Çello Nedir? Çello Nasıl Çalınır?

0
206

Çello, yaylı çalgılar grubunun, keman ve viyoladan sonraki 3. sazıdır. Çello nedir? Sorusunun cevanı kabaca bu şekilde verilebilir. Çalgı, keman ve viyolanın hemen hemen aynı karakterine sahip olmakla birlikte kemanın yaklaşık 20 katı büyüklüktedir. Tabii bu enstrümanların tamamının içi boş bir gövdeye sahip olmalarından dolayı ağırlıkları kütleleri kadar büyük değildir.

Çello Nedir ?

4 teli bulunan çello perdesi bir enstrümandır ve klasik batı müziğinden Türk Sanat müziğine kadar geniş bir alanda kullanımı söz konusudur. Tabii çello sesine aşık olan ve çalmak isteyenlerin kafasına ilk takılan soru; çello nedir sorusundan ziyade çello nasıl çalınır? sorusu olmaktadır. Çello çalmak zor mudur? Herkes çello çalabilir mi? Kaç yaşında çalmaya başlanabilir? Ne kadar zamanda öğrenilir gibi genel geçer sorular elbette sorulacaktır.

Çello nedir? Derken bahsettiğimiz gibi çello büyük bir enstrüman olduğu için ilköğretim öncecinde çalınabilmesi pek mümkün değildir. Yaylı bir çalgı olmasından ötürü çalınması biraz daha zor olarak tanımlanabilen enstrümanın öğrenme sürecini uzatan ise bu özelliklerinden ziyade perdesiz oluşudur.

Perdesi olmayan çello nasıl çalınır? Diyecek olursak, tellerin gerili olduğu klavye (sap) üzerindeki nota referans değerlerini işitsel olarak tespit etme gerekliliğinden bahsedeceğiz. Pek çok telli çalgıda notaların yerini tam anlamıyla isabet ettirebilmek için perdeler var iken, çello gibi perdesiz enstrümanlarda bu söz konusu olmadığından; Çelist, çok iyi duymalı ve çok hızlı bir şekilde doğru nota değerine ulaşabiliyor olmalıdır. Tabii çello nedir derken bahsettiğimiz büyüklüğü nedeniyle, çello nasıl çalınır? Sorusunun cevabında bir farklılık daha söz konusudur, o da; enstrümanın yerde iki bacak arasına alınarak çalınıyor olmasıdır. Yere paralel biçimde tutulan yay, dikey duran çellonun tellerine sürülerek ses çıkarılır.

Aşağıda Break Of Reality grubunun Game of Thrones müziğine çello ile neler yaptıklarına bir bakın, tam bir sanat eseri!

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir