İtalya'da bilim araştırma ekibi, kanserli farelere yüksek dozlarda C vitamini (askorbik asit) verilmesinin immünoterapiyi arttırdığını ve sonuçta tümör büyümesinin yavaşladığını yada durdurduğunu açıkladı.

İtalya’da bilim araştırma ekibi, kanserli farelere yüksek dozlarda C vitamini (askorbik asit) verilmesinin immünoterapiyi arttırdığını ve sonuçta tümör büyümesinin yavaşladığını yada durdurduğunu açıkladı.

Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan makalelerinde, araştırmacılar C vitamini çalışmalarını ve kanser hastalarını tedavi etmek için nasıl kullanılabileceğini açıklıyor.

Kanserle Mücadelede İmmünoterapi Devrimi

kansere karşi c vitamini

1970’li yıllarında, tıp araştırmacıları, kanser hastalarına yüksek dozlarda C vitamini vermenin tümör büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşünüyorlardı. Fakat daha sonraki yapılan çalışmalarda herhangi bir faydasına rastlanmadı.

Günümüzde ise araştırmacıların hastalara oral yoldan C vitamini verdiklerini bulduktan sonra, kanser hastalarını tedavi etmek için C vitamini kullanmaya ilgi tekrardan artmış oldu.

Bağırsak, yüksek miktarlarda C vitamini emmez, bu da daha önceki hastaların bir etki yaratacak kadar yüksek dozlarda konsantrasyon almadıkları anlamına gelir. Bu yeni yapılan araştırmalarda, araştırmacılar bir immünoterapi rejiminin parçası olarak doğrudan test farelerinin damarlarına C vitamini enjekte ettiler ve daha sonra tümör büyümesini izlediler.

C Vitamini Etkisi

c vitamini kansere karşi webhakim

Araştırmacılar, immünoterapi olmadan yüksek dozlarda C vitamini eklenmesinin test farelerinde tümör büyümesinde gecikmeye yol açtığını gözlemlediler. Farelerle bir immünoterapi rejiminin bir parçası olarak verildiğinde, kolorektal, pankreas, melanom ve meme kanseri tümörlerinin büyümesini yavaşlattığını veya durdurduğunu buldular.

Dahası, bunu T hücrelerine destek sağlayarak buldular. Ayrıca C vitamininin PD-1 ve CTLA-4 kontrol noktası antikorlarının etkinliğini arttırdığını bulmuşlardır. Bazı durumlarda, immünoterapi rejimine C vitamini eklemenin, bazı meme kanseri tümörlerinin tamamen ortadan kalkmasını buldular.


Kaynak : https://medicalxpress.com/news/2020-02-high-doses-vitamin-immunotherapy-combating.html
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!