Kullanıcı hatası olarak değerlendirilen birçok nedenden dolayı cep telefonları ne yazık ki iade alınmamaktadır.

Biz de bu yazımızda, yasal bir hak olan iade için gerekli şartlara ve izleyeceğiniz yollara değinmek istedik.

Cep Telefonu İade Şartları

Aslında ne kadar büyük bir firma iseniz o kadar şartlar esneyebiliyor. Söz gelimi iPhone iade şartları ile Nokia iade şartları görünürde aynı maddelerden oluşmasına rağmen, bu konuda iPhone marka imajı gereği bu şartları yumuşatabilmektedir.

Genel bir perspektif çizilmesi gerekiyorsa; anlaşma koşulları ve şartlar listesi iyi incelendiğinde karşımıza çıkan esas nokta, müşteri kaynaklı arıza veya zararın meydana gelmemesidir.

Kırılan, suya dayanıklı olmamasına rağmen suya düşen, uzun süre şarjda olmasından kaynaklı yanan veya patlayan, herhangi bir aparatında müşteri kaynaklı zarar meydana getirilen hiçbir durum, iade kapsamında değerlendirilmemektedir. Bu bağlamda düşünüldüğünde, cihazınızı alan yetkili servislerin bu yönde bir beyanının olmaması ve sadece üretimden kaynaklı hataların olması gerekiyor!

Peki üretimden kaynaklı hatalar neler olabilir?

Mesela, programsal bir hata olabilir. Aniden cihazınızın açılıp kapanması gibi, ses düzeylerinde istenmeyen arızaların meydana gelmesi gibi, ekranda çözünürlük ve görüntü bozukluğu gibi, şarj kısmında veya batarya kısmında arızadan kaynaklı cihazın şarj düzeylerinin istenen ölçüde olmaması veya şarj hiç almıyor olması gibi… kısacası bu durumlar müşteri kaynaklı olsa da, tolare edilebilen ve iade kapsamında değerlendirilebilen Telefon İade şartları durumlarıdır.

Telefon İadesi

Telefon iadesi genellikle cihazı aldığınız satıcı tarafından sağlanmak üzere merkeze yönlendirilir. Mağazadan alınan ürün iadesi genelde aynı anda gerçekleşmez. Çok az sayıdaki doğrudan yetkili servisler, cihazınızın değişimini satın aldığınız yerden ve anında yapar. Bunun için de telefonun açılmaması ve sorunun tarif edilmesinde herhangi bir kullanıcı hatasının olmadığının kesin olması durumu gerekir. Telefon iadesi için merkez servis şubesi kararı vermek üzere 7 iş günü talep eder. Bu durum kimi firmalar için yasal süre olan maksimum 20 iş gününe kadar çıksa da ülkemizde genelde 15 iş gününü geçmesi pek olası değildir. Bu sürenin geçmesi durumunda yasal olarak hiçbir neden gösterilmeksizin yeni bir cihaz verilmesi gerekir.

Elektronik Ürün İade

Müşteri memnuniyetini sağlamak üzere genellikle büyük elektronik firmaları, müşteri hatası olsa dahi ürünleri iade alabilmektedir. Ama daha düşük profilli firmalar bunu tersi yönde yorumlayabilmektedir. Burada esas çizgi, müşteri hatasının olmaması. Elektronik ürün iade şartları için ilk istenen durum bu. Yani, sizden kaynaklı bir kırılma, sökülme, bozma veya patlatma gibi bir durum tespit edilmemeli. Bu da, yılların verdiği tecrübe ile servis sağlayıcılarınız tarafından değerlendirilecektir.

Beyaz Eşya Tüketici Hakları

Eğer ürününüz hatalı ve bozulmuşsa ama her ne kadar sizden kaynaklı olmadığını düşünmenize rağmen iade almada sıkıntı yaşayan bir firma var ise; mevcut kanıtlarınız ile birlikte beyaz eşya tüketici hakları için başvuru yapabilirsiniz. Bunun için her kaymakamlık bünyesinde kurulu olan Tüketici Hakları Derneğine bizzat başvuru yapmanız gerekir. Genellikle bu durum, çok yüksek oranda olumlu sonuçlanır ve her iki tarafı da mağdur etmeyecek ama haklının yanında olacak bir karar verilmektedir.

Cep Telefonu Beyaz Eşya ve Elektronik Eşya İade Süresi

Eğer elinizdeki elektronik eşya veya cep telefonu için gerekli olan iade şartları kapsamında bir sonuç alacağınızı düşünüyorsanız; cihazlarınızı yetkili servise yönlendirebilirsiniz. Bu durumda, servisten size kısa sürede dönüş yapılabileceği gibi yasal süre olan 20 iş günü azami süre içerisinde dönüş yapılması gerekir.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!