Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret görüşmelerinde takvimin belirlenmesi için Türk-İş ve TİSK başkanlarıyla perşembe günü bir araya gelecek.

Bakan Bilgin’den Asgari Ücret Açıklaması!

EYT'de Son Durum Ne

Hükümet, işçi ve işveren temsilcileri perşembe günü bir araya geliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun çalışma takviminin belirlenmesi için perşembe günü TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile bir araya gelecek.

Tarafların talep ve beklentileri masaya yatırılacak. İkinci ve üçüncü toplantıların da tarihi belirlenecek.

Bakan Bilgim TBMM Bütçe Komisyonu’ndaki konuşmasında, “Enflasyonun reel ücretleri gerileten etkisini ortadan kaldıracak bir asgari ücret uygulamasını gerçekleştireceğiz.

Aralık ayının ilk haftasında, Asgari Ücret Komisyonu’nu toplayacağız” ifadelerini kullanmıştı. Enflasyon ve ücretler noktasında dengenin çok önemli olduğunu belirten Bakan Bilgin, sarmalın önüne geçeceklerini belirtip şöyle devam etmişti: “Enflasyon her gün aşındırıyor.

Bu arada bizim çok önemli bir noktada durmamız lazım, o da şu:

Asgari ücret veya diğer ücret düzenlemelerinin enflasyonu bir sarmala dönüştürmeyecek bir düzende kalması. Onun ekonomik kriteri nedir?

Onun ekonomik kriteri şudur: Emeğin verimliliği ile reel ücretlerin belirlenmesi arasındaki ilişkiyi kurmaktır yoksa enflasyon ücret sarmalı büyüyerek devam eder.

O sarmala bizim imkân vermememiz lazım ama burada temel siyasetimizin emeğin tahrip edilmesinin önüne geçmektir.”


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER