Kamu personelinin yakından takip ettiği 3600 ek gösterge ile müjde gibi bir açıklama en yetkili isimden geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonların merakla beklediği 3600 ek gösterge olarak mayıs ayını işaret etti. 

Açıklanan enflasyon rakamları sonrası temmuz ayında ikinci zam beklentisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte son dakika 3600 ek gösterge ve ek zam haberinin detayları…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Duyurdu! 3600 Ek Gösterge ve Ek Zam Açıklaması

3600 ek gosterge son dakika

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen “4688 Sayılı Kanun ve 10. Yılında Toplu Sözleşme Kongresi”nin açılışında enflasyonr rakamlarını değerlendirdi; 3600 ek gösterge için milyonlarca kişinin beklediği o tarih hakkında açıklamada bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının yüzde 61’in üzerinde gelmesi hakkında konuşan Bakan Bilgin, “ABD dünyanın en zengin ülkesi tarihinde görülmemiş enflasyonu yaşıyor.

Almanya geçtiğimiz 7.3 aylık enflasyon açıkladı. Türkiye’de de enflasyon çok yüksek. Enflasyonla mücadele etmek birinci görevimiz öncelikli hedefimiz ama bugünkü dünya konjektürünün Türkiye’ye yüklediği bir mesele olarak boyutu görmek lazım” dedi.

3600 EK GÖSTERGE İÇİN TARİH VERDİ

3600 ek gösterge içinse mayıs ayını işaret eden Bakan Bilgin, “3600 ek gösterge meselesinde çalışmamız son aşamasına geldi. Ümidimiz Mayıs ayında çalışmayı tamamlamak ve Meclise intikal ettirmek” ifadelerini kullandı.

TEMMUZ AYINDA ARTIŞ OLACAK MI?

Bakan Bilgin, açıklanan enflasyon sonrası Temmuz ayında ikinci zam beklentisiyle ilgili olarak “Türkiye tarihinde görülmeyen bir şey olarak Enflasyon yüzde 36 iken yüzde 50’lik reel bir artış gerçekleştirdik.

Temmuz enflasyonunda; enflasyon farkını kamu çalışanlarına ve emeklilerimize yapacağımız düzenleme ile ele alacağız” ifadelerini kullandı.

3600 Ek Gösterge Nedir Kısaca

Kamu çalışanlarının unvan, sınıf, hizmet ve derecelerine göre farklılık gösteren ek gösterge devlet memurlarının çalışırken maaşlarının, emekli ikramiyelerinin ve emekli maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemidir.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER