Büyük Hoparlör Firması Bose’un Başı Dertte

Ana Sayfa Haber Büyük Hoparlör Firması Bose’un Başı Dertte
  Bose dava edilmiş durumda. Sebebi de müşterilerini onlara bilgi vermeden takip etmesi ve kişisel bilgilerini reklamcılara satması.

Chicago’nun federal mahkemesine başvuran Kyle Zak, Bose’un kişisel bilgi mahremiyetine saygı göstermemesini sebep gösterdi. Zak kendisi bir kulaklık aldığını, daha sonra Bose Connect uygulamasını indirerek, isim ve e-mail bilgilerini paylaşıp kayıt yaptırdığını söyledi.

Uygulama kullanıcıların belli kısıtlamalar yapmasına izin veriyor. Ancak Zak’a göre çalınan her şarkının, dinlenilen her podcast’ın kayıda alındığı başka bir veri toplama alanı olduğunu söylüyor. Bu bilgileri de Segment.io gibi analiz firmalarına sattıklarını da iddia ediyor.


Bose Connect uygulamasının hemen hemen bütün kulaklıklarla çalıştığını düşünürsek oldukça enteresan bir durum. Zak’ın avukatı da insanların huzursuz olması gerektiğini söyledi. Reuters’a yaptığı açıklamada şu cümleleri de ekledi: “İnsanlar özel alanlarında hissettikleri için bu kulaklıkları takıyorlar. Paylaşılmasını istemediği bilgileri de burada yakın çevreleriyle paylaşabilirler. Dini, politik veya herhangi özel düşüncelerin hepsini, müşteri davranışlarını izinsiz bu şekilde kullanmak doğru değil.”

Bilgi paylaşımı ve saklama oldukça hassas bir konu. Henüz kalın çizgiler çekilemedi bu konuda, yakın gelecekte bu tip haberlerden daha çok görebiliriz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir