS 11 varsa, en sevdiğiniz uygulamaları ve araçları el altında tutan ekranın altında bulunan yeni Dock’u çok seviyor olabilirsiniz. Bu tıpkı Mac OS’deki Dock’a benziyor. Bununla birlikte, bazen ya da sıklıkla gözden kaybolduğunuzu görebilirsiniz. Endişelenmeyin. Bunu yapması gerekiyordu. Geri getirmek için yapmanız gereken tek şey, kullanılmadığında gizlediği ekranın alt kısmına hızlıca kaydırmaktır.

 1. Görüntü Formatlarınız Can Sıkıyor

iOS 11, Apple’ın yeni bir resim formatını tüm kullanıcılarına tanıtmıştı: HEIC. Bu yeni dosya türü görüntüleri, JPEG’dan daha sıkıştırır, böylece resimleriniz cihazınızda fazla yer kaplamaz. Ancak orada bulunan her cihaz HEIC’i desteklemez ve Apple da bunu biliyor. Apple kullanıcılarının fotoğraflarını başkaları ile paylaşmasını kolaylaştırmak için, iOS gönderildiğinde veya çevrimiçi yüklendiyse bile JPEG formatına JPEG dönüştürebilir. Bu sıkça dosya türü değiştirme sıkıntıysa, HEIC’den JPEG’a dönüştürmeyi durdurarak veya cihazınızın fotoğrafları JPEG dosyaları olarak almasını sağlayarak bunu devre dışı bırakabilirsiniz.

 1. iCloud’a Yedeklenmeyen Mesajlar ve Senkronize Edilmeyen Mesajların Silinmesi

IOS 11 ile gelen diğer tüm harika yeni özelliklere baktıysanız, Apple’ın iCloud’da Mesajlar’ı çok kolay yedeklemeyi planladığını fark etmiş olabilirsiniz. Mesajlar cihazlar arasında bile senkronize edilecek, bu nedenle Apple cihazlarınızın her birinde bir konuşma dizesini silmek zorunda kalmayacaksınız.

Ne yazık ki, bu özellikleri bulma konusunda sorun yaşıyorsanız, henüz orada değil çünkü. Apple’ın bu özelliği iOS 11 için planladığı halde, işletim sisteminin daha sonraki yinelemesinde olacaktır.

 1. Apple Pay Ödemelerini Arkadaşlarınıza Yapamayabilirsiniz!

Bu, lansmanda işletim sistemi ile birlikte gelmeyen bir iOS 11 özelliğinin, başka bir örneğidir. Apple Pay’ı kullanarak arkadaşınıza doğrudan ödemeler yapmaya çalışıyorsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Şu an bunu başarmak için bir sürü diğer uygulamaları kullanabilirsiniz, ancak özellik Apple Pay’dan edinilmeden önce iOS 11’in gelecekteki bir güncellemesini beklemeniz gerekir. Şuan için Apple Pay‘ı kullanmamanızı öneririz.

 1. Animoji kullanılamıyor

Maalesef kimse Animoji’yi şu anda kullanamaz. Bunun için şu anda bir düzeltme yok. Yüzünüzün hareketlerini ve ifadelerini taklit eden bir emoji oluşturmanıza izin veren yeni animasyonlu emoji, Apple’ın yüz tanıma teknolojisine dayanıyor ve bu yalnızca iPhone X’de mevcut. Animoji’yi umutsuzca kullanmak istiyorsanız, tek düzeltme, iPhone X, ancak Kasım ayına kadar kullanılamıyor.

 1. Siri Farklı Ses Çıkarıyor

iOS 11, Siri’nin konuşma blokları arasında güncellemeler yaparak, sesi daha doğal ve daha az robotik hale getirdi. Bu, umarım iyileştirmeden başka bir şey değildir ve eğer beğenmediyseniz, eski iOS’a dönmekten başka yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Öte yandan, Siri’nin artık bir erkeğin sesi varsa, bunun bir süredir IOS’ta bir seçenek olduğunu bilmediğiniz anlaşılıyor olabilir. Telefonunuzda bir başkası dolaşıyor ve Siri’nin sesini değiştirecek olursa, cihazınızın ayarlarına kolayca geri dönmeli ve daha önce kullandığınız sesin Siri’yi ayarlaması gerekmektedir.

 1. FaceTime Görüşmeleri Sırasında Birileri Sizin Fotoğraflarınızı Çekiyor.

Bu problem biraz fazla düşük ihtimalli olabilir, ancak iOS 11 kullanıcılara “FaceTime Live Photos” adı verilen FaceTime aramaları sırasında özel ekran görüntüleri verme seçeneği sunmakta ve Bu fotoğraflar, ekrandaki arayüz olmadan diğer ucundaki kişinin açık görüntüleridir. Düzenli olarak FaceTime adlı birisiniz bir zararlığa maruz kaldıysa ve bu Canlı Fotoğrafların bir çoğunu alarak, Ayarlar> FaceTime’a giderek ve FaceTime Live Photos’u devre dışı bırakarak bu özelliği reddedebilirsiniz. Diğer kişi yine de normal ekran görüntüleri alabilir.

 1. IOS 11’i Elde Edemezsiniz

IOS 11 çok sayıda cihaz için mevcut olsa da, Apple, geçmişteki tüm iPhone’larda ve iPad’lerinde yeni işletim sistemini kullanıma sunmadı. Belirli tüm iOS 11 uyumluluk listesini kontrol edebilirsiniz, ancak basit cevap, en azından iPhone 6 veya iPhone SE, 6. nesil iPod touch, bir iPad Pro, bir iPad Mini 2 gibi yeni bir cihaza ihtiyacınız olmasıdır. veya bir iPad Air. Eski Apple cihazları iOS 11 için desteklenmemektedir, bu nedenle burada bulunan tek düzeltme yeni bir Apple cihazı kapmaktır.

 1. Güncelleme Bir Türlü Başlamıyor

IOS 11 ile uyumlu bir cihazınız varsa, ancak bir sebeple yeni işletim sistemini indirmek için alamıyorsanız, olası birkaç nedeni vardır. Yeni işletim sisteminin telefonunuza indirilmesi için yeriniz yoksa,  güncellemeyi indirip başlatabilmeniz için telefonunuzda birkaç gigabayt boşluk bırakmanız gerekebilir. Ayrıca telefonunuzu bilgisayarınıza takabilir ve iTunes aracılığıyla iOS 11 güncellemesini indirebilir ve kurabilirsiniz.

Telefonunuz, iOS 11’i indirmek ve yüklemek için yaptığınız komuta yanıt vermiyor olabilir. Böyle bir durumda, telefonu yeniden başlatabilir veya Ayarlar uygulamasını kapatarak gücü deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için, iPhone veya iPad’inizdeki uygulama değiştirme ekranına gidin, ayarlar uygulamasını bulun ve yukarı doğru hızlıca kaydırın.

 1. Güncelleme Planlandığı Gibi Gitmedi

IPhone’unuzu veya iPad’inizi iOS 11’e güncellediyseniz ve bir şeylerin pek de yolunda gitmediği gözüküyorsa, kolay bir düzeltme yöntemi vardır. Güncellemenin göründüğü ve duyduğu şekilde hoşnut değilseniz veya telefonunuzu aşırı ısınırsa ve pilinizi deli gibi boşaltır veya genellikle bir şekilde hoşnut değilse, cihazınızı (umarım) oluşturduğunuz yedekleme ile eski haline getirebilirsiniz. IPhone veya iPad’inizi nasıl yedekleyeceğinizi ve geri yükleyeceğiniz konusunda sizler için derlediğimiz rehberimiz var.

 1. Her Güncellemeden Sonra Telefonunuz Çalışmaz

En kötü senaryoda, telefonunuz ya da tabletiniz IOS 11’e güncellendiğinde ortaya çıkabilecek bir hata onu etkin bir şekilde tıkayabilir, yani başlatılmaz hale getirebilir. Fotoğraflar, videolar ve anılarla dolu bir cihazda daha korku uyandıracak şeyler kaçınılmaz hale gelebilir. Ancak dikkatli bir şekilde telefon kullanıyorsanız yada başka bir mobil aygıtı kullanıyorsanız, onları zaten yedeklemişsiniz demektir. Telefonunuzu güncellemeyi yüklemeden önceki durumuna geri yüklemek için veya yedeklemeyi oluştururken ki duruma geri döndürmek istiyorsanız, doğru yöntemleri kullanmanız gerekir. Genel olarak karşılaşılan ios 11 sorunları bunlardı, ilerde tabiki güncelleme gelecektir, bununla birlikte yeni sorunlar ve eski sorunların çözümleride kullanıcıları umarız rahatlatacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir